logo





PŘÍLOHA 05

IV.5. ANALÝZA EFEKTIVITY VYUŽITÍ DOSUD PŘIDĚLENÝCH TV KANÁLŮ A SEZNAM VOLNÝCH KANÁLŮ PRO TERESTRICKÉ TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ V ČR



  1. historie vzniku stávajících televizních sítí – Stockholmský plán, postavení ČTÚ a Rady z hlediska přidělování kanálů a naplňování Stockholmského plánu
  2. efektivita využívání Radou přidělených TV kanálů
  3. analýza použitelnosti dosud nepřidělených TV kanálů
  4. možnosti Rady zefektivnit využívání TV kanálů a podmínky přidělování nových TV kanálů
  5. souhrn:
    • možnosti Rady zefektivnit využívání dosud přidělených TV kanálů
    • možnosti sestavení další celoplošné sítě
1. Historie vzniku stávajících televizních sítí – Stockholmský plán, postavení ČTÚ a Rady z hlediska přidělování kanálů a naplňování Stockholmského plánu

Kmitočtová pozice pro televizní vysílání je označována jako televizní kanál. Jedná se kmitočtové pásmo o šíři 8 MHz (dle používané normy ,,K“), v kterém jsou obsaženy modulace zvuku, obrazu, případně dalších doplňkových informací, např. teletext apod.

Pro pochopení problematiky efektivity využití televizních pásem a plánování kanálů je nutné nejprve se seznámit s tím, jakým vývojem stávající sítě prošly.

Kanály základních vysílačů pro TV pásma vznikly na základě evropské plánovací konference Stockholm 1961. Cílem konference bylo pokrýt území Evropy co nejrovnoměrněji a nejefektivněji vysílacími kanály a přidělit je podle kritéria rovného přístupu všem státům. Česká republika však tehdy nebyla připravena okamžitě využít všechny přidělené kanály v plném rozsahu. Negativním důsledkem této nepřipravenosti bylo, že některé přidělené kanály bylo nutno přesunout na jiné lokality a s omezeným vyzařovacím diagramem. Některé kanály tak dnes již není možné využívat s plným notifikovaným výkonem např. Hodonín 50 kanál vůči Jeseníku 50.

Další přidělené a mezinárodně zkoordinované kanály nebylo možné efektivně využít pro výstavbu vysílačů základní sítě, protože je několik let blokovala pro své potřeby armáda. To se týká hlavně kanálů V. televizního pásma.Výstavba druhotné sítě (televizních převaděčů - dále jen TVP), probíhající na základě požadavků obcí, na mnoha místech předběhla výstavbu sítě základní. Důsledkem toho je současný stav, kdy později zprovozněné velké vysílače překrývají dříve realizované TVP. Rovněž výběr lokalit nebyl optimalizován podle pokrytého počtu obyvatel, ale podle toho, kde se podařilo převaděč umístit s nejnižšími náklady a proto mnohdy docházelo k neúměrnému zvyšování počtu převaděčů nad únosnou mez. Dalším jevem, který měl vliv na neefektivní využití kmitočtového spektra byl stav, kdy mnoho vysílačů základní sítě plně nevyužívalo svůj přidělený výkon a při výstavbě druhotné sítě pak docházelo k výstavbě převaděčů v místech, která by jinak byla bezproblémově pokryta základní sítí. K částečnému uvolnění V. TV pásma došlo až počátkem 90. let, dodnes je však úplně blokován kanál 54 a částečně i kanál 55.

Efektivní plánování sítě po r. 1994 bylo rovněž komplikováno potřebou zajistit maximální pokrytí ČR dalším televizním programem (tehdy Premiéra, nyní Prima TV) a požadavky lokálních a regionálních provozovatelů TV vysílání na sdílených kanálech s licencí společnosti FTV Premiéra. Rada udělila společnosti FTV Premiéra, spol. s r.o. 28.6.1994 licenci č.012/94 k celoplošnému televiznímu vysílání. Součástí dosud platných licenčních podmínek Primy TV je ustanovení, podle kterého v případě udělení licence k regionálnímu nebo lokálnímu televiznímu vysílání FTV Premiéra poskytne na přidělených kanálech určené vysílací časy těmto provozovatelům. Licence obsahovala jedenáct základních kanálů pro terestrické TV vysílání s možností požádat Radu o přidělení dalších kanálů. Od této doby je síť dokrývána systematicky podle požadovaných lokalit a technických možností, které v těchto lokalitách jsou. K určité nesystematičnosti v budování sítě došlo pouze v letech 1994 a 1995, kdy do sítě FTV Premiéra s.r.o. byly přiděleny kanály, které vznikly na základě požadavků žadatelů o lokální a regionální TV vysílání.

Možnosti Rady ovlivnit efektivitu využívání kanálů

Rada však získala zákonnou možnost zasáhnout do plánování sítí až v situaci, kdy již byla většina kanálů naplánována. Rada tak mohla ovlivnit pouze dokrývání sítě ČT2, pro niž přidělila více než dvě stovky TVP. V roce 1995 bylo ve spolupráci s TESTCOM navrženo rozdělení do té doby nepřidělených kanálů tak, aby byly vyváženy z hlediska pokrytí území sítí ČT2 a Prima TV. V letech 1996 až 1998 zahájily Česká televize a FTV Premiéra, spol. s r.o. proces dobudování programů ČT2 a Prima TV m.j. realizací nových vysílacích systémů na stávajících stanovištích základní sítě. Díky tomu ztratily některé převaděče opodstatnění, ale Rada nemá zákonnou možnost kmitočtové příděly odebrat, jakkoliv je efektivita jejich využití nízká.

Kompetence Rady a ČTÚ z hlediska přidělování kanálů a spolupráce obou regulátorů

Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání na základě zákona č.103/1992 Sb., §2 Činnost Rady písmeno j) vykonává státní správu v oblasti správy kmitočtového spektra, určeného pro rozhlasové a televizní vysílání (toto ustanovení je s plaností od 1.7.2000 zrušeno). Podle písmen e) až g) uděluje licence k rozhlasovému televiznímu vysílání, stanovuje podmínky těchto licencí, kontroluje jejich plnění a vyjadřuje se k návrhům změn, které provozovatelé vysílání Radě předkládají. O územním rozšíření licence přidělením dalšího kanálu Rada rozhoduje na základě konkrétní žádosti provozovatele.

Kontrolou technických parametrů vysílání a dohledem nad homologací použitých vysílacích zařízení je podle telekomunikačního zákona pověřeno Ministerstvo dopravy a spojů – Český telekomunikační úřad (dále jen ČTÚ), který je jako regulační orgán v rámci ČR garantem správy kmitočtového spektra z mezinárodního hlediska. ČTÚ rovněž uděluje povolení ke zřízení a provozování radiokomunikačních zařízení pro provozovatele technických prostředků - vysílačů (těmi většinou nejsou provozovatelé TV vysílání). Jelikož se ČTÚ vyjadřuje také k požadavkům, které na využití kmitočtového spektra vznášejí zahraniční správy, je nutná jeho velmi úzká spolupráce s Radou. Tuto spolupráci upravují „Pravidla vzájemné spolupráce ČTÚ a Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání“ ze dne 20.8.1993. Uvedená pravidla podepsaná oběma subjekty, závazná do současné doby, byla dne 7.2.2000 znovu projednána na ČTÚ včetně připomínek obou zúčastněných stran. Bylo konstatováno, že současné znění je vyhovující za stávajících právních úprav. S novým telekomunikačním zákonem, který byl právě přijat Parlamentem ČR a s novým zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání budou vypracována nová pravidla vzájemné spolupráce, která budou vyhovovat nové legislativní úpravě.

2. Efektivita využívání Radou přidělených TV kanálů

V souvislosti s prověřováním efektivity využívání přidělených kanálů vyzvala Rada v březnu t.r. všechny provozovatele televizního vysílání v ČR, aby podali Radě informace, specifikované čtyřmi konkrétními okruhy:

1) Využívání přidělených technických prostředků:
K této otázce se z velké většiny vyjádřili provozovatelé v tom smyslu, že všechny přidělené kmitočtové pozice buď využívají, nebo je v nejbližší době využívat začnou. Důvodem nevyužívání, pokud ho provozovatel uvádí, jsou zpravidla problémy s dopravou modulace, případně blokace z ekologických důvodů (Mikulov 40). Výjimka se objevila v případě České televize, která konstatuje ochotu vrátit kmitočtový příděl Mikulov 40.k/300 kW pro potřeby rozvoje DVB-T, ale pouze za předpokladu přidělení adekvátních náhrad. K této podmínce je ale nutno poznamenat, že nalezení a koordinace takové sítě TV analogových kanálů, která by mohla nahradit z hlediska pokrytí vysílač Mikulov 40, je velmi obtížné a pravděpodobně i nereálné.

2) Překryv přidělených technických prostředků:
V některých případech je uveden překryv programu PRIMA TV, ale většinou nelze jednoznačně určit, zda pokrytí z jiného vysílače je dostatečné komplexně v celé lokalitě a zda by se dalo uvažovat o určité redukci jednotlivých přídělů. Hraje v tom roli značné množství kritérií, m.j i geografické podmínky dané lokality. Toto stanovení by muselo být předmětem velice podrobného šetření jednotlivě případ od případu. K lokalitám, kde je reálnost překrytí potvrzená vyjádřením provozovatele, patří Olomouc (překrytí programů PRIMA z vysílačů Olomouc město 48 a Olomouc 60), Prostějov (Zlín 58 a Olomouc 60) a Nový Jičín (Ostrava 48 a Nový Jičín 26 – překryv programu Polar a Ostrava 48 a Nový Jičín 55 – překryv programu PRIMA TV). V souvislosti s překrýváním programu PRIMA TV zmiňují někteří provozovatelé zájem o šíření jiného nosného programu, např. Galaxie, resp. TV3 (Studio Clipper, v.o.s. v Novém Jičíně a SEMAR, s.r.o. v Prostějově). Případné změny jsou však podmíněny žádostí provozovatele.

3) Využívání přidělených výkonů:
Podle sdělení dotázaných jsou vyzářené výkony vysílačů malých výkonů a převaděčů dodržovány a naplňovány. K využití nižších, než kmitočtovým přídělem povolených výkonů, dochází pouze u vysílačů základní sítě, a to z důvodu efektivity provozu (Ostrava 48 – PRIMA TV + Polar), nebo z důvodu omezení Českým telekomunikačním úřadem (Cheb 26, Jeseník 53, Jihlava 11, Ostrava 42, Praha – město 37, Špindlerův Mlýn 32, Trutnov 11 – NOVA).

4) Využívání sdílených kanálů pouze lokálními nebo regionálními provozovateli v jejich časových oknech:

Dle dostupných informací dochází v lokalitách Brušperk 26, Hukvaldy 33, Klimkovice 28, Kobeřice 56, Kravaře 22, Nová Bělá 25, Příbor 44, Rybí 45, Sviadnov 44, Velká Polom 59 a Vratimov 33 k tomu, že kanály sdílené v určených časech společností FTV Premiéra a jednotlivými lokálními, resp. regionálními provozovateli jsou využívány pouze lokálními a regionálními provozovateli. Důvod však není jednoznačně určen. Vzhledem k tomu, že FTV Premiéra, spol. s r.o. tyto přidělené kanály dosud nezprovoznila, je pravděpodobné, že se jedná o lokality, které jsou dostatečně pokryté programem PRIMA TV z jiného vysílače. K tomu je nutno konstatovat, že FTV Premiéra, spol. s r.o. zaslala, jako reakci na žádost Rady informaci o zahájení přípravy technické studie současného a potenciálního využití přidělených kanálů. Očekáváme, že výstupní data této studie, kterou Rada dosud neobdržela, přinesou odpovědi na celou řadu dosud nezodpovězených otázek, souvisejících s aktuální problematikou uvažování o možnostech další celoplošné sítě.

3. Analýza použitelnosti dosud nepřidělených TV kanálů

Jako vstupní materiál k vypracování analýzy použitelnosti nepřidělených TV kanálů použil technický odbor Úřadu Rady referenční databázi televizních kanálů aktuální ke dni 24.3.2000, která je spravovaná Českým telekomunikačním úřadem. Z této databáze byly vyselektovány všechny TV kanály, které nebyly označeny přiděleným programem. Takovýchto zdánlivě volných kanálů byl vybrán celkový počet 741, které byly podrobeny detailnímu rozboru jejich skutečné použitelnosti s hlediska stávající sítě TV vysílačů a převaděčů v ČR. Jak je patrné z následujících seznamů, byla zmíněná množina 741 kanálů postupně krácena o položky, které byly po konfrontaci s materiály dostupnými Úřadu Rady shledány jako nepoužitelné z těchto důvodů:

1) Nepoužitelné kanály

a) TV kanály již přidělené provozovatelům:
Následující seznam uvádí kanály, vedené v referenční databázi ČTÚ jako volné – i když už byly v minulosti Radou přiděleny konkrétním provozovatelům k vysílání, případně na nich probíhá zkušební provoz z důvodu ověření kompatibility se stávající sítí. Rovněž jsou zde uvedené ty kanály, u nichž bylo zahájeno řízení o přidělení na základě žádosti některého z provozovatelů. Rozdíl v databázích je dán tím, že ČTÚ zaznamenává obsazení kanálu do databáze až ve fázi povolení k provozu televizního vysílače.

BABI 59 ČT1
BECOV NAD TEPLOU 52 ČT2
BESINY 42 Prima
BILINA 42 ČT2
BILINA 45 Prima
BLATNA 29 ČT2
BOHDALOVICE 46 Nova
BOLESIN 30 ČT1
BREZOVA-U UHER.HRAD. 30 Prima
BRIDLICNA 59 Prima
BRTNICE 55 Prima
BUSIN 26 Prima
BYSTREC 31 ČT1
BYSTRICE N.PERNSTEJ.-L 55 Prima
C.BUDEJOVICE-L 51 Prima
CASTKOV 24 ČT2
CERVENA VODA 49 ČT2
CESKA VES-JESENIK 26 Prima
DOLNI DOBROUC 60 ČT2
DOLNI KOUNICE 42 ČT2
DOLNI LOUCKY 38 Prima
DOLNI SMRZOV 22 ČT1
DOLNI SMRZOV 57 ČT2
DRAHANY 55 Prima
DUB-U PRACHATIC 41 ČT1
DUB-U PRACHATIC 45 ČT2
FOLMAVA 39 ČT1
FOLMAVA 46 ČT2
FOLMAVA 26 Nova
FOLMAVA 32 Prima
FRENSTAT P.RADHOSTEM 22 Prima
FRYDLANT-V CECHACH 41 ČT2
HOLESOV 44 Prima
HORNI LIPOVA 49 ČT1
HORNI LIPOVA 52 ČT2
HORNI LIPOVA 22 Nova
HORNI LIPOVA 30 Prima
HORNI LOUCKY 60 Prima
HRABENOV 23 Prima
HRABISIN 42 ČT1
HRADEK-U SUSICE 56 ČT1
HRADEK-U SUSICE 50 ČT2
HRANICE 47 Prima
HUSINEC 50 Prima
CHOCERADY 34 Prima
CHVALETICE 39 Prima
JACHYMOV-MESTO 56 Prima
JAROMERICE 30 ČT1
JAROMERICE 48 ČT2
JAROMERICE 51 Prima
JIRETIN P. JEDLOVOU 43 ČT1
JIRETIN POD JEDLOVOU 60 ČT2
KADAN 25 Prima
KAMENICE 48 Prima
KAMENICE NAD LIPOU 44 Prima
KAPLICE 47 Prima
KARVINA 59 Prima
KLATOVY-DOUBRAVA 45 Prima
KLOBOUKY 23 ČT2
KOPANINA-G 10 Nova
KOPRIVNA 49 ČT1
KOPRIVNA 51 ČT2
KOROUZNE 23 ČT1
KOSTALOV 52 Prima
KOZUSICE 47 ČT1
KOZUSICE 60 ČT2
KRALIKY 39 Nova
KRASLICE-GLASSBERG 58 ČT2
KRASLICE-SNEZNA 51 Prima
KYTLICE 42 ČT2
KYTLICE 44 Prima
LELEKOVICE-OBEC 47 Prima
LESKOVE 48 Nova
LITOMYSL 49 Prima
LOMNICE NAD POP. 42 ČT1
LOMNICE NAD POP. 59 ČT1
LOUNY 45 Prima
MALA SKALA 59 Prima
MALA VELEN 51 ČT2
MALA VELEN 53 Prima
MARIANSKE LAZNE 56 ČT2
MARTINKOVICE 34 ČT
MESTECKO-U KRIVOKL. 23 Prima
MEZIBORI 9 Nova
MIKULOV 30 Prima
MILOTICE 41 ČT1
MILOTICE 58 ČT2
MORAVSKY KRUMLOV 35 ČT2
MOSTY U JABLUNKOVA 23 ČT2
NESOVICE 43 Prima
NIZBOR 59 Prima
NORBERCANY 28 ČT1
NORBERCANY 32 ČT2
NOVE HAMRY 42 Prima
OKROUHLICE 52 ČT2
OKROUHLICE 41 ČT1
OSLAVANY 60 ČT2
OSTRAVA-L 46 Prima
PARTUTOVICE 57 Prima
PASTVINY 35 ČT1
PELHRIMOV 52 Prima
PERSTEJN NAD OHRI 47 Prima
PLASY 56 Prima
PLUMLOV-OBEC 40 ČT2
POCINOVICE 23 ČT1
POCINOVICE 49 ČT2
PODTATE 40 ČT1
PODTATE 44 Nova
PORICI-U TRUTNOVA 30 Nova
PRAHA-BREVNOV 59 Prima
PRAHA-STRAHOV 28 TV3
PRAHA-ZATORKA 11 Galaxie
PURKAREC 60 ČT2
ROZTOKY-U KRIV. 59 Prima
SADEK 47 ČT1
SALAS 43 ČT1
SALAS 53 ČT2
SAZAVA 45 Prima
SLOUP 22 Prima
STARE MESTO-P.SN. 32 ČT1
STARKOV 25 ČT1
STARKOV 59 ČT2
STITY 48 ČT1
STITY 44 ČT2
STONAROV 51 Prima
STONAVA 45 Prima
STRAKONICE-L 38 Prima
STRAZ NAD OHRI 22 ČT2
STRIBRO 43 Prima
STUDENEC 47 ČT1
SVIHOV 60 Prima
TECHLOVICE 41 ČT1
TECHLOVICE 56 ČT2
TRINEC-MESTO 59 ČT2
USOBRNO 60 Nova
USOBRNO 31 Prima
USTI NAD LABEM-BRNA 43 ČT2
VALASSKA SENICE 57 ČT2
VEJPRTY 46 Prima
VELETINY 49 ČT1
VELETINY 55 ČT2
VELKE OPATOVICE 27 ČT1
VELKE ZERNOSEKY 49 Prima
VIDNAVA 27 ČT1
VIDNAVA 48 ČT2
VIDNAVA 56 Nova
VRANOV NAD DYJI 47 ČT2
VYSKOV 60 Prima
VYSOKE MYTO-KAROSA 51 Prima
ZABLATI 37 Prima
ZANDOV 56 ČT2
ZATOR 56 Nova
ZDIKOV 28 Prima


b) Kanály blokované pro digitální rozhlas (T-DAB):

Následující seznam obsahuje TV kanály, které je nutno blokovat v souvislosti s plánováním zavádění digitálního rozhlasu (T-DAB). Vzhledem k tomu, že pro využití tohoto systému je plánován 12. TV kanál, je nutné pro všechny stávající pozice na 12. kanálu hledat náhradu. V následujícím seznamu se tedy objevují jednak zkoordinované 12. kanály v současné době volné, tak i ty, které jsou koordinované a plánované jako náhrady za již přidělené pozice.

ADAMOV 7
BLANSKO-HORICE 12
BOHUMILICE 8
BREZNICE 12
BREZOVA-U KARL.VAR 8
BRNO-MORAVANY 12
C. VES-JESENIK 12
CESKY KRUMLOV 10
DALECIN 7
DIVAKY 11
DLOUHOMILOV 30
DLOUHOMILOV 55
DOBRIV 6
DOLNI KOUNICE 11
DOLNI UJEZD 7
DOLNI ZANDOV 12
HAJE NAD JIZEROU 27
HAJE NAD JIZEROU 36
HAVLICKUV BROD 10
HLUBOCKY 2
HLUBOCKY 35
HLUBOCKY 49
HORNI BECVA 8
HORNI PLANA 34
HORNI PLANA 56
HORNI PORICI 6
HORNI SLAVKOV 41
HORNI ZANDOV 12
HOVEZI 8
HRABENOV 31
HRANICE-U ASE 12
HUSTOPECE 11
CHVALNOV-LÍSKY 38
JACHYMOV-MESTO 9
JAKUBCOVICE 12
JAROMER 12
KAMENICE 43
KNEZICE 8
KOPANINA 12
KOZLOVICE 12
KRNOV 12
KROVI 7
KRTINY 12
KRUZBERK 12
LELEKOVICE 56
LENORA 9
LETOHRAD 12
LITICE NAD ORLICI 11
LOUCOVICE 23
LUZNA 35
LUZNA-OBEC 7
LUZNA-OBEC 36
MALA MORAVKA 39
MALA MORAVKA 57
MESTO LIBAVA 7
MESTO LIBAVA-OBEC 8
NAMEST NAD OSLAVOU 56
NOVA BYSTRICE 9
NOVE M. NA MORAVE 7
ODRY 12
OLOMOUC-MESTO 12
OLOVI 7
ONSOV 10
OSIKY SYKOR 31
PELHRIMOV 10
PERNINK 12
PLANA-U MAR.LAZNI 53
POLNA 7
POTUCKY 11
POZDECHOV 47
PRACHATICE 8
PURKAREC 6
RATIBOR 8
RATIBOR 55
ROKYTNICE N.ROKYT. 7
ROTAVA 11
ROZMBERK NAD VLT. 9
ROZMITAL NA SUMAVE 25
ROZMITAL NA SUMAVE 53
SARDICE 7
SNOVIDKY 7
SPALENE PORICI 8
STEPANOV N.SVRATKOU 6
STRAKONICE – PTAKO. 57
STUPAVA 7
TEPLICE NAD BECVOU 7
VALASSKA BYSTRICE 7
VALASSKA BYSTRICE 24
VEVERSKA BITYSKA 9
VIMPERK-MESTO 8
VOLTYROV-ORLIK 7
VRANOVA LHOTA 11
VYSOKE MYTO-I 1
ZELIV 35
ZVIKOV-PODHRADI 12


c) Kanály blokované pro rozvoj sítí digitální televize (DVB-T):

V České republice se podobně jako v okolních státech připravuje přechod na digitální televizní vysílání. Podle usnesení Stálé komise pro sdělovací prostředky ze dne 25. listopadu 1999 vytvořila Rada mezioborovou pracovní skupinu, jejímž hlavním úkolem je předložení návrhu koncepce přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání v ČR v termínu do konce června 2000 (viz kapitola 4, str. 17 tohoto materiálu). Jedním z nejobtížněji řešitelných problémů je přitom výběr kanálů pro digitální vysílače, které budou muset být po určitou dobu v provozu současně se stávajícími televizními vysílači. Podle dosud zpracovaných studií bude možné tyto vysílače umístit pouze do kanálů 21, 23, 25, 37, 38, 39, 40, 45, 46, 48, 56 a 58, z nichž kanály 21, 40, 45, 46, 48 a 58 jsou na základě usnesení Rady blokovány bezpodmínečně, u ostatních je případ od případu nutná konzultace s projektanty digitálních sítí. Práce na návrhu digitálních sítí nadále pokračují a tak není vyloučeno, že dojde k blokování dalších televizních kanálů. Následující seznam tedy obsahuje všechny TV kanály, které jsou v referenční databázi vedené jako volné, ale jejich blokování je bezpodmínečně nutné z výše uvedeného důvodu plánovaného rozvoje digitální televize:

AS 45
BECOV NAD TEPLOU 40
BENESOV-U PRAHY 40
BERNARTICE 46
BILINA 40
BLATNA 46
BOLESIN 48
BRATREJOV 48
BREZUVKY 48
DECIN-MESTO 40
DOLNI ROZINKA 21
DRAHANY 48
HNATNICE-OBEC 21
HOLCOVICE 21
HOSTEJN 21
HRADCOVICE 48
HRADEK-U SUSICE 40
HUNTIROV 45
CHOMUTOV 21
JINDRICHOV-OK.PREROV 21
KACOV 58
KAMENICKY SENOV 21
KLADNO 45
KLASTEREC NAD OHRI 46
KOLODEJE 21
KOLSOV 48
KOROUHEV 21
KRASLICE-GLASSBERG 40
KRASNY LES 40
KYTLICE 48
MARIANSKE LAZNE 46
MICHALOVY HORY 40
MIKULOV 40
MIKULOV-OKR.BRECLAV 48
MLADA BOLESLAV-DOUBEK 48
NEZDICE 40
NEZDICE 45
NOVY BOR 48
NYRSKO 45
OLOVI 46
OPAVA 45
OSTRAVA 39
PLESNA 40
PORICI-U TRUTNOVA 21
PRACHOVICE 46
RYCHNOV NAD KNEZNOU 48
STARE MESTO-P.SN. 48
STARY HROZENKOV 48
STUPAVA 23
TANVALD 58
TEMENICE 21
TREMESNA-L 46
UPICE 46
USTI NAD LABEM 58
ZBECNO 45
ZELEZNA RUDA-ROZVODI 21

d) Prověřená nepoužitelnost:

Následující seznam obsahuje TV kanály, které jsou vedené v referenční databázi ČTÚ jako volné a mezinárodně zkoordinované, ale které jsou nepoužitelné z hlediska rušení jinými vysílači nebo převaděči. Tato nepoužitelnost byla prokázána v některých případech přímo provozem (již přidělené kanály byly vráceny provozovatelem a byla za ně nalezena náhrada), nebo na základě dostupného měření kanálové obsazenosti v dané lokalitě. Výsledek poslední revize databáze bude na ČTÚ neprodleně předán.

BRANDYS NAD ORLICI 34 Nepoužitelný na základě měření kanálové obsazenosti
CESKA CERMNA 51 Přidělen sousední kanál 50 pro program ČT1
CESKA METUJE 29 Přidělen sousední kanál 30 pro program ČT1
DOLNI DVORISTE 35 Rušení rakouským vysílačem
FRYDEK 54 *
CHOCERADY 60 Rušení vysílačem Liberec 60
KRNOV 25 Rušení polským vysílačem
MLADKOV 34 Nepoužitelný na základě měření kanálové obsazenosti
PACOV 54 *
PERSTEJN NAD OHRI 27 Přidělen sousední kanál 28 pro program ČT1
SADEK 51 Nepoužitelný na základě měření kanálové obsazenosti
SAZAVA 36 Přidělen sousední kanál 35 pro program ČT1
TEPLICE-DOUBRAVKA 9 Přidělen sousední kanál 8 pro program Nova
VRCHLABI-MESTO 45 Rušení vysílačem Rychnov nad Kněžnou 45
* TV kanály, které jsou zkoordinované a volné, ale nemohou být přidělené z důvodu jejich blokování Armádou České republiky v zhledem k ochraně starších přístrojů letecké navigace.

e) Předpoklad kolize se stávající sítí přidělených TV vysílačů:

V následující tabulce jsou uvedené TV kanály, které není možno využít s ohledem na stávající síť našich televizních převaděčů a vysílačů dle rozboru výpočetním systémem VeSPeS (otevřený výpočetní systém určený pro práci s daty vysílačů TV, FM a DVB-T a pro výpočty pokrytí a rušení vysílače, vlivu změny parametrů na pokrytí ovlivněných vysílačů a pro výpočty pokrytí sítí) v souladu s podmínkami, danými metodikou plánování televizních vysílačů druhotné sítě (vydal Výzkumný ústav spojů, skupina SA v roce 1974), viz složka ,,Příloha č. 3B ke zprávě o úkolu VÚS č.1 SA 06/74“, kapitola 3, odstavec 2, podle které je m.j. minimální vzdálenost mezi převaděči, využívajícími stejný kanál 4. a 5. TV pásma, 25 km.

Posuzovaný vysílač Kolizní vysílač
Název kanál vzdálenost km Název vysílače, kanál přidělený program
ADRSPACH 7 6 Chvalec 7 Nova
BARTOSOVICE V ORL.H. 10 12,9 Slatina 10 Nova
BAVORY 8 1 Velké Pavlovice 8 Nova
BELOVES 2 11 Sedloňov 2 Nova
BENESOV NAD PLOUCN. 59 4,1 Huntířov 59 ČT2
BLANSKO 34 4,4 Vranov u Brna 34 ČT1
BLANSKO-HORICE 7 9,1 Kuřim 7 Nova
BOHUMILICE 50 13,9 Husinec 50 Prima
BOJANOV 10 8,6 Práchovice 10 Nova
BOROVNO 8 9,6 Spálené Poříčí 8 náhrada za 12
BORSOV NAD VLTAVOU 34 16,6 Český Krumlov 34 ČT1
BOSKOVICE 41 29 Svitavy 41 Prima
BREZNICE 38 4,9 Březůvky 38 ČT2
BREZOLUPY 27 5,4 Bohuslavice u Zl. 27 ČT1
BRNA 9 3,2 Ústí n.L. Vaňov 9 Nova
BYSTRICE N.PERNSTEJ. 39 12,9 Doubravník 39 ČT1
BYSTRICE P.HOSTYNEM 7 5,4 Rusava 7 Nova
BZANY 57 25 Ústí n.l. 58 náhrada za 12
CERNA V POSUMAVI 29 12,9 Lipno 29 Nova
CERNA VODA 7 8,5 Č.Ves Jeseník 7 Nova
CERNY DUL 49 4,1 Dolní Dvůr 49 ČT2
CERNY DUL 10 4,1 Dolní Dvůr 10 Nova
CESKA KAMENICE 22 7,7 N.Oleška 22 ČT2
CESKA METUJE 37 5,2 Teplice n.M. 37 ČT1
CESKA METUJE 53 90,7 Jeseník 53 Nova
CESKA METUJE-VLASEN. 7 9,7 Chvalec 7 Nova
CESTICE 25 10,2 Vimperk-m 25 ČT1
CESTICE 57 13,3 Strakonice 57 náhrada za 12
CINOVEC 24 7,8 Moldava 24 Nova
DALECIN 37 13 Rožná 37 ČT1
DAMBORICE 11 7,5 Lovčička 11 Nova
DEDOV 1 2 Č.Metuje 2 Nova
DESTNE V ORL.HORACH 39 18,6 Náchod 39 ČT1
DETRICHOV 2 7,5 Jindřichov 2 Nova
DOLNI SMRZOV 42 5,6 Letovice 42 Prima
DUBICE 6 9,6 Lovosice 6 Nova
DVORCE 25 12,9 Město Libava 25 ČT1
HODONIN-MESTO 7 14,2 Šardice 7 náhrada za 12
HOLUBOV 41 16,1 Bohdalovice 41 ČT1
HOLUBOV 51 13,7 Včelná 51 Prima
HOMOLE 28 11,3 Litoměřice 28 Nova
HORNI BLATNA 25 9,1 Nejdek 25 Nova
HORNI DUNAJOVICE 22 16 Mor.Krumlov 22 ČT1
HORNI DUNAJOVICE 35 16 Mor.Krumlov 35 ČT2
HORNI DVORISTE 23 12,4 Loučovice 23 náhrada ze 12
HOSTEJN 44 11,4 Štíty 44 ČT2
HOSTEJN 31 15,2 Hrabenov 31 náhrada za 12
HOVEZI 27 7,7 Lužná 27 Nova
HOVEZI 52 16,4 Podkopná L. 52 Nova
HRADCANY 7 14,4 Bělá pod B. 7 Nova
HRADEC KRALOVE** 44 24,3 Pardubice TKB 44 Prima
HRADEK-U SUSICE 44 2,6 Sušice 43 Prima
HRONOV 44 12,7 Úpice 44 Nova
HUSINEC 9 11,3 Bošice 9 Nova
CHOTEVICE 27 12,9 Janské L. 27 Nova
CHRASTAVA 2 7,9 Hrádek n.N.2 Nova
CHVALEC 37 9,2 Teplice n.M. 37 ČT1
JANKOVICE 7 8,9 Napajedla 7 Nova
JANOVICKY 2 3,9 Broumov oliv. 2 Nova
JAVOREK 27 13,4 Vír 27 ČT1
JAVOREK 60 12,3 Žďár n.S. 60 Prima
JETRICHOVICE 41 6,5 Č.Kamenice 41 ČT2
JIHLAVA-MESTO 7 14,1 Polná 7 náhrada za 12
JILEMNICE 44 15 Špindlerův ml. 44 ČT2
JILEMNICE 27 7 Vítkovice 27 Nova
JINDRICHOVICE-U SOK. 11 2,5 Rotava 11 náhrada za 12
KAMENICKY SENOV 59 11,2 Huntířov 59 ČT2
KAMENICKY SENOV-I 9 8,4 Žandov 9 Nova
KARLOVY VARY 29 8,8 Kyselka 29 ČT1
KASAVA 8 18,2 Bohuslavice u Zl. 8 Nova
KLADNO-I 49 16,2 Loděnice 49 ČT1
KLASTEREC NAD OHRI 11 9,9 Stráž n.O. 11 Nova
KLASTEREC NAD ORLICI 34 6,3 Bartošovice 34 ČT1
KLASTEREC NAD ORLICI 26 4,5 Mladkov 26 ČT2
KORENOV 36 8,5 Zl.Olešnice 36 ČT1
KORENOV 11 8,5 Zl.Olešnice 11 Nova
KOROUHEV 8 12,8 Sebranice 8 Nova
KOROUZNE 51 5,1 Bystřice n.P. 51 ČT2
KRASNY LES 6 16,2 Děčín 6 Nova
KRTINY 33 5,4 Adamov 33 ČT1
KRUZBERK 27 10,7 Žimrovice 27 Prima
KURDEJOV 7 3,5 Boleradice 7 Nova
KURDEJOV 30 13,6 Mikulov 30 Prima
LANSKROUN 27 13,1 Dol.Dobrouč 27 ČT1
LESKOVEC 6 6,9 Dvorce 6 Nova
LISNICE 60 7,6 Mladkov 60 Nova
LOBENDAVA 9 3 Velký Šenov 9 Nova
LODENICE 28 8,8 Karlštejn 28 ČT1
LODENICE 22 11 Nižbor 22 ČT1
LOMNICE NAD POPELKOU 36 20,2 ZL.Olešnice 36 ČT1
LOSTICE 11 6,2 Vranová Lhota 11 náhrada za 12
LOUCNA NAD DESNOU 7 10,8 Hanušovice 7 Nova
LUBY 29 11 Oloví 29 ČT1
LUBY 32 14 Aš 32 Nova
LUDVIKOV 32 10,9 Široká Niva 32 ČT1
LUSTENICE 9 13,6 Hrdlořezy 9 Nova
MALENICE 8 6 Bohumilice 8 náhrada za 12
MARTINEVES 11 7 Děčín Březiny 11 Nova
MIKULASOVICE 30 20 Česká Kamenice 30 Nova
MIKULASOVICE-HR.VRCH 37 7,1 Dol.Poustevna 37 ČT1
MIKULASOVICE-HR.VRCH 32 17,2 Jiřetín p.J. 32 Nova
MIKULOV-OKR.TEPLICE 9 10,5 Meziboří 9 Nova
MOLDAVA 6 14,6 Teplice Letná 6 Nova
MOST 9 5,1 Braňany 9 Nova
NEJDEK 39 2,2 Suchá 40 ČT1
NEMOTICE 31 9,2 Stupava 31 ČT1
NOVE HERMANINOVY 10 13,2 Holčovice 10 Nova
NOVY MALIN 11 3,4 Hrabišín 11 Nova
OHNIC 9 12 Braňany 9 Nova
OLESNICE 11 7,7 Vítějeves 11 Nova
OSOBLAHA 7 17,9 Jindřichov 7 Nova
OSTRUZNA 30 5,3 Horní Lipová 30 Prima
PEC P.SNEZ.-JANOVY B 10 10,5 Dolní Dvůr 10 Nova
PETROV 31 10,5 Osiky Sýkoř 31 náhrada za 12
PISECNA 43 13 Mladkov 43 ČT1
PONIKLA 59 10,7 Vrchlabí 59 ČT2
PORICI-U TRUTNOVA 7 7 Chvalec 7 Nova
PRAKSICE 8 10,6 Bohuslavice 8 Nova
PRIMELKOV 33 13,3 Jihlava Kral. 33 ČT1
PRISECNICE 9 7,5 Perštejn 9 Nova
PROVODOV 35 6,3 Luhačovice 35 ČT1
PROVODOV 33 11,6 Slušovice 33 ČT1
RATIBOR 23 9,3 Rajnochovice 23 ČT1
RETOVA 25 1,8 Ústí nad Orlicí 26 ČT1
RODKOV 2 9 Nedvědice 2 Nova
RODKOV-OBEC 30 10,8 Bolešín 30 ČT1
ROZTOKY-U KRIVOKLAT. 6 5,4 Zbečno 6 Nova
RYBNA NAD ZDOBNICI 11 0,9 Litice 11 náhrada za 12
RYBNA NAD ZDOBNICI 7 12,4 Líšnice 7 Nova
RYBNIK 29 5,5 Nemanice 29 ČT1
SEBROV-SVINOSICE 23 4,3 Blansko 23 Prima
SEDLONOV 9 2,8 Olešnice v O.h.9 Nova
SLAPY 38 7,7 Petrov Pikovice 38 ČT1
SLAVKOV 7 11 Velatice 7 Nova
SPINDLERUV MLYN 10 10,8 Harrachov 10 Nova
STEPANOV N.SVRATKOU 23 2,1 Koroužné 23 ČT1
STITY 56 9,9 Horní Čermná 56 ČT2
STRELNA 36 11,5 Bylnice 36 ČT1
SUS 22 0,7 Bohdalovice23 ČT2
TEMENICE 32 3,8 Šumperk 32 ČT2
TEMENICE 26 3,8 Šumperk 26 Prima
TREBIVLICE 37 59 Praha město 37 Nova
TRINEC 10 10,8 Bystřice n.O.10 Nova
TRUTNOV-I 50 11 Libňatov 50 ČT1
UHERSKY BROD-TVP 11 14,4 Březová 11 Nova
USTI NAD LABEM-BRNA 25 8,1 Velké Březno 25 ČT2
VELHARTICE 33 10,4 Strážov 33 ČT1
VELICHOV 27 9 K.Vary 27 Prima
VELKA CHUCHLE 49 5,7 Praha – Žvahov 49 ČT1
VELKA NAD VELICKOU 31 13,3 Strání Květná 31 Nova
VELKE ZERNOSEKY 36 15,9 Olšinky 36 ČT1
VELKE ZERNOSEKY 6 2,3 Lovosice 6 Nova
VESELI NAD MORAVOU 49 16 Veletiny 49 ČT1
VETRNI 33 10,1 Holubov 33 Prima
VOLARY 53 15,9 Horní Planá 53 ČT1
VOLARY 9 12,7 Lenora 9 náhrada za 12
VRANOV NAD DYJI 37 8,5 Podhradí n.D. 37 Prima
ZABLATI 41 13,2 Dub u Prachatic 41 ČT1
ZANDOV 44 15,1 Jetřichovice 44 ČT2
ZBIROH 35 10,8 Praskolesy 35 ČT1
ZDECHOV 30 9,1 Halenkov 30 ČT1
ZDIKOV 9 6,5 Vacov 9 Nova
ZELECHOVICE N.DREVN. 32 7,1 Vizovice 32 ČT1
ZELEZNY BROD 49 6,1 Semily 49 ČT2
ZLAMANKA 10 9,1 Jankovice 10 Nova
** Na kanále Hradec Králové 44 byl povolen zkušební provoz TV3. Tento bude však smysluplný až v případě navrácení kmitočtu Pardubice TKB 44 společností FTV Premiéra, spol. s r.o.


f) Kanály vyřazené z databáze:

Poslední seznam nepoužitelných kanálů představuje ty položky, které byly v období od 24.3.2000, kdy byla aktualizovaná databáze, do dnešního dne vyřazeny správcem databáze -Českým telekomunikačním úřadem.

FOLMAVA 47
BILA 33
KAMENICKY SENOV 36
LEDEC NAD SAZAVOU-TV 34
OLOMOUC 50
PRYSK 28
VELKY SENOV 59


2) Použitelné kanály

Po vyčlenění nepoužitelných kanálů dle předchozích seznamů zůstává 242 TV kanálů, které lze považovat za použitelné. Z nich však u následujících 39 položek je použitelnost podmíněna nezprovozněním kolizního vysílače, který sice není nikomu přidělen, ale jehož ochranu je nutno respektovat. Může tedy být provozován vždy jeden ze vzájemně kolidujících vysílačů. Použitelnost kanálů byla teoreticky prověřena z hlediska rušení vysílače v tabulce na jiné vysílače naší sítě. Nebyl a ani nemohl být zkoumán dopad rušení jiných vysílačů naší nebo zahraniční sítě na prověřovaný vysílač. To lze přesně posoudit pouze na základě prakticky provedeného měření na průměrných místech příjmu v dané obci (tzv. měření kanálového pozadí). Proto bude nutné každý kanál před přidělením provozovateli opatřit měřením kanálového pozadí, případně zkušebním provozem.

a) Použitelné kanály s kolizním vysílačem:

Posuzovaný vysílač Kolizní vysílač
Název kanál výkon ERP [W] Vzdálenost km Název, kanál
ARNOLTICE 10 10 11 Bílý Potok 10
BILY POTOK 10 2 11 Arnoltice 10
BUTOVES 38 10 13,9 L.Bělohrad 38
CERNA V POSUMAVI 36 20 19,6 Holubov 36
DECIN-N.MESTO 2 10 10,7 Janská 2
HARRACHOV 42 10 12,4 Labská 42
HLUBOKA NAD VLTAVOU 28 20 12,6 Lipí 28
HNATNICE 34 20 7,6 Řetová 34
HOLUBOV 36 100 19,6 Černá v P. 36
HROMNICE 36 15 14,2 Rokycany 36
HVEZDOV 2 10 11 Kuřivody 2
JANSKA 2 10 10,7 Děčín město 2
KRASLICE-GLASSBERG 8 2 16,8 Plesná 8
KURIVODY 2 10 11 Hvězdov 2
LABSKA 42 15 12,4 Harrachov 42
LAZNE BELOHRAD 38 30 13,9 L.Bělohrad 38
LIBEREC 6 13 12,8 Rychnov u Jabl. 6
LIPI 28 100 12,6 Hluboká n.V. 28
LUTIN 2 10 18 Hlubočky 2
MICOVICE 25 30 13,4 Volary 25
MLADA BOLESLAV 10 10 8,5 Střelnice 10
MORAVSKE BRANICE 10 10 1,8 Dolní Kounice 11
NEMANICE-OBEC 8 10 9,3 Rybník 8
POLICHNO 11 20 8,5 Uherský Brod 11
PORUBA 55 8 37,6 Frýdek 54
PRYSK 8 15 3 Č.Kamenice 8
RETOVA 34 30 7,6 Hnátnice 34
ROKYCANY 36 200 14,2 Hromnice 36
RYBNIK 8 10 9,3 Nemanice –obec 8
RYCHNOV U JABLONCE N 6 2 12,8 Liberec 6
SALAS 28 10 10,2 Stříbrnice 28
STITY-KOSTEL 32 10 12,4 Temenice 32
STRAZNY 60 50 11,8 Volary 60
STRENICE 10 5 8,5 Mladá Boleslav 10
STRIBRNICE 28 10 10,2 Salaš 28
SUMPERK-OBEC 10 10 6,2 Nový Malín 11
VOLARY 25 300 13,4 Míčovice 25
VOLARY 60 500 11,8 Strážný 60


b) Použitelné kanály bez kolizního vysílače

c) Následující seznam uvádí konečně ty kanály, u kterých výpočet neindikoval žádnou kolizi ve stávající síti. Platí zde ovšem také nutnost změření kanálového pozadí, stejně jako u předešlé skupiny kanálů

Název stanoviště kanál výkon ERP [W]
BECHYNE 31 10
BELA NAD RADBUZOU 33 10
BECOV NAD TEPLOU 11 10
BILA VODA 30 20
BOC 41 10
BOHDANEC 9 10
BOHOSUDOV 2 10
BOHUSLAVICE N. UPOU 57 20
BOUZOV 1 10
BRANDOV 2 10
BRANDYS NAD ORLICI 52 16
BRANNA 6 2
BREZNO 8 10
BREZOVA-U KARL.VAR 30 10
BREZOVA-U KARL.VAR 33 10
BRIDLICNA 56 10
BRNICKO 8 10
BRUNTAL-OBEC 11 10
BUDISOV 10 10
BUJANOV 29 50
C.BUDEJOVICE-L 57 8
CERNA V POSUMAVI 52 20
CESKA CERMNA-OBEC 11 10
CESKA TREBOVA 47 200
CESKA TREBOVA 50 10
CESTICE 51 30
CINOVEC 44 10
DOBRIV 60 32
DOLNI KOUNICE 36 10
DOLNI ROZINKA 47 20
DOMASOV NAD BYSTRICI 57 20
DOUBRAVNIK 25 10
DUBI 28 10
DUBI 56 10
HAMRY-PLUMLOV 25 20
HAVLOVICE 36 30
HEJNICE 37 50
HERMANICE 1 10
HLUBOKA NAD VLTAVOU 25 20
HLUBOKA NAD VLTAVOU 37 20
HORNI BRUSNICE 39 20
HORNI PORICI 52 10
HORNI VLTAVICE 59 32
HORNI ZANDOV 32 15
HOSTKA 11 10
HOSTOUN 1 32
HRADCOVICE 44 16
HRADEC NAD SVITAVOU 10 10
HROMNICE 42 15
CHEB 51 100
JACHYMOV-MESTO 50 10
JAKUBCICE 7 10
JAVOREK 43 20
JELITOV 33 5
JICIN 27 10
JINDRICHOV (okr. Jablonec) 1 5
JINDRICHOV U HANUSOV 44 32
JINDRICHOVICE-U SOK. 34 10
JINDRICHOV-OK.PREROV 27 10
JINDRICHUV HRADEC 51 4
JINDRICHUV HRADEC-I 23 32
KAMENICE NAD LIPOU 47 20
KAPLICE 44 32
KARLOVICE 42 20
KARLOVY VARY 43 200
KATOVICE 24 10
KLASTEREC NAD ORLICI 41 10
KLATOVY-HURKA 25 16
KLATOVY-HURKA 56 16
KLOBOUKY 60 20
KLOBUKY 22 23
KLOBUKY 28 32
KNOVIZ 34 6
KNOVIZ 44 6
KOLODEJE 39 50
KOLODEJE 49 50
KORENOV 39 10
KOROUHEV 52 20
KOZLOV 11 2
KRASNA LIPA 22 10
KRASNA LIPA 34 10
KUNCICE P.ONDREJNIK. 10 10
KVETNA 1 10
LANSKROUN 47 50
LAZNE BELOHRAD 32 30
LAZNE KYNZVART 7 50
LESKOVE 9 8
LETOVICE 59 20
LIBEREC-MESTO 49 32
LIBINA 27 32
LIBNATOV 27 10
LIBOCHOVANY 2 20
LISICE 8 40
LISICE 26 40
LNARE 11 10
LOKET 11 5
LOMNICE NAD POPELKOU 47 20
LOUNY 59 80
LUDVIKOV 56 32
LUHACOVICE 32 10
LUHACOVICE 43 10
MESTO ALBRECHTICE 29 30
MESTO ALBRECHTICE 33 30
MEZIRICI 9 10
MEZIRICI 22 20
MICHALOVY HORY 25 16
MICHALOVY HORY 36 16
MIKULOVICE 11 100
MILOVICE 10 10
MLADA BOLESLAV-CELET 29 10
MOSTY U JABLUNKOVA 9 10
NEKOR 1 10
NEMOCHOVICE 42 60
NERATOVICE 39 32
NEZDICE 29 20
NOVA VCELNICE 9 5
NOVA VES 30 20
NOVE CHALUPY 35 20
NYDEK 2 5
NYRSKO 47 25
ODRY 22 32
OHNIC 39 20
OLOMOUC 30 32
OLOMOUC 44 32
OLOMUCANY 2 10
OLSINKY 6 2
OSTRAVICA 7 50
OSTRUZNA 56 30
PEC P.SNEZ.-HORIZONT 51 10
PETRIKOVICE 53 20
PLESNA 33 16
PLZEN MESTO-L 37 8
PODHRADI 24 10
PODHRADI 30 10
PODOLI 37 10
POTSTAT 23 32
POZORICE 44 10
PRAKSICE 34 15
PRASLAVICE 24 100
PRASLAVICE 27 100
PRIBRAM-BREZOVE HORY 9 50
PURKAREC 36 20
RAKOVNIK - LOUSTIN 28 ***
RAKOVNIK-MESTO 47 20
RODKOV-OBEC 8 15
ROKYTNICE V ORL.HOR. 49 32
ROUDNO 2 20
RUDNIK 56 15
SADEK 35 30
SEDLONOV 43 10
SKUHROV 1 10
SOUSEDOVICE 37 10
SOUSEDOVICE 42 10
SPALENE PORICI 37 15
SRBSKA KAMENICE 24 10
SRBSKA KAMENICE 26 10
STADICE 7 10
STARA PAKA 2 10
STOZEC 37 32
STRAZ NAD OHRI 49 10
STRAZ POD RALSKEM 49 10
STRAZ-U TACHOVA 8 16
STRAZ-U TACHOVA 36 16
STRENICE 27 10
SUMICE 10 15
SVEBORICE 10 10
SVIHOV 56 20
SVOJSIN 8 16
SVOJSIN 33 16
TEPLICE-LETNA 23 20
TREBENICE 27 10
TREBIC 50 300
TREBIC-MĚSTO 41 60
TREBON 53 8
TRNAVA 26 10
TRNAVA 35 10
TRSTENICE 33 32
TURNOV 2 10
TYNISTE NAD ORLICI 34 10
UDOLI 10 2
UHELNA 6 2
USTI NAD ORLICI-I 1 10
VALASSKA BYSTRICE 41 32
VALY 34 16
VELENICE 36 10
VELHARTICE 29 20
VELKA LHOTA 44 100
VELKE HOSTERADKY 43 12
VELKY SENOV 38 63
VIDNAVA 43 32
VITINEVES 7 10
VLCICE 6 3
VLCICE 31 10
VOLENICE 23 40
VOLENICE 41 40
VYPRACHTICE 8 15
VYSSI BROD 22 20
ZAKUPY 52 10
ZELECHOVICE N.DREVN. 36 40
ZLAMANKA 27 20
ZLATA OLESNICE 24 20
ZLIN-POZORI 1 20
ZLUTICE 6 15
ZLUTICE 25 15
*** Rakovník Louštín 28. kanál je mezinárodně koordinován s výkonem 20 kW ERP. Vzhledem k tomu, že 28. kanál byl v minulosti využit na několika vysílačů druhotné sítě v okolí (Zbečno ČT1, Karlštejn ČT1), jeho současný maximální využitelný výkon by nemohl přesáhnout 50 W ERP!

4. Možnosti Rady při zefektivnění využívání TV kanálů a podmínky přidělování nových TV kanálů

V současné době se Rada při dokrývání analogových sítí snaží zachovávat prioritu podle pokrytého počtu obyvatel v dané lokalitě. Maximální pozornost při tom věnuje tomu, aby nedocházelo ke kolizi s rozvojem plánování a koordinace digitální televize DVB-T vzhledem k zajištění co nejlepší vstupní pozice pro jednání celoevropské plánovací konference, která se má uskutečnit nejpozději do konce roku 2005. Tato konference dokončí plánováni DVB-T kanálů a stanoví i přesný harmonogram opouštění kanálů pro vysílání analogové s pravděpodobným horizontem definitivního ukončení kolem roku 2010. V té souvislosti je nutno na nové, ale i některé stávající kmitočtové příděly pro analogové TV vysílání pohlížet jako na příděly dočasné, jejichž platnost je omezena výše zmíněnou plánovací konferencí. Proto Rada nemůže zabezpečit plnou ochranu stávající druhotné analogové TV sítě před budoucím rušením ze sítě DVB-T, na což budou všichni žadatelé před přidělením analogového kanálu upozorněni.
Zaváděná DVB-T síť je plánována systematicky s pokrytím nejprve velkých lokalit s vysokou hustotou obyvatelstva a postupným dokrýváním dalších lokalit podle hlediska pokrytého počtu obyvatel. Síť DVB-T je budována s maximální možnou efektivitou využití kmitočtového spektra. Vzhledem k nové digitální technologii není signál degradován odrazy pokud jsou uvnitř ochranného intervalu a proto mnoho lokalit, které jsou nyní dokrývány z důvodu nekvalitního signálu, nebude třeba v budoucnu dokrývat.

Úhrnem lze tedy konstatovat, že ze 732 položek volných kanálů, vedených v referenční databázi ČTÚ ze dne 24.3.2000, jich bylo technickým odborem Úřadu Rady shledáno jako použitelných 243. Zde je ovšem nutno podotknout, že definitivnímu přidělení by měl předcházet několikaměsíční zkušební provoz z důvodu ověření kompatibility se stávající sítí TV vysílačů a převaděčů v praxi, která se samozřejmě může v některých případech lišit od vypočítaných hodnot. Protože je také nutno brát zásadní ohled na plánování digitální televize, vyhlásila Rada na svém 9. zasedání, konaném dne 18.4.2000, stop stav přidělování kanálů 21, 40, 45, 46, 48 a 58 pro analogové vysílání celoplošně a rozhodla, že všechny ostatní TV kanály pro analogové vysílání musí být konzultovány před zahájením mezinárodní koordinace s tvůrcem ,,Návrhu sítí DVB-T“ – firmou Testcom, případně s dalšími zainteresovanými odborníky.

Plánování digitální televize T-DAB

V současné době se dokončují práce na návrhu koncepce pro přechod na digitální vysílání podle zadání Stálé komise pro sdělovací prostředky. V návrhu je předpokládáno celkem 5 etap přechodu:
  • Experimentální vysílání
  • Pilotní projekty
  • Zahájení provozu DVB-T
  • Postupný přechod od analogového k digitálnímu vysílání
  • Ukončení analogového vysílání

Prakticky od třetí z těchto etap je nutné počítat s omezováním stávajícího analogového vysílání. Konkrétní návrhy na kmitočtové i prostorové uspořádání jednotlivých multiplexů zpracovává na základě požadavku Rady Testcom Praha.

Nová digitální technologie DVB-T umožní do jednoho stávajícího 8 MHz širokého kanálu vložit 5 a více televizních programů. Mimo to se umí vyrovnat i s mnohacestným šířením, které v analogové technologii způsobuje, že signál je sice přijímatelný, ale jeho kvalita je degradována odrazy. Od DVB-T se očekává, že z podstatné části vyřeší současné problémy a diskuse v souvislosti s 5. celoplošnou TV sítí, ale také s možnostmi předávání informací lokálního a regionálního charakteru. Nebylo by proto šťastným řešením zbývající kmitočtové rezervy vypotřebovat na analogové vysílání, jehož ústupový charakter lze očekávat v nejbližších letech, ale pokud možno jimi šetřit pro nadcházející vývoj DVB-T. Rada se snažila síť pro zahájení DVB-T umístit v kanálech 63 až 65, ale jejich koordinace naráží na nesouhlas zahraničních správ, zvláště pak Polska a Německa, které v uvedené části kmitočtového spektra provozují jiné služby. Využití dalších kanálů nad 60 je u nás blokováno armádou. Jedinou v současné době realizovatelnou možností vytvoření startovací sítě pro DVB-T je uvolnění některých kanálů, které dosud využívá analogová televize, přičemž jedním z nejobtížněji řešitelných problémů je výběr kanálů pro digitální vysílače, které budou muset být po určitou dobu v provozu současně se stávajícími televizními vysílači. V současné době totiž není v celé ČR kanál, na kterém by bylo možno vytvořit celostátní síť SFN (síť více vysílačů, které pracují na stejném kanále). Vytipovány byly kanály, na kterých je nejmenší počet TVP a kde bude zahájení digitálního vysílání nejméně bolestivé.

Jak vyplývá ze zprávy firmy TESTCOM, které zpracovává ,,Návrh sítí DVB-T“, je vzhledem k plánování sítě digitální televize nutné, aby byl při veškerém dalším přidělování, resp. koordinování, analogových TV kanálů brán zásadní ohled na navrhované řešení DVB-T, které je zřejmé z přiložené tabulky. Jedná se o kanály 23, 25, 37, 38, 39, 40, 45, 46, 48, 49, 56 a 58, které není žádoucí koordinovat pro analogové vysílání v rámci oblastí budoucího předpokládaného pokrytí při jejich využití DVB-T. Navíc bylo výše zmíněným materiálem doporučeno, aby byla věnována mimořádná pozornost kanálům 21,40,45,46,48 a 58, které jsou z hlediska dalšího rozšiřování DVB-T v ČR nejperspektivnější. Těchto 6 kanálů je nutné blokovat a nekoordinovat pro analogové vysílání celoplošně. Dalším dokumentem, směrodatným pro následný postup při přidělování analogových kanálů je Zápis z 6. zasedání Meziresortní skupiny pro koncepci digitálního vysílání v ČR, dle kterého Řídící výbor jednomyslně doporučuje Radě, aby s okamžitou platností zastavila vydávání kmitočtových přídělů pro analogovou televizi. Takové řešení je dle názoru Rady příliš rasantní, zejména s ohledem ne četné požadavky obcí o dokrytí programy České televize, zejména ČT2, a jejich finanční zainteresovanost v již rozběhlých žádostech. S ohledem na to tedy Rada vyhlásila, jak bylo již v tomto materiálu výše uvedeno, stop stav přidělování kanálů 21,40,45,46,48 a 58 pro analogové vysílání celoplošně a dále rozhodla, že všechny ostatní TV kanály pro analogové vysílání musí být konzultovány před zahájením mezinárodní koordinace (resp. před přidělením provozovateli) s tvůrcem ,,Návrhu sítí DVB-T“ – firmou Testcom, případně s dalšími zainteresovanými odborníky.

5. Souhrn

Z uvedeného vyplývá, že Rada nemá zákonnou možnost měnit již přidělené kmitočtové příděly, pokud o takovou změnu provozovatel nepožádá. Zákonnou možnost zasáhnout do plánování televizních sítí získala Rada až v situaci, kdy většina kanálů byla již přidělena a svou činností mohla ovlivnit pouze dokrývání sítí ČT2 a Prima TV. Jakkoli je v některých případech efektivita využití přidělených kmitočtů nízká, Rada nemá možnost tuto situaci změnit.

Technickou možností zefektivnění využívání kmitočtového spektra je přechod na digitální vysílání DVB-T.

Dalšími možnostmi šíření TV vysílání jsou samozřejmě televizní kabelové rozvody (TKR), satelitní vysílání jak v analogové, tak v digitální modulaci. Rozšíření televizního vysílání nabízí v současné době kmitočtové pásmo 40 GHz (40,5 až 43,5 GHz), které je vyhrazeno multimediálním službám MVDS. Přitom však je třeba uvážit tu okolnost, že v tomto pásmu se rádiový signál šíří stejně jako světlo, tj. pouze na přímou viditelnost. Proto je možné realizovat zde pouze buňkové systémy, ve kterých je signál ze společného přijímače k jednotlivým divákům šířen kabelovým vedením.

Pro rozšíření analogového televizního vysílání jsou v součastné době k dispozici pouze kanály v menších a ekonomicky nezajímavých lokalitách. při jejich využití je třeba brát zásadní ohled na plánování digitálního terestrického vysílání DVB-T. Další možnosti rozvoje analogového terestrického televizního vysílání jsou vyčerpány. Případné sestavení další celoplošné analogové televizní sítě není možné. Tuto síť bude možné realizovat až s DVB-T vysíláním. Rada je ve svém rozhodování vázána stávajícími technickými možnostmi.



>
Další kapitola:PŘÍLOHA 06: IV.6. KONCEPCE PŘECHODU NA DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ V ČR