logo





II.2.5. Digitální terestrické rozhlasové a televizní vysílání

Na základě povolení Rady z roku 1998 prodlouženého na rok 2000 uskutečňoval Český rozhlas prostřednictvím Českých radiokomunikací a.s. v roce 2000 experimentální vysílání T-DAB. K vysílání byl použit vysílač o výkonu 200 W instalovaný na vysílacím středisku Praha – město, který pracoval v kmitočtovém pásmu L (kanál LC). Byly vysílány programy ČRo1, ČRo2, ČRo3, Regina Praha a pokusné datové signály. Povolení bylo uděleno ještě pro další vysílač umístěný na středisku Cukrák. Ten však byl z důvodu požární bezpečnosti v roce 2000 mimo provoz. Pro malou publicitu a nedostatečné zásobení trhu digitálními přijímači doporučili provozovatelé při konzultaci s Radou v experimentu pokračovat i v roce 2001. Dosavadní výsledky potvrdily teoretické předpoklady o tom, že digitální vysílání je podstatně odolnější proti zkreslení vlivem mnohacestného šíření a poskytuje zřetelně vyšší kvalitu zvuku. Výrazné je zlepšení kvality při příjmu během průjezdu mobilního prostředku členitějším terénem (např. městská zástavba).

Experimentální vysílání digitální zemské televize DVB-T realizovaly v roce 2000 na základě Radou udělených licencí dva subjekty. Dne 12. 5. 2000 zahájily provoz České radiokomunikace, a.s. na vysílači Praha – město a Praha – Cukrák. Oba vysílače pracují na společném kanálu 25 v těsném sousedství analogového vysílání na kanálech 24 a 26, což dovoluje posoudit případné vzájemné rušení. Do vysílání jsou zařazeny programy ČT1, ČT2, Nova, dále dva rozhlasové programy (ČRo1, ČRo2) a pokusné datové toky.

Dne 18. 8. 2000 zahájila experimentální vysílání společnost Czech Digital Group, a.s. Do sítě SFN (společný kmitočet) jsou zařazeny tři vysílače: Praha - Zelený Pruh, Praha – Strahov, Praha – Ládví, které pracují na 46. televizním kanálu. V tomto systému jsou zařazeny programy Prima TV, ČT1 a TV 3 cz, dále rozhlasová modulace Radio Proglas a ČRo1 a pokusný datový kanál.

Podle platných licencí pokračují tyto experimenty v roce 2001. Během první etapy zkoušek se potvrdila vyšší kvalita obrazu oproti analogovému systému PAL a odolnost proti odraženým signálům („duchy“). Byla ověřována synchronizace v systému SFN, která je náročnější oproti systému T-DAB. Příjem na několik typů přijímačů ukázal zřetelné rozdíly mezi jednotlivými výrobci a potvrdil nezbytnost stanovení jednotné normy technických parametrů (zatím je normován pouze systém, nikoli vlastnosti přijímačů).


II.2.5.a) Řízení o udělení licence

V roce 2000 neproběhlo žádné řízení o udělení licence.


II.2.5.b) Řízení o odnětí licence

V roce 2000 nebyla odňata žádná licence.


II.2.5.c) Řízení o změně licence


  • změna v šíření převzatého programu: Czech Digital Group a.s.;
  • výše základního jmění: Czech Digital Group a.s. (2x);
  • složení statutárního orgánu: České radiokomunikace a.s.;
  • obchodní firma (obchodní jméno společnosti): Czech Digital Group a.s.




>
Další kapitola: II.2.6. Rozhlasové a televizní vysílání prostřednictvím satelitu