logo



Komentář

4. POLITICKÉ STRANY

4.1. Politické strany ve zpravodajství České televize

Celkově lze říci, že, počet příspěvků zástupců politických stran v České televizi má tvar sinusoidy - od ledna do května pozvolna klesá, poté stoupá a v červenci začíná znovu klesat. V září dochází k dalšímu nárůstu a v prosinci opět k poklesu.

a) Počet příspěvků. Vývoj počtu příspěvků představitelů jednotlivých politických stran toto schéma víceméně kopíruje. Politické strany zaznamenaly ve zpravodajství ČT nejvíce příspěvků počátkem roku a před senátními a krajskými volbami. Výrazný rozdíl je mezi červencem a srpnem. V září počet příspěvků rapidně roste a vzápětí v srpnu klesá, především u ODS (46) a ČSSD (101).

b) Délka příspěvků. Stejně jako v případě počtu příspěvků, lze do března pozorovat u politických stran stoupající trend. Propad v srpnu je relativně výrazný. ČSSD má vrchol své mediální aktivity v březnu, ODS v dubnu. Strany čtyřkoalice měly větší prostor z hlediska délky příspěvků v České televizi až v listopadu a prosinci po volbách do Senátu.

4.2. Politické strany v publicistice České televize

Počátkem roku dochází k mírnému nárůstu počtu i délky příspěvků všech politických stran v publicistických pořadech České televize. Následný pokles se zastavuje až mírným nárůstem v červnu. Poté opět klesá.

a) Počet příspěvků. Vrchol na začátku roku je výrazný především pro ČSSD (13-20 příspěvků). Další vývoj je postupným poklesem, který se příliš výrazně netýká ODS. Ta dosahuje nejvyššího počtu příspěvků v červnu (15), kdy jsou úspěšné i ostatní politické strany. V srpnu nastává poměrně výrazný propad. Rozdíl ve vývoji ČSSD a ODS postupně klesá, v říjnu je stejný počet příspěvků u ODS jako u Unie Svobody (9).

b) Délka příspěvků. Do března lze pozorovat stoupající trend a v srpnu pak výrazný propad. Tento vývoj se promítl do prezentování ČSSD v České televizi. Ostatní politické strany (včetně ODS) mají u délek příspěvků vyrovnaný vývoj. Určitý propad ODS zaznamenává pouze v listopadu, který ovšem není po této stránce úspěšný pro žádnou z politických stran.

4.3. Politické strany ve zpravodajství Nova

Celkový vývoj ve zpravodajství Nova je vyrovnaný, s výjimkou jednorázového propadu v srpnu tohoto roku.

a) Počet příspěvků. V únoru dochází k mírnému propadu v počtu příspěvků u ODS (38) a ČSSD (57). Výraznější pokles pro obě tyto strany nastává v srpnu. V srpnu se pokles týká i KDU-ČSL (16) a Unie svobody (10), mírný nárůst zaznamenává pouze ODA (7). Celkově lze říci, že struktura prezentace politických stran ve zpravodajství Nova je vyrovnaná.

b) Délka příspěvků. Ve zpravodajství Nova byly politické strany z hlediska stopáže příspěvků prezentovány nejvíce v lednu. Poté následuje mírný pokles, který se zastavuje v dubnu. Od té doby je již situace stabilizovaná. Jednotlivé politické strany mají délku příspěvků v jednotlivých měsících víceméně konstantní. Celkově je trend délek příspěvků vyrovnaný. Největší pokles, ovšem nijak významný, lze zaznamenat v srpnu.

4.4. Politické strany v publicistice Nova

Vývoj je obdobný jako ve zpravodajství - struktura v jednotlivých měsících je konstantní. V publicistických pořadech Nova se téměř nevyskytují mimoparlamentní strany.

a) Počet příspěvků. Nejvyšší počet příspěvků ODS (46-48) a ČSSD (61-74) se vyskytuje na začátku a na konci kalendářního roku. Obě strany jsou zastoupeny rovnoměrně. V letních a podzimních měsících se na obrazovce střídají zástupci Unie svobody a KDU-ČSL. Od července do září v publicistických pořadech Nova téměř nevystupují zástupci KDU-ČSL. V srpnu se tento pokles týká všech stran, ve zbylých dvou měsících čtyřkoalici reprezentuje Unie Svobody, která má naopak propady v červnu a říjnu.

b) Délka příspěvků. Celkový čas, který Nova věnovala politickým stranám v jednotlivých měsících je poměrně vyrovnaný, kromě výrazného propadu v červenci a srpnu, což je způsobeno absencí vysílání pořadu 7 čili sedm dní. Tento trend se shoduje s vývojem počtu příspěvků ČSSD v publicistických pořadech Nova. V srpnu a září vývoj u mimoparlamentních stran kopíruje nárůst stopáže u ODS. V říjnu poměrně výrazně roste délka příspěvků představitelů KDU-ČSL, v listopadu potom KSČM.

4.5. Politické strany ve zpravodajství Prima TV

Nejvíce příspěvků Prima TV ve svém zpravodajství věnovala ČSSD (748) a ODS (515). Celková struktura zpravodajství je vyrovnaná, mírnou odchylkou je propad v srpnu a září.

a) Počet příspěvků. Největší počet příspěvků politických stran ve zpravodajství Prima TV lze pozorovat v únoru. Od července dochází k významnému poklesu, který končí v září. Následuje výrazně vzestupná tendence až do listopadu.

b) Délka příspěvků. Nejdelší vysílací čas ve zpravodajství Prima TV dostaly politické strany začátkem roku. Následuje postupný pokles, který končí až v závěru roku. V březnu se zvyšuje rozdíl mezi délkou příspěvků u ODS a ČSSD. ČSSD měla v tomto měsíci nejdelší vysílací čas za celý rok, ODS naopak druhý nejkratší. Okrajově se ve zpravodajství Prima TV objevuje KSČM (v březnu a v listopadu).

4.6. Politické strany v publicistice Prima TV

Obraz politických stran v publicistických pořadech Prima TV je méně vyrovnaný než ve zpravodajství této televize. Celoroční průběh se dá charakterizovat sinusoidou. Stabilně se ve publicistických pořadech Primy TV vyskytuje jen ČSSD.

a) Počet příspěvků. Nejvyšší počet příspěvků zaznamenala v roce 2000 v publicistických pořadech Prima TV ČSSD (114). Svůj vrchol má v červnu, naopak od října dochází k výraznějšímu poklesu. V těchto třech měsících se na Prima TV o to častěji objevuje ODS. S výjimkou ODS a ČSSD jsou jednotlivé strany zastoupeny poměrně rovnoměrně ve všech měsících. Výjimkou je i KSČM, která je nejčastěji prezentována na jaře a poté až v listopadu.

b) Délka příspěvků. Nejdelší vysílací čas Prima TV dává politickým stranám v lednu. V srpnu dochází k významnému propadu. Následuje vzestupná tendence, která trvá až do října. Téměř žádný prostor nedostaly neparlamentní strany. Nejvýrazněji a nejčastěji se v publicistických pořadech Prima TV prezentovala ČSSD. Mezi ostatními stranami nebyly příliš velké rozdíly.

<<< Komentář - Kauzy Komentář - Osoby veřejného života >>>