logo



Obvyklé postupy (činnosti) správního úřadu
Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
při vyřizování žádostí, návrhů a jiných dožádání veřejnosti


Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zpracovala - na základě usnesení vlády č. 237 ze dne 17. března 2004 o Postupu a hlavních směrech reformy a modernizace ústřední státní správy - Seznam obvyklých postupů podle standardu ISVS, spadajících do její působnosti.

Kromě nejčastěji používaných postupů identifikovala Rada i situace, které do působnosti Rady nepatří. Výčet a stručný popis těchto situací usnadňuje veřejnosti orientaci v mediální problematice a zkracuje dobu potřebnou k uspokojení jejích požadavků.

Seznam obvyklých postupů podle standardu ISVS

Identifikační číslo návodu Název postupu Základní informace Rozšířená informace Kompletní informace


Situace mimo působnost Rady

•  Žádost o udělení oprávnění k provozování rádia nebo televize na internetu

Vysílání prostřednictvím internetu není upraveno žádným právním předpisem.

Provozování rádia nebo televize po síti není nijak regulováno, nepotřebujete proto žádné oprávnění. Jako potenciální provozovatel on-line média se však musíte na vlastní zodpovědnost vypořádat s autorskými právy (zvláštní opatrnost vyžaduje zejména šíření audiovizuálních děl).

•  Právo na odpověď

Oprávněná osoba (fyzická nebo právnická) se obrací přímo na provozovatele vysílání nebo jeho statutární orgán.

Jestliže bylo v rozhlasovém nebo televizním vysílání uveřejněno sdělení dotýkající se vaší cti, důstojnosti nebo soukromí jako fyzické osoby, případně jména nebo dobré pověsti vaší právnické osoby, máte právo požadovat po provozovateli uveřejnění odpovědi, a sice do 30 dnů od zveřejnění napadeného sdělení. Provozovatel je povinen vám ve lhůtě 8 dnů vyhovět. Neučiní-li tak, obraťte se do 15 dnů po uplynutí lhůty k zveřejnění na soud. Podrobnosti naleznete v zákoně č.231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání, v § 35 - § 41.

•  Rozdílné kompetence Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady České televize a Rady Českého rozhlasu

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dohlíží na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací ve vysílání, dbá na obsahovou nezávislost, kontroluje dodržování právních předpisů a licenčních podmínek. Sleduje dodržování zákona o regulaci reklamy, uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání. Dále Rada vykonává řadu další činností vyplývajících ze zákona č. 231/ 2001 Sb. (viz http://www.rrtv.cz/pusobnost/index.html ).

Stížnosti a jiné podněty, které jsou mimo kompetence Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a týkají se technických podmínek nebo obsahu vysílání České televize nebo Českého rozhlasu, řeší jejich generální ředitelé, případně Rada České televize nebo Rada Českého rozhlasu.

Obracejte se přímo na Radu České televize nebo Radu Českého rozhlasu. O uplatňování připomínek, směřujících k obsahu vysílání, se dozvíte více v postupu s názvem Podání podnětu (stížnosti, petice) k obsahové stránce pořadu nebo programu, viz tabulku výše.