logo



ÚVOD

Předkládaná Zpráva zachycuje období od 1.1.2000 do 31.12.2000. Poslední rok odcházejícího tisíciletí byl, jak se v jeho průběhu ukázalo, na události v mediální sféře ještě o něco bohatší, než se očekávalo. Pro Radu byl svým způsobem zlomový tím, že v červenci končilo funkční období sedmi členům Rady, z toho třem, kteří byli zvoleni dvakrát po sobě již definitivně. Mandát další členky skončil v listopadu, takže Rada kromě nutnosti zvolit nové vedení se prakticky od poloviny roku potýkala zejména s problémem práce v neúplném složení, a to při zachování předepsaného počtu nadpoloviční většiny všech členů , tj. sedm, pro přijetí jakéhokoliv rozhodnutí.

K nejsledovanějším mediálním kauzám v uplynulém roce samozřejmě patřily ty, které se týkaly zejména celoplošných televizních stanic. Ke kauze Nova, pokračující již druhý rok, se tentokrát "solidárně" přidaly i Prima TV a ČT, částečně pak i TV 3 cz. Změny na postu generálního ředitele ČT přinesly řadu souvisejících událostí včetně následných dopadů, a to nejen na Radu ČT. Problémy ve vlastnických vztazích ke společnosti FTV, provozovateli Prima TV, gradovaly v souvislosti s uvalením nucené správy na IPB a jejím následným převzetím Československou obchodní bankou. Nová metropolitní TV 3 cz hned v počátcích vysílání upoutala pozornost, a to nejen Rady, některými kontroverzními pořady a později i určitou tendencí odchylovat se od původních záměrů, deklarovaných při správních řízeních o udělení licence a registraci.

Rada ve své práci v uplynulém roce akcentovala zejména aktivity související s přípravou podmínek pro postupný přechod na digitální vysílání. Velmi důležitou roli sehrála v tomto případě mezirezortně sestavená a Radou koordinovaná Skupina pro přechod na digitální vysílání, mezi jejíž nejdůležitější výstupy patřil koncepční materiál, nazvaný "Koncepce přechodu na digitální vysílání v ČR", který byl zpracován a předložen Poslanecké sněmovně v závěru prvního pololetí. Tento materiál se pak stal i základem pro další postup, vedený po vládní linii.

Značnou pozornost Rada věnovala i problematice lokálního a regionální vysílání. V této oblasti nastalo i určité oživení ve veřejnoprávním sektoru, související s nově vytvářenými kraji.

Členové Rady i Úřad se rovněž významně podíleli i na práci týmů, připravujících novely mediálních zákonů. V této souvislosti je třeba zmínit i aktivity Rady v zahraničních strukturách zejména v Radě Evropy a EPRA.

Zpráva Rady je strukturována obdobným způsobem, který byl vzat za základ pro předcházející Zprávu za rok 1999 a osvědčil se. První část je rozsáhlým popisem stavu vysílání v ČR v roce 2000, zatímco druhá část je sestavena jako výběr studií a analýz, vztahující se k teorii, metodice i nejzávažnějším kauzám.



> Další kapitola: Seznam použitých zkratek