logo






Zpráva o společném jednání rad pro vysílání ČR a SR


Ve dnech 6. a 7. 9. 2001 se uskutečnilo ve Znojmě společné zasedání slovenské Rady pre vysielanie a retransmisiu (www.rada-rtv.sk) a české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Účelem jednání bylo jednak vzájemně se seznámit s otázkami a problémy po přijetí nových mediálních zákonů a s jejich řešením v obou republikách, jednak získat osobní kontakty členů obou Rad.

Jednání se zúčastnili za slovenskou stranu (uvádíme bez titulů) členové Rady Peter Kováč (předseda), Mária Hradiská (místopředsedkyně), Anton Kubisch, Mojmír Mamojka, Peter Škultéty, Tibor Varga, Jana Žitňanská, za Kancelář Rady Jarmila Grujbárová (ředitelka), Ivan Kubiňák, Beatrix Kormančíková.

Za českou stranu byli přítomni členové Rady Josef Musil (místopředseda), Petr Štěpánek (místopředseda), Milan Trojan (místopředseda), Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Daniel Novák, František Schildberger, Jan Uhlíř, Arnošt Wagner, za Úřad Rady Pavel Gregora (pověřený vedením), Pavel Barák, Tomáš Řapek.

Úvodem informovali oba předsedající o změnách mediální legislativy. Ve Slovenské republice nabyl nový zákon účinnosti 4. října 2000, v České republice pak 4. července 2001. V obou státech nové zákony do značné míry upřesňují práva a povinnosti provozovatelů a mění i kompetence a pracovní postupy rad. Nově je např. definován způsob volby a odvolávání členů Rady, v SR bylo zavedeno cyklické obměňování členů rady po dvou letech, radám byla vyhrazena iniciativa ve vyhlašování licenčního řízení apod.

Poté informovali oba vedoucí úřadů o své problematice. Konstatovali, že zavedení nové legislativy si vyžádalo značné úsilí všech zaměstnanců. Slovenská strana k tomu potřebovala přibližně půl roku, česká strana v současnosti problémy řeší. Nové zákony vyžadují mimo jiné zlepšení kvality podkladových (zejména právních) materiálů správních rozhodnutí, prohloubení informovanosti občanů o činnosti rady (např. zveřejňování zápisů z jednání) apod. Určitým problémem jsou na obou stranách přechodná opatření, která v některých případech nebyla dostatečně přesně zpracována a mohou vést i ke kolizním situacím. Oba vedoucí se shodují v tom, že úřady mají dobré vzájemné kontakty a operativně spolupracují.

V další diskusi prohovořili zástupci obou rad některá konkrétní témata (např. nezávislost členů rad, některé závažnější a zajímavější kauzy).

Závěrem bylo konstatováno, že obě Rady mají podobnou působnost a obdobnou legislativu a je velmi účelné, jestliže si mohou vzájemně vyměňovat své zkušenosti. Doporučuje se proto pokračovat ve vzájemných setkáváních.