logo






Výzva Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání
provozovatelům televizního vysílání
k omezení vystupování dětí a mladistvých na obrazovce v souvislosti s tragickými a kriminálními událostmi



Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání se znepokojením konstatuje, že zpravodajské relace všech celoplošných televizních stanic v České republice stále a opakovaně používají ve zpravodajských a publicistických pořadech svědectví nezletilých osob v souvislosti s tragickými a kriminálními událostmi. Pro ilustraci lze uvést, že v Radou monitorovaném vysílání v loňském roce získala mezi celoplošnými stanicemi negativní primát televize NOVA, kde se během 16 dnů vyskytlo svědectví nezletilých dokonce patnáctkrát. Zarážející je skutečnost, že ve většině případů jde o svědectví dětí a mladistvých, kteří právě prožili otřesný zážitek, z něhož ani nemají čas se vzpamatovat. Za zvláště odsouzeníhodné považuje Rada záběry dětí, které na pokyn a pod „vedením“ televizního reportéra líčí, jak ztratily některou ze svých blízkých osob. V každém případě jde o jednání nešetrné a často neetické. V zemích s vyspělou autoregulací jsou podobné jevy většinou účinně eliminovány interní etickou normou, přijatou provozovatelem.

Rada vyzývá provozovatele televizního vysílání, aby pečlivě zvažovali využívání dětí a mladistvých ve zpravodajských pořadech, obzvláště v souvislosti s tragickými a kriminálními událostmi. Rada vyzývá provozovatele televizního vysílání, aby vyloučili svědectví nezletilých osob v případech, které by mohly ohrozit psychický nebo morální vývoj dětí a mladistvých nebo ohrozit jejich osobní bezpečnost v situaci, kdy vypovídají proti pachateli trestného činu.

Využívání nezletilců v souvislosti s tragickými a kriminálními událostmi Rada považuje ve vysílání za nežádoucí, neboť takové jednání může být v rozporu s článkem 16 Úmluvy o právech dítěte, případně s článkem 10 Listiny základních práv a svobod. Za relevantní zde Rada nepovažuje ani případný souhlas zákonných zástupců nezletilých s jejich vystoupením na obrazovce. U provozovatelů vysílání ze zákona může být navíc takové jednání v rozporu s jejich zákonným posláním. Nebezpečí ohrožení psychického nebo morálního vývoje dětí a mládeže, případně ohrožení osobní bezpečnosti mladistvých svědků, považuje Rada na základě svých zjištění z monitorovaného vysílání celoplošných televizních stanic a na základě expertních posudků možných negativních dopadů zneužívání dětí a mladistvých ve vysílání za natolik závažné, že se na tuto problematiku v roce 2000 výrazně zaměří. V tomto smyslu bude Rada iniciovat zpřísnění právních norem v mediální legislativě, upravujících vystupování nezletilých na obrazovce.

Rada se současně obrací i na širokou veřejnost, aby tuto výzvu Rady podpořila.

V Praze dne 18. 4. 2000
Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání