logo





PŘÍLOHA 08
IV.08. SOUHRNNÝ TEXT NÁVRHU PRAVIDEL VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCE ČTÚ A RADY

Tento dokument byl parafován zástupci obou stran dne 5.10. 2000.



P R A V I D L A
SPOLUPRÁCE



Českého telekomunikačního úřadu
a
Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání
při správě částí kmitočtového spektra vyhrazených pro rozhlasovou službu



Souhrnný text návrhů pravidel obou orgánů, ve kterém je jako výchozí použit návrh ČTÚ
        Normální písmo – společně odsouhlasený text z výchozího návrhu ČTÚ
        Tučné písmo – text návrhu ČTÚ, se kterým nesouhlasí Rada
        Podtržené písmo – text doplněný Radou, se kterým nesouhlasí ČTÚ



Český telekomunikační úřad (dále jen „ČTÚ“), který v souladu se zákonem č.151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů (dále jen „zákon“) vykonává správu kmitočtového spektra a Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (dále jen „Rada“), která v souladu se zákonem č. 103/1992 Sb., o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o Radě“), uděluje licence k rozhlasovému a televiznímu vysílání, se dohodly na těchto Pravidlech o spolupráci, které vymezují : která vyjmenovávají činnosti, na které se spolupráce a součinnost vztahují a upravují pracovní postupy, které mají umožnit rychlou a efektivní komunikaci obou institucí v oblastech:


  1. vzájemnou spolupráci při využívání kmitočtového spektra a přidělování kmitočtů podle § 56 odst. 1 zákona a podle § 2 odst.1 písm. a) a c) zákona o Radě,

  2. součinnost obou subjektů při sestavování a provádění změn plánu přidělení kmitočtových pásem (národní kmitočtová tabulka – dále jen NKT) podle § 56 odst. 3 zákona a podle § 2 odst. 1 písm. b) zákona o Radě,

  3. provádění koordinace kmitočtů pro rozhlasovou službu podle § 64 odst. 2 písm. a) zákona,

  4. postupy při vydávání povolení k provozování vysílacích rádiových zařízení na základě udělené licence podle zákona 468/1991 Sb., o rozhlasovém a televizním vysílání, nebo oprávnění k vysílání na základě zákonů č. 483/1991 Sb., o České televizi, a č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, pro rozhlasovou službu podle § 64 odst. 1 zákona a v částech kmitočtového spektra vyhrazených pro rozhlasovou službu pro jiné radiokomunikační služby podle § 64 odst. 1 zákona,

  5. způsob výměny informací o provozovaných vysílacích rádiových zařízeních pro rozhlasovou službu a provádění kontrolní činnosti podle § 64 odst 2 písm. b) a c) zákona.


  1. spolupráce při zajištění účelného využívání kmitočtového spektra, vyhrazeného pro rozhlasovou službu

  2. součinnosti při zpracovávání části plánu přidělení kmitočtových pásem určených pro rozhlasovou službu

  3. předávání zkoordinovaných kmitočtů pro rozhlasovou službu

  4. vydávání povolení k provozování vysílacích rádiových zařízení pro rozhlasovou službu nebo pro jiné radiokomunikační služby v části kmitočtového spektra vyhrazeného pro rozhlasovou službu

  5. spolupráce při kontrolní činnosti

  6. způsobu výměny informací


K bodu 1.

Spolupráce při zajišťování účelného využívání kmitočtového spektra a přidělování kmitočtů podle § 56 odst. 1 zákona a podle § 2 odst.1 písm. b) a c) zákona o Radě.


Od 1.7.2000 se nabytím účinnosti zákona stal ČTÚ výhradním správcem kmitočtového spektra vyjma kmitočtových pásem určených pro vojenské účely, která spravuje Ministerstvo obrany ČR. Současně bylo tímto zákonem zrušeno v zákoně o Radě v § 2 odst. 1 písm. j), čímž byl Radě odňat „výkon státní správy v oblasti kmitočtového spektra“. Jednou ze základních povinností vyplývajících ze zákona pro ČTÚ je zajištění účelného využívání kmitočtového spektra. Současně zákon o Radě ukládá Radě podílet se na vytváření zásad státní politiky ve vztahu k rozhlasovému a televiznímu vysílání a koncepci jejich rozvoje. K naplnění uvedených povinností proto ČTÚ a Rada, v částech kmitočtového spektra vyhrazených pro rozhlasovou službu, úzce spolupracují zejména při zpracovávání koncepcí rozvoje rozhlasového a televizního vysílání a kontrole efektivnosti využívání částí kmitočtového spektra určených pro rozhlasovou službu.

Postup:
  • pokud jedna ze stran bude připravovat koncepční materiál, vztahující se k výše uvedené problematice, nebo v rámci své působnosti předkládat PSP nebo vládě návrhy na další rozvoj vysílání a využívání kmitočtového spektra pro rozhlasovou službu, zašle tento materiál druhé straně k oponentuře (připomínkám). Tyto připomínky budou v předkládaném materiálu zmíněny a obsaženy v příloze.
  • koncepce přechodu na digitální vysílání je zpracována v rámci SDV


K bodu 2.

Součinnost při sestavování a provádění změn plánu přidělení kmitočtových pásem (národní kmitočtová tabulka – dále jen NKT) podle § 56 odst. 3 zákona a podle § 2 odst. 1 písm. b) zákona o Radě


Pásma vymezená rozhlasové službě jsou dána NKT

Části plánu přidělení kmitočtových pásem určených pro rozhlasovou službu zpracovává Úřad v součinnosti s Radou. V součinnosti s ČTÚ Rada spolupracuje při sestavování a změnách pásem v NKT vymezených této službě a podílí se na specifikaci jednotlivých služeb užívajících příslušná pásma.

Postup:
  • Pro tyto účely zve ČTÚ zástupce Rady na jednání radiokomunikačních komisí na programu kterých je plánování přidělení kmitočtových pásem pro rozhlasovou službu a na jednání, která se týkají využití částí kmitočtových pásem určených pro rozhlasovou službu. Dále ČTÚ poskytuje Radě bez prodlení materiály vztahující se k této činnosti Rady, zejména dokumenty ITU, CEPT, ERC, ERO, návrhy plánů využití kmitočtového spektra a pod.
  • Obě strany se budou pravidelně vzájemně informovat o svých záměrech zadávat technické rozbory a studie v oboru rozhlasového a televizního vysílání, budou koordinovat tuto činnost a předávat si výsledky zadaných úloh.
  • Obě strany se budou vzájemně informovat o jimi pořádaných odborných seminářích, vztahujících se k problematice využívání příslušné části kmitočtového spektra, nových technologiích vysílání a podobným tématům.


K bodu 3.

Provádění koordinace kmitočtů pro rozhlasovou službu podle § 64 odst. 2 písm. a) zákona, a podle § 1 odst. 3 zákona o Radě a § 10 odst. 3 a § 11 odst. 1 zákona o vysílání

Rada požádá ČTÚ o kmitočtovou koordinaci a stanovení technických parametrů vysílání, aby získala informaci o možnosti technické realizace předpokládaného územního rozsahu vysílání, které je požadováno podle § 11 odst. 1 písm. c) zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, zamýšlené licence.

V žádosti Rada uvede požadovanou oblast pokrytí (zákresem v rastrové mapě) a předpokládané vysílací stanoviště (zeměpisné souřadnice a výšku anténního systému nad terénem). ČTÚ kmitočtovou koordinací zjistí možnost realizace požadavku. V případě, že koordinaci nelze provézt sdělí toto zjištění Radě a tato licenci nevydá. V případě, že kmitočtová koordinace byla úspěšná předá ČTÚ Radě zkoordinovaný kmitočet, včetně technických parametrů a zákresu pokrývaného území v rastrové mapě, které odpovídá zkoordinovaným parametrům.

Kmitočtová koordinace a technické parametry vysílání předané ČTÚ slouží Radě pouze k informaci o technickém řešení zajištění požadovaného územního rozsahu vysílání. V udělené licenci Rada uvede pouze stanoviště vysílání a územní rozsah vysílání stanovený (jako maximální) zákresem v rastrové mapě. Za správnost kmitočtové koordinace a stanovení technických parametrů vysílání je zodpovědný ČTÚ. Na základě licence vydané Radou a žádosti držitele licence (nebo smluvního subjektu) vydá ČTÚ povolení k provozování vysílacího zařízení, kterého technické parametry jsou v souladu s údaji předanými Radě.

V případě potřeby dokrytí území, stanoveného v licenci, v místech kde není dodržena zaručená kvalita přijímaného signálu může požádat držitel licence ČTÚ o kmitočtovou koordinaci a stanovení technických parametrů dokrývacích vysílacích rádiových zařízení. ČTÚ provede svými technickými složkami prověrku oprávněnosti požadavku. V případě neprokázání oprávněnosti požadavku na dokrytí žádost zamítne. V případě oprávněnosti požadavku provede kmitočtovou koordinaci a v případě úspěšné koordinace požadované povolení vydá.

O těchto skutečnostech ČTÚ informuje Radu (viz odstavec 5 „Způsob výměny informací). Obecně platné postupy pro pořadí priorit v řešení dokrývání oblastí pokrytí provozovatelem ze zákona nebo držiteli licencí stanovuje ČTÚ Rada.

Rada předává žádosti o kmitočtovou koordinaci ČTÚ s uvedením údajů :

  1. v případě, že Rada žádá na základě vlastního podnětu uvede v žádosti pouze požadovanou oblast pokrytí. ČTÚ navrhne stanoviště vysílacího rádiového zařízení, provede kmitočtovou koordinaci a stanoví technické parametry vysílání ( včetně zákresu pokrývané oblasti do rastrové mapy),
  2. v případě, že Rada žádá ČTÚ o kmitočtovou koordinaci na základě žádosti konkrétního žadatele uvede v žádosti požadovanou oblast pokrytí zákresem v rastrové mapě, souřadnice vysílacího stanoviště (v souřadnicovém systému WGS 84 s přesností na vteřiny) a výšku umístění středu anténního systému, které navrhne v žádosti žadatel o licenci. ČTÚ provede kmitočtovou koordinaci a stanoví technické parametry vysílání (včetně zákresu pokrývané oblasti do rastrové mapy).

Takto provedenou kmitočtovou koordinaci , včetně technických parametrů vysílání, předává ČTÚ Radě.

Řízení o udělení licence Radou je zahájeno podáním žádosti, která musí obsahovat m.j. údaje o časovém a územním rozsahu vysílání a způsobu jeho technického a organizačního zajištění. Provozovatel je povinen požádat předem Radu o souhlas se změnou týkající se údajů uvedených v žádosti o licenci.
Úřad předává Radě na základě její žádosti zkoordinované kmitočty pro rozhlasovou službu, včetně jejich technických parametrů.

Postup:
  • Na základě vlastního podnětu nebo žádosti provozovatele s licencí Rada požádá ČTÚ o koordinaci kmitočtu a stanovení technických parametrů vysílání,

    V žádosti o koordinaci kmitočtu Rada uvede kmitočet, pro který žádá koordinaci, požadovanou oblast pokrytí a předpokládané vysílací stanoviště (zeměpisné souřadnice a výšku anténního systému nad terénem). ČTÚ kmitočtovou koordinací zjistí možnost realizace požadavku. V případě, že koordinaci nelze provézt sdělí toto zjištění Radě a tato licenci neudělí nebo změnu licence nepovolí. V případě, že kmitočtová koordinace byla úspěšná, předá ČTÚ Radě zkoordinovaný kmitočet, včetně technických parametrů (viz Další ujednání, Koordinovaný kmitočet, včetně technických parametrů, je nedílnou součástí licence udělované Radou. Za správnost kmitočtové koordinace a stanovení technických parametrů vysílání je zodpovědný ČTÚ.
  • O rozhodnutí o udělení nebo neudělení kmitočtu provozovateli bude Rada Úřad (po nabytí právní moci rozhodnutí) neprodleně informovat.
  • Provozovatelé ze zákona se s žádostí o přidělení kmitočtů obracejí přímo na Úřad. Úřad požádá Radu o souhlas s přidělením (zkoordinovaného) kmitočtu. O rozhodnutí o souhlasu s udělením kmitočtu provozovateli ze zákona bude Rada Úřad neprodleně informovat.
  • Úřad neprodleně sdělí Radě, zda provozovateli ze zákona kmitočet udělil nebo neudělil.
  • V případě Radou vyhlášeného licenčního řízení na konkrétní kmitočty nebo kmitočtové sítě podává provozovatel ze zákona žádost na Radu a je považován za účastníka licenčního řízení.


K bodu 4.

Postupy při vydávání povolení ČTÚ k provozování vysílacích rádiových zařízení na základě udělené licence podle zákona 468/1991 Sb., o rozhlasovém a televizním vysílání nebo oprávnění k vysílání na základě zákonů č. 483/1991 Sb., o České televizi, a č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, pro rozhlasovou službu podle § 64 odst. 1 zákona a v částech kmitočtového spektra vyhrazených pro rozhlasovou službu pro jiné radiokomunikační služby podle § 64 odst. 1 zákona.


4.1. Televizní vysílání pozemské.

Obecné vazby :

  1. nové požadavky na kmitočty. ČTÚ i Rada konstatují, že v současné době kmitočtové spektrum neumožňuje další rozšiřování analogového TV vysílání především s ohledem na nutnost přípravy potřebných kmitočtů pro novou rozhlasovou službu DVB-T. Výjimečně je řešeno využití nových kmitočtů pro rozšiřování pokrytí území programy provozovatele ze zákona (ČT) především v případě programu ČT2 a to pouze v těch oblastech, kde by nedošlo ke kolizi s plánovanými kmitočty pro DVB-T,
  2. provozované kmitočty. V případech požadavků na prodloužení licencí nebo v případech vyhlášení licenčních řízení na opětovné využití již provozovaných kmitočtů musí Rada veškeré kmitočty (na kterých držitel licence doposud šířil příslušný program) a jejich technické parametry vždy před vypsáním licenčního řízení na novou licenci, případně prodloužení licence stávající, konzultovat s ČTÚ s ohledem na změny v mezinárodních koordinačních jednáních a vazby na studie zavedení DVB-T.

4.1.1. Analogové vysílání.

  1. Postupy při řešení konkrétních požadavků :

  1. Provozovatel ze zákona (ČT).

    Požadavky na nové kmitočty :

    Česká televize, prostřednictvím jím pověřeného provozovatele vysílacího rádiového zařízení, požádá o vydání povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení na dokrytí konkrétní lokality. ČTÚ zkoordinuje kmitočet a stanoví technické parametry vysílání. Provedenou koordinaci nechá posoudit a odsouhlasit zpracovatelem studií pro zavedení digitální televize (DVB-T). Po odsouhlasení koordinace zpracovatelem studií zajistí mezinárodní kmitočtovou koordinaci a v případě kladného výsledku vydá povolení k provozování.

    Požadavky na změny provozovaných kmitočtů :

    Držitel povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení, po dohodě s ČT, zažádá ČTÚ o změnu příslušného povolení. ČTÚ, po kladném posouzení změny, vydá povolení.

  2. Provozovatelé s licencí

    Požadavky na nové kmitočty : nebudou akceptovány

    Požadavky na změny provozovaných kmitočtů :

    1. Držitel povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení, po dohodě s držitelem licence, zažádá ČTÚ o změnu příslušného povolení. V případech, kdy se nebude jednat o změnu stanoviště nebo změnu technických parametrů, které způsobí nevýznamnou změnu územního rozsahu pokrytí vymezeného v licenci, vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.
    2. V případech, kdy požadovaná změna stanoviště nebo změna technických parametrů, způsobí významnou změnu územního rozsahu pokrytí, požádá ČTÚ před zahájením koordinace o souhlas Radu. Koordinaci kmitočtu zahájí ČTÚ po obdržení souhlasu Rady. Po ukončení koordinace vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

4.1.2. Digitální vysílání (DVB- T).

Při řešení problematiky služby DVB-T postupují ČTÚ a Rada následujícím způsobem : po dokončení mezinárodní koordinace kmitočtů navržených na základě zpracovaných studií SDV navrhne konkrétní koncepci jejich využití v ČR a stanoví priority případných dalších požadavků na rozšiřování této služby. Po stanovení této základní koncepce budou pravidla spolupráce mezi ČTÚ a Radou doplněna o konkrétní postupy.


4.2 Rozhlasové vysílání pozemské.

4.2.1. Řešení problematiky rozhlasového vysílání s amplitudovou (AM) a frekvenční (FM) modulací.

  1. Provozovatel ze zákona (ČRo).

    Požadavky na nové kmitočty :

    1. Český rozhlas, prostřednictvím jím pověřeného provozovatele vysílacího rádiového zařízení, požádá o vydání povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení k dokrytí potřebného území. ČTÚ vybere a zkoordinuje potřebný kmitočet a vydá příslušné povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

    2. V případě požadavku na vydání povolení pro regionální vysílání požádá ČTÚ před zahájením koordinace Radu o posouzení a její stanovisko k požadavku s ohledem na programovou vyváženost v pokrývané oblasti. Koordinaci kmitočtu zahájí ČTÚ po obdržení souhlasu Rady. Po ukončení koordinace vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

    Požadavky na změny provozovaných kmitočtů :

    1. Český rozhlas, prostřednictvím jím pověřeného provozovatele vysílacího rádiového zařízení, požádá ČTÚ o změnu příslušného povolení. ČTÚ provede koordinaci požadované změny a vydá nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

    2. V případě požadavku na změnu povolení pro regionální vysílání požádá ČTÚ před zahájením koordinace Radu o posouzení požadavku a její souhlas s ohledem na programovou vyváženost v pokrývané oblasti. Po ukončení koordinace vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.


  2. Provozovatelé s licencí.

    Požadavky na nové kmitočty:

    1. Držitel licence, prostřednictvím jím pověřeného provozovatele vysílacího rádiového zařízení, požádá o vydání povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení k dokrytí území vymezeného v licenci. ČTÚ vybere a zkoordinuje potřebný kmitočet a vydá příslušné povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

    2. V případě požadavku na vydání povolení nad rámec licence požádá ČTÚ před zahájením koordinace Radu o posouzení a její stanovisko k požadavku s ohledem na programovou vyváženost v požadované oblasti. Koordinaci kmitočtu zahájí ČTÚ po obdržení souhlasu Rady. Po ukončení koordinace vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

    Požadavky na změny provozovaných kmitočtů :

    1. Držitel povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení, po dohodě s držitelem licence, zažádá ČTÚ o změnu povolení. V případech, kdy se bude jednat o změnu technických parametrů, která nezpůsobí významnou změnu územního rozsahu pokrytí, vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

    2. V případech, kdy požadovaná změna technických parametrů způsobí změnu územního rozsahu pokrytí požádá ČTÚ, před zahájením koordinace, o souhlas s požadovanou změnou Radu. Koordinaci kmitočtu zahájí ČTÚ až po obdržení souhlasu Rady. Po ukončení koordinace vydá ČTÚ nové povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení.

4.2.2. Řešení problematiky rozhlasového digitálního vysílání (T- DAB).

Problematika zavedení rozhlasové služby T-DAB bude řešena následovně :
  1. zavedení této služby v blocích 12C a 12D přidělených ČR je podmíněno ukončením provozu vysílačů provozovaných na 12.TV kanálu. V souvislosti se závěry zpracovaných studií pro zavedení DVB-T v ČR je opuštění 12. kanálu analogovou televizí doporučováno až s přechodem na plnou digitalizaci televizního vysílání (odhadováno po roce 2012). S tímto doporučením souhlasí ČTÚ i Rada. Případné požadavky na zavedení služby před ukončením analogového televizního vysílání na 12. TV kanálu budou řešeny po vzájemném projednání a stanovení dohodnutého postupu mezi ČTÚ a Radou,

  2. pro zavedení této služby v kmitočtovém pásmu 1,5 GHz ( tj. 1452 až 1467,5 MHz ) má ČR zkoordinovaný a mezinárodně přidělený pouze jeden blok (LC). ČR předložila požadavky na rozšíření tohoto přídělu o další příděly (LA a LI), případně o další v rámci uvažovaného rozšíření L pásma pro tuto službu. Po dokončení mezinárodních jednání souvisejících s požadavky na rozšíření přídělů v tomto pásmu pro ČR navrhne SDV konkrétní koncepci jejich využití v ČR a stanoví priority případných dalších požadavků na rozšiřování této služby. Po stanovení této základní strategie budou tato pravidla spolupráce mezi ČTÚ a Radou doplněna o konkrétní společné postupy.


4.3. Rozhlasové a televizní vysílání družicové.
  1. Požadavky na povolení vysílacích rádiových zařízení určených k distribuci rozhlasových a televizních programů neurčených k přímému příjmu :

    Žadatel předloží žádost o povolení k poskytování uvedeného druhu služby na ČTÚ. ČTÚ ověří, podle § 57 odst. 5 písm. a) zákona, že žadatel je oprávněn k této činnosti na základě registrace u Rady, nebo má příslušný smluvní vztah z registrovaným provozovatelem, požadované povolení vydá.

  2. Požadavky na provozování rozhlasového a televizního vysílání umožňujícího přímý příjem veřejností :

    Žadatel požádá Radu o registraci. Po provedení registrace požádá její držitel ČTÚ o povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení. Po ověření, podle § 57 odst. 5 písm. a) zákona, ČTÚ požadované povolení v rozsahu podmínek stanovených v licenci, vydá.

4.4. Rozhlasové a televizní vysílání mikrovlnnými distribučními systémy.

  1. Distribuční systémy v kmitočtovém pásmu 2 GHz (MMDS) :

    Žadatel požádá ČTÚ o vydání povolení k provozování vysílacího rádiového zařízení. ČTÚ provede kmitočtovou koordinaci a požadované povolení vydá. Povolení jsou ČTÚ vydávána s platností do 31.12.2000 s tím, že prodloužení platnosti je možné pouze do 31.12.2001, kdy bude provozování uvedených systémů ukončeno.

  2. Distribuční systémy v kmitočtovém pásmu 12 GHz (MWDS) :

    V současnosti je v tomto kmitočtovém pásmu povoleno ČTÚ provozování 2 vysílacích rádiových zařízení. Z důvodu ukončení provozu distribučních systémů v pásmu 2 GHz a nejasností s možností zahájení využívání kmitočtového pásma 42 GHz ČTÚ v součinnosti s Radou stanoví dočasný způsob a dobu provozování těchto vysílacích rádiových zařízení v pásmu 12 GHz.

  3. Distribuční systémy v kmitočtovém pásmu 42 GHz (MVDS) :

    Při řešení problematiky provozování postupují ČTÚ a Rada následujícím způsobem:
    po dokončení mezinárodních jednání a přijetí doporučení CEPT k využívání uvedeného kmitočtového pásma SDV navrhne konkrétní koncepci jeho využití v ČR. Po stanovení této základní koncepce budou pravidla spolupráce mezi ČTÚ a Radou doplněna o konkrétní postupy.

4.5. Povolování vysílacích rádiových zařízení jiných radiokomunikačních služeb v částech kmitočtového spektra vyhrazených pro rozhlasovou službu.
  1. Požadavky na povolení k provozování vysílacích rádiových zařízení pro jiné radiokomunikační služby projednává ČTÚ s Radou. Povolení k provozování vydává ČTÚ pouze na základě individuálního nebo generálního souhlasu Rady .

  2. Povolení pro bezdrátové mikrofony a mikroporty, za podmínek podružné služby, vydává ČTÚ na základě generálního souhlasu Rady v následujících kmitočtových pásmech s respektováním dále uvedených technických parametrů :


Kmitočtové pásmo ( MHz) ERP max.
48,5 - 56,5 500 mW
58 - 66 500 mW
174 - 223 100 mW
470 - 790 50 mW

Úřad může vydat povolení k provozování vysílacích rádiových zařízení pro rozhlasovou službu, jen je-li vydána licence podle zvláštního právního předpisu 7) nebo jen se souhlasem Rady, a to i pro jiné radiokomunikační služby v části kmitočtového spektra vyhrazeného pro rozhlasovou službu.


Postup:
  • Úřad zašle Radě žádost o souhlas s povolením k provozování vysílacích rádiových zařízení pro rozhlasovou službu (nebo pro jiné radiokomunikační služby v části kmitočtového spektra vyhrazeného pro rozhlasovou službu) žadatelů, kteří nemají licenci k vysílání nebo nejsou oprávněni vysílat podle zvláštního právního předpisu, případně nejsou těmito subjekty zplnomocněni takovou žádost podat.
  • Úřad zamítne žádosti na provozování vysílacích rádiových zařízení pro rozhlasovou službu, pokud žádají o kmitočty, které byly rozhodnutím Rady plánovaně zablokovány v souvislosti s přechodem na digitální vysílání.
  • Rada rozhodne o žádosti Úřadu do xxx dnů
  • O udělených povoleních bude Úřad Radu neprodleně informovat
  • Před vypsáním licenčního řízení nebo před prodloužením doby platnosti licence pořádá Rada písemně Úřad o vyjádření, zda ve vztahu ke kmitočtu, o němž má Rada rozhodnout, nedošlo ke změnám s ohledem na mezinárodní koordinační jednání nebo studie zavedení digitálního vysílání.


K bodu 5.

a) Způsob výměny informací o provozovaných vysílacích rádiových zařízeních pro rozhlasovou službu podle §64 odst. 2 písm. b zákona.

ČTÚ je garantem úplnosti databáze kmitočtů pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle potřeb Rady a v dohodnutých termínech ČTÚ předává aktuální databázi o provozovaných rádiových zařízeních Radě. Do 31.12.2000 bude tato databáze předávána ve formě využitelné přímo software KOPRT. Po tomto termínu bude formát databáze dohodnout podle možností nového software zaváděného na ČTÚ.

Rada písemně informuje ČTÚ o nabytí právní moci udělených licencí. S ohledem na termíny dané správním řádem , které jsou pro ČTÚ závazné, předává Rada ČTÚ neprodleně informace o čísle licence a příslušném dni nabytí právní moci licence (nejpozději do 15 dnů od nabytí účinnosti). Rada dále neprodleně informuje ČTÚ i o datu ke kterému byla licence odňata.

Ke zřizování a provozování veřejných telekomunikačních sítí určených výhradně k jednosměrnému šíření rozhlasových nebo televizních signálů po vedení vydává ČTÚ, podle § 46 odst. 1 písm. c) zákona, generální licence. Držitel osvědčení o registraci zřízení a provozování telekomunikačního zařízení pro přenos rozhlasového a televizního vysílání po vedení může dnem vydání osvědčení zahájit, podle § 51 odst. 2 zákona, provozování tohoto zařízení, pokud splňuje další náležitosti stanovené zákonem č. 468/1991 Sb., o rozhlasovém a televizním vysílání. ČTÚ, podle § 51 odst. 3 zákona, zveřejňuje v Telekomunikačním věstníku seznam vydaných osvědčení o registraci a takto zveřejněný seznam slouží i pro potřeby Rady.

Postup:
Úřad poskytuje Radě aktuální údaje (databázi) o provozovaných, zkoordinovaných i koordinovaných vysílacích rádiových zařízeních pro rozhlasovou službu. Pozn.(dle zákonů 151/2000 Sb. §64 2b a 106/1999 Sb.) Vydává a vyhlašuje plán využití kmitočtových pásem (NKT) a změny tohoto plánu. Vydává a vyhlašuje plán využití kmitočtového spektra a změny tohoto plánu.



b) 6. Kontrolní činnost podle § 64 odst 2 písm c) telekomunikačního zákona a § 20, odst. 1 zákona o Radě

ČTÚ zajišťuje svými kontrolními orgány kontrolu dodržování podmínek stanovených v rozhodnutích ČTÚ a spolupracuje s Radou při své kontrolní činnosti. Rada zajišťuje kontrolu podmínek, za kterých byla udělena licence. Způsob kontroly dodržování stanovených podmínek a postihy které vyplývají z jejich porušení jsou vymezeny v příslušných zákonných kompetencích ČTÚ a Rady.

Postup:
Pokud kterákoli strana zjistí porušování některé z podmínek spadajících do kompetence druhé strany, bezodkladně ji o zjištěných skutečnostech informuje.


Další ujednání.

Z důvodu jednoznačného výkladu odkazu 7) použitého v zákoně č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů, se ČTÚ a Rada shodují na tomto výkladu:

  1. v § 25 odst. 2 písm. b) zákona je odkaz na zákony č. 483/1991 Sb. a 484/1991 Sb.
  2. v § 51 odst. 2 zákona je odkaz na zákon č. 468/1991 Sb.
  3. v § 57 odst. 5 písm. a) zákona je odkaz na zákon 468/1991 Sb. + 483/91Sb. + 484/91Sb.
  4. v § 61 odst. 1 písm. a) zákona je odkaz na zákon č. 468/1991 Sb.
  5. v § 64 odst. 1 zákona je odkaz na zákon č. 468/1991 Sb.+ 483/91Sb. + 484/91Sb.


Obě strany se dohodly, že technické parametry zkoordinovaných kmitočtů, které dle §64 podst. 2 písm a) předává Úřad Radě, standardně obsahují - název stanoviště, nadmořskou výšku, výšku antén nad terénem, kmitočet, vyzářený výkon a horizontální vyzařovací charakteristiku antén

Závěrečné ujednání.

Tato pravidla nabývají účinnosti dnem podpisu oprávněnými zástupci ČTÚ a Rady. Tímto dnem se současně ukončuje platnost stávajících Pravidel. Jsou vyhotovena ve čtyřech originálech z nichž každá strana obdrží po dvou výtiscích.


Praha dne    září 2000.


Za Český telekomunikační úřad Za Radu ČR pro rozhlasové a televizní vysílání
Ing. David Stádník, předseda : předseda :


  1. Příloha : nedílnou součástí těchto pravidel je příklad zákresu vymezené oblasti pokrytí v rastrové mapě, který Radě předává ČTÚ.

Příklad zákresu vymezené oblasti pokrytí v rastrové mapě, který Radě předává ČTÚ




> Další kapitola: PŘÍLOHA 09: IV.09. DOPORUČENÍ Výboru ministrů pro členské státy Rady Evropy Rec(2000)23 ve věci nezávislosti orgánů regulace pro sektor vysílání a funkcí těchto orgánů