logo





PŘÍLOHA 11
IV.11. STATUT
MEZIRESORTNÍ PRACOVNÍ SKUPINY PRO KONCEPCI DIGITÁLNÍHO VYSÍLÁNÍ V ČR „SDV“


Článek I
Úvodní ustanovení

Meziresortní pracovní skupina koncepce digitálního vysílání v ČR (dále jen pracovní skupina) je poradním orgánem Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (dále jen Rada) pro přípravu koncepce a koordinaci přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání. Rada zřídila tuto pracovní skupinu jako poradní orgán v souladu s vymezením své působnosti dle zákona č. 103/1992 Sb. o Radě, zejména dle §2 a §9 citovaného zákona, dle čl. VII Statutu Rady a na základě usnesení Stálé komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro sdělovací prostředky číslo 22 ze dne 25. listopadu 1999.

Činnost pracovní skupiny je v souladu s usnesením vlády České republiky číslo 7 ze dne 5.ledna 2000. Ministerstvo dopravy a spojů ČR, Ministerstvo kultury ČR a Rada postupují dle citovaného usnesení v součinnosti. Skupina se tak bude podílet na vytváření zásad státní politiky ČR v oblasti digitálního vysílání a na stanovení koncepce jeho rozvoje.


Článek II
Poslání pracovní skupiny

  1. Posláním pracovní skupiny je vytvořit svojí činností podmínky pro uplatnění nových digitálních systémů pro vysílání rozhlasu a televize, včetně poskytování multimediálních služeb v rámci těchto nových systémů v České republice (dále jen ČR). Veškerá činnost je vedena snahou o respektování příslušnosti ČR k technickým standardům platným v členských státech Evropské unie (dále jen EU) a dále snahou o realizaci příspěvku ČR k rozvoji nových systémů v Evropě.

  2. Pracovní skupina:
    1. projednává a předkládá Radě návrhy strategických dokumentů z oblasti digitálního vysílání a multimediálních systémů včetně a koncepčních záměrů v této oblasti.
    2. koordinuje práce na koncepčních materiálech meziresortního a nadresortního charakteru v oblasti digitálního vysílání a multimediálních systémů a předkládá optimální přechodové scénáře pro zahájení provozu digitálních technologií v současném analogovém prostředí a pro postupný přechod do převážně digitálního prostředí v budoucnu.
    3. poskytuje odborná stanoviska k problematice digitálního vysílání a multimediálních systémů,
    4. projednává a navrhuje řešení nadresortních či meziresortních problémů v oblasti digitálního vysílání a multimediálních systémů,
    5. vyjadřuje se k návrhům obecně závazných právních a dalších předpisů v oblasti digitálního vysílání a multimediálních systémů,
    6. předkládá stanoviska k harmonizaci právního řádu České republiky se státy Evropské unie v oblasti digitálního vysílání a multimediálních systémů,
    7. posuzuje a předkládá požadavky na vynakládání finančních prostředků vyčleněných na financování nadresortních a meziresortních programů v rámci přechodu na digitální vysílání a zavádění multimediálních systémů,
    8. zajišťuje publicitu své existence (formou internetových stránek), postup a výsledky své práce pro širokou veřejnost. Podporuje výměnu informací, sdílení zkušeností a podporuje vznik těsné spolupráce mezi všemi zúčastněnými subjekty,
    9. zajišťuje aktivní členství v mezinárodních organizacích, které mají klíčový význam pro rozvoj nových digitálních terestriálních systémů v Evropě, (WorldDAB Forum, DigiTAG, BWA apod.).


Článek III
Složení pracovní skupiny

  1. Struktura pracovní skupiny je dvouúrovňová.

  2. První úroveň tvoří řídící výbor skupiny, tajemník pracovní skupiny a právní podpora pracovní skupiny.

  3. Členy řídícího výboru pracovní skupiny jsou zástupci:
    1. Ministerstva dopravy a spojů ČR,
    2. Ministerstva financí ČR,
    3. Ministerstva kultury ČR,
    4. Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,
    5. Ministerstva pro místní rozvoj ČR,
    6. Ministerstva průmyslu a obchodu ČR,
    7. Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání,
    8. Českého telekomunikačního úřadu,

  4. Subjekty uvedené v článku III odst. 3 tohoto statutu jmenují dva své zástupce v řídícím výborů pracovní skupiny a mají právo tyto své zástupce odvolat a nahradit jinými. Zasedání řídícího výboru pracovní skupiny se účastní vždy alespoň jeden zástupce subjektu, uvedeného v odst. 3 tohoto článku. Zástupce jmenuje vždy příslušný ministr, předseda nebo vrchní ředitel.

  5. Členy pracovní skupiny v druhé úrovni jsou zástupci vědeckých a komerčních subjektů zainteresovaných v oblasti digitálního rozhlasového a televizního vysílání. Jejich činnost v rámci pracovní skupiny je poradní bez možnosti hlasování. Zástupci uvedených subjektů se sdružují v odborných pracovních týmech (dále OPT). Každý ze subjektů může být zastoupen i ve více než jedné OPT.

  6. Předpokladem operativní komunikace mezi oběmi úrovněmi je nutnost strukturovat zástupce OPT tak, aby pro zajištění otevřeného a rovného přístupu všem potencionálním zájemcům o účast v OPT, členové pracovní skupiny v druhé úrovni pověřili mandátem konkrétní osoby, které budou partnery pro jednání s řídícím výborem.


Článek IV
Vedoucí pracovní skupiny

  1. Vedoucího pracovní skupiny jmenuje a odvolává Rada.

  2. Za činnost pracovní skupiny odpovídá Radě vedoucí pracovní skupiny.

  3. Vedoucí pracovní skupiny řídí činnost pracovní skupiny a svolává její zasedání.

  4. Vedoucí pracovní skupiny svolává zasedání řídícího výboru.

  5. Vedoucí pracovní skupiny předkládá Radě návrhy a podněty z oblasti působnosti pracovní skupiny a informuje ji o výsledcích její činnosti.

  6. V případě nepřítomnosti vedoucího pracovní skupiny jej zastupuje jmenovaný zástupce Rady, dle článku III. odst. 4 tohoto statutu.


Článek V
Členové pracovní skupiny

  1. Členové pracovní skupiny jsou povinni se účastnit zasedání pracovní skupiny v rozsahu působnosti subjektu, který zastupují a aktivně se podílet na její práci.

  2. Členství v řídícím výboru pracovní skupiny je pro subjekty, vyjmenované v článku III odst. 3 tohoto statutu nezastupitelné.


Článek VI
Zajištění právní podpory pracovní skupině

  1. Právní podporu pracovní skupině zajišťuje právnická nebo fyzická osoba, kterou jmenuje a odvolává vedoucí pracovní skupiny.

  2. Osoba zajišťující právní podporu odpovídá za soulad všech činností a dokumentů pracovní skupiny s právním řádem České republiky a je poradním orgánem pracovní skupiny při harmonizaci navrhovaných dokumentů s legislativou Evropské unie.

  3. Osoba zajišťující právní podporu nemá hlasovací právo.

  4. Činnost osoby zajišťující právní podporu je hrazená z rozpočtu Rady.


Článek VII
Tajemník pracovní skupiny

  1. Tajemníka pracovní skupiny jmenuje a odvolává vedoucí pracovní skupiny.

  2. Tajemník pracovní skupiny odpovídá za přípravu souhrnných podkladů pro zasedání pracovní skupiny.

  3. Tajemník pracovní skupiny vede kompletní dokumentaci o činnosti pracovní skupiny.

  4. Tajemník pracovní skupiny zajišťuje prezentaci na internetových stránkách pracovní skupiny.

  5. Tajemník pracovní skupiny nemá hlasovací právo.


Článek VIII
Sekretariát pracovní skupiny

  1. Činnost pracovní skupiny zabezpečuje administrativně a organizačně Úřad Rady, který plní funkci sekretariátu pracovní skupiny.


Článek IX
Odborné pracovní týmy a externí spolupráce

  1. Pracovní skupina může zřídit pro svou potřebu dočasné nebo trvalé OPT jako své poradní orgány. Vedoucí OPT zajišťují styk s první úrovní pracovní skupiny. Pracovní skupina může angažovat příslušné experty při řešení odborných zadání v rámci vymezeného úseku činnosti.

  2. Vedoucího OPT jmenuje vedoucí pracovní skupiny na základě doporučení členů řídícího výboru.

  3. Členy OPT mohou být zástupci vědeckých a komerčních subjektů zainteresovaných v oblasti digitálního vysílání a multimediálních systémů. Podle uvážení se na činnosti expertní pracovní skupiny účastní rovněž zástupci subjektů uvedených v článku III odst.3 tohoto statutu.

  4. Činnost OPT se řídí statutem a jednacím řádem OPT.


Článek X
Zasedání pracovní skupiny

  1. Zasedání pracovní skupiny se řídí Jednacím řádem pracovní skupiny.


Článek XI
Náhrady výdajů

  1. Náhrady výdajů členů pracovní skupiny spojených s výkonem jejich funkce se hradí z rozpočtových prostředků subjektů, které tyto členy delegovaly, pokud není uvedeno jinak.

  2. Odměny a náhrady odborníkům za expertní činnost pro pracovní skupinu, která byla smluvně sjednána mezi Radou a vybranými odborníky, vyjma činnosti v rámci OPT, se hradí z rozpočtových prostředků Rady obdobně jako ostatní náklady na činnost pracovní skupiny. Výši prostředků na činnost pracovní skupiny schvaluje Rada.


Článek XII
Závěrečná ustanovení

  1. Tento statut nabývá účinnosti dne 27. ledna 2000.

  2. Změny a doplňky tohoto statutu nabývají účinnosti dnem jejich schválení pracovní skupinou.




Další kapitola: IV.12. DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ