logo





II.3.3. Podněty veřejnosti na vysílání a konkrétní pořady

Ve sledovaném období se Rada zabývala 182 podněty od diváků a posluchačů, které průběžně vyřizovala. Nejvíce podnětů Rada obdržela v závěru prosince 2000 v souvislosti s krizí v ČT.

Rozhlasové vysílání – 16 podnětů

Český rozhlas – 13 podnětů
Většina stížností, vztahujících se k činnosti Českého rozhlasu, poukazovala na neobjektivitu a nevyváženost zpravodajství tohoto veřejnoprávního rozhlasového provozovatele. Dvě stížnosti vznášely podezření, že ve vysílání Českého rozhlasu byla odvysílána skrytá reklama. Analýzy programového odboru však toto podezření nepotvrdily.
Několik pisatelů kritizovalo personální změny, které v průběhu roku v Českém rozhlase proběhly, a někteří stěžovatelé se nechvalně vyjadřovali k programu Českého rozhlasu.

Provozovatelé rozhlasového vysílání s licencí – 3 podněty
Komerční rozhlasové stanice byly kritizovány zejména pro neprofesionalitu a nekultivovanost moderátorů vysílání.

Televizní vysílání – 166 podnětů

Televizní vysílání obecně – 20 podnětů
Českým televizím je vyčítána především neobjektivita a nevyváženost zpravodajských a publicistických pořadů. Mnoho pisatelů poukazuje na nedostatky jazykového charakteru, které se objevují ve vysílání všech provozovatelů vysílání. Divákům se nelíbí zejména užívání slangových výrazů, nedostatečná kultivovanost projevu, nadměrný výskyt anglických výrazů a v neposlední řadě nesprávné používání výrazu Čechy ve významu Česká republika či eventuálně Čechy, Morava a Slezsko.
Častým námětem dopisů diváků je rovněž požadavek větší ochrany dětí a mladistvých před nežádoucími vlivy televizního vysílání.

Česká televize – 122 podněty
Většina stížností zaměřených proti ČT poukazovala na nedostatečnou objektivitu, nezávislost a nestrannost České televize a na neplnění povinností televize veřejné služby. Řada pisatelů se kriticky vyjadřovala k personálním záležitostem ČT. Mnozí diváci s nelibostí přijímali změny v programové skladbě a vysílacím schématu ČT. Například romské organizace odsoudily vyřazení pořadu „Romale“ z programu ČT.

Devět stěžovatelů ve svých dopisech vyjádřilo přesvědčení, že ČT zpracováním a odvysíláním konkrétního pořadu poškodila jejich osobní čest či čest jejich blízkých, dobré jméno firmy či jim způsobila jinou újmu. V sedmi případech se stížnost vztahovala k pořadu ostravské redakce „Klekánice“, několik dalších k pořadům „Fakta“ a „Naostro“ a jedna k pořadu „Chcete mě?“.

Opakovaně si někteří diváci stěžovali na neobjektivitu a neodbornost ekologického magazínu „Nedej se!“.

V samém závěru roku Rada obdržela 77 stížností diváků, vyjadřujících se ke krizi, která v ČT vznikla po jmenování nového generální ředitele ČT Jiřího Hodače. Z toho 11 pisatelů vyjadřovalo nesouhlas s postupem Rady ČT při výběru a jmenování nového generálního ředitele ČT, 6 diváků sdělovalo své rozhodnutí přestat platit koncesionářské poplatky, 34 diváků podalo stížnost na postup generálního ředitele Hodače, zejména pak na přerušování vysílání textovými oznámeními, 13 diváků ve svých dopisech kritizovalo nízkou úroveň zpravodajských pořadů legálního vedení ČT, 6 diváků vyjádřilo podporu rebelujícím zaměstnancům ČT a 6 diváků naopak odsoudilo jejich postup. Jedna divačka poskytla Radě svůj projekt obnovy veřejnoprávnosti ČT.

Kromě toho Radu telefonicky kontaktovaly od prosince 2000 v souvislosti s aktuální situací v ČT stovky občanů se stížnostmi, sdělovanými často s vulgární agresivitou.

Podněty, vztahující se ke krizi ČT pokračovaly ještě ve větším počtu i po prosinci 2000.

NOVA – 8 podnětů
Většina pisatelů si stěžovala na nízkou úroveň některých původních pořadů Novy. Z dopisů, které Úřad Rady obdržel, je zřejmé, že nejhůře je hodnocen pořad „Kotel“.
Na poškození osobní cti či dobrého jména firmy poukazovaly dvě divácké stížnosti. Obě se vztahovaly k pořadu „Občanské judo“.

PRIMA TV – 8 podnětů
Ve čtyřech stížnostech pisatelé vznesli podezření, že ve vysílání PRIMA TV byla odvysílána skrytá reklama. Z toho se tři stížnosti vztahovaly k pořadu „O zdraví“. Analýza pořadu ovšem prokázala, že se ze strany stěžovatelů jednalo o omyl, protože tento pořad byl řádně oddělenou reklamou.

Dvěma dopisy byla Rada upozorněna na odvysílání filmu „Motorkářský gang“ v dopoledních hodinách, čímž se provozovatel, dle mínění pisatelů, dopustil ohrožení psychického a morálního vývoje dětí a mladistvých.
Analýzou se toto podezření potvrdilo.

Provozovatelé regionálního a lokálního televizního vysílání – 1 podnět
Pisatelka ve svém dopise kritizovala nízkou úroveň programu regionální televizní stanice Gimi-Elsat.

Provozovatelé vysílání v TKR, prostřednictvím satelitu, systémem MMDS a provozovatelé programových kanálů v TKR - 7 podnětů
Dva pisatelé se na Radu obrátili s žádostí o zásah proti společnosti UPC, která dle jejich soudu zneužívá své dominantní postavení mezi provozovateli kabelové televize a neúměrně zvyšuje ceny svých služeb. Rada předala tyto stížnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v současnosti legálnost obchodních praktik UPC prošetřuje (viz kapitola Rozhlasové a televizní vysílání v kabelových rozvodech, str. 48.

Tři stížnosti se vztahovaly k animovanému seriálu „Městečko South Park“, vysílanému televizní stanicí HBO. Ve všech dopisech pisatelé poukazovali na nevhodnost seriálu pro dětské diváky, a to zejména z důvodu jeho vulgárního a násilného obsahu. Na stížnosti bylo reagováno sdělením, že seriál není určen dětským divákům, čemuž odpovídá i jeho zařazení do pozdních nočních vysílacích hodin.




> Další kapitola: II.4. SEZNAM UPOZORNĚNÍ A POKUT