logo





3

Informace o situaci ve vysílání a v převzatém vysílání







Tendence a události v jednotlivých segmentech vysílání

Ve sledovaném období došlo s účinností nového zákona o vysílání k určité změně ve skladbě nástrojů, které jsou Radě k dispozici pro dohled nad provozovateli ze zákona. Nový zákon o vysílání už totiž neobsahuje ustanovení o zvláštních povinnostech provozovatelů ze zákona. I když nebyly přímo pokryty sankčními ustanoveními, měla Rada možnosti případná zjištěná neplnění podle zákona pojmenovat a vyžadovat nápravu.

3.1 Rozhlasové vysílání terestrické v pásmech VKV, SV, DV a KV

Terestrické rozhlasové vysílání v ČR realizují veřejnoprávní ČRo – provozovatel ze zákona – prostřednictvím svých celoplošných a regionálních okruhů a soukromí provozovatelé vysílání s licencí celoplošného nebo místního charakteru.

V souvislosti s novým mediálním zákonem Rada v uplynulém období nově rozhodovala žádosti provozovatelů o převod licence z fyzické na právnickou osobu a žádosti o prodloužení licence. Žádost o převod licence z fyzické na právnickou osobu podali dva provozovatelé a Rada jejich žádosti schválila. O prodloužení licence v zákonem stanovených lhůtách požádali všichni dotčení provozovatelé. V případě zamítnutých žádostí společnosti VALC a.s. Brno a p. Milana Rašíka o prodloužení platnosti licence, které byly podány v souladu s novým mediálním zákonem, zabránila prodloužení licence objektivní překážka nepředvídaná novým mediálním zákonem a to skutečnost, že Rada neměla k dispozici vysílací kmitočty, protože v souladu s předchozí právní normou byly přiděleny jinému provozovateli.

Nový mediální zákon také podrobně upravuje udělování licencí, jednou z významných změn je, že licenční řízení o udělení licence se zahajuje z vlastního podnětu Rady, zatímco minulý zákon stanovoval, že řízení o udělení licence je zahájeno podáním žádosti, kterým však v řadě případů Rada z důvodu nedostatku kmitočtů nemohla vyhovět a vedla rozsáhlou agendu žadatelů.

Za uplynulé období Rada projednala celkem 176 změn licencí k rozhlasovému vysílání (z toho 64 v rámci agendy licenčního odboru, 16 v rámci agendy programového odboru a 96 v rámci agendy technického odboru).

Celoplošné rozhlasové vysílání

Český rozhlas – provozovatel ze zákona

Český rozhlas jako provozovatel ze zákona šíří své programy terestricky na celoplošných okruzích, a to ČRo 1 – Radiožurnál a ČRo 2 – Praha v pásmech FM i AM, dále ČRo 3 – Vltava v pásmu FM a ČRo 6 – RSE v pásmu AM. V tomto pásmu vysílá rovněž na krátkých vlnách do zahraničí ČRo 7 – Radio Praha. Na výrobě programů se kromě pražského studia podílelo ve sledovaném období i 8 regionálních studií ČRo (Regina Praha, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Plzeň, Brno, Olomouc, Ostrava), která kromě podílu na centrálním vysílání vysílají v určených časech regionální program, šířený v pásmu FM.

V popisovaném období začal ČRo naplňovat zákonnou povinnost zabezpečit vysílání pro nové vyšší územně správní celky – kraje. Jako první začalo v polovině roku v Praze vysílat studio pro středočeský kraj, technická a programová příprava zbylých studií bude ukončena v roce 2002.

Největším problém pro úspěšné vyřešení tohoto úkolu představuje setrvalý nedostatek volných technických prostředků. Rada proto společně s vedením ČRo i Radou ČRo za spolupráce ČTÚ intenzivně hledá možnosti ke zlepšení pokrytí území kvalitním signálem, aby bylo technicky zabezpečeno naplnění zákonných povinností ČRo.

Ve druhé polovině roku došlo ke změně ve vysílání stanice ČRo 6, když na základě požadavku RFE/RL Rada ukončila platnost licence, podle které stanice denně vysílala čtyřhodinové vstupy slovenské redakce RFE. ČRo tento vysílací čas doplnil vlastním vysíláním stanice ČRo 6.

V průběhu zimní krize v ČT obdržela Rada řadu podnětů a stížností na vysílání ČRo. Rada si v této věci zabezpečila vlastní monitoring stavu vysílání ve vztahu k událostem v ČT. Výsledek monitoringu, který je interním a až do ukončení řízení ve věci opravného prostředku proti rozhodnutí Rady v kauze ČT zatím neveřejným dokumentem, potvrdil výskyt některých nestandardních jevů ve vysílání, nebyly ale shledány důvody k zahájení správního řízení pro podezření z porušení zákona.

Stejně tak i některé podněty, týkající se vysílání stanice ČRo 6, byly monitorovány a vyhodnoceny. Analýza vybraných pořadů ČRo6 za období 05-06/2001 je přílohou této zprávy.

Protože hodnocení stavu vysílání z programového hlediska Radě nepřísluší, Rada se zaměřila pouze na své zákonné pravomoci a sledovala, jak ČRo ve svém vysílání dodržuje zákon o vysílání při naplňování úkolů veřejné služby. Nicméně Rada i přesto vnímala některé citlivé problémy ČRo a v zájmu jejich objektivního posouzení se v průběhu období uskutečnilo několik pracovních schůzek s vedením ČRo a zástupci Rady ČRo.

Provozovatelé celoplošného rozhlasového vysílání s licencí

Pásmo velmi krátkých vln (VKV)

Celoplošné rozhlasové vysílání v pásmu VKV provozují na základě licence společnosti Frekvence 1, a.s. (rozhlasová stanice FREKVENCE 1) a LONDA spol. s r.o. (rozhlasová stanice RÁDIO IMPULS). Koncem sledovaného období požádal provozovatel RÁDIA IMPULS o předchozí souhlas s převodem podílu na nového společníka a s tím související změnu společenské smlouvy. O žádosti bude Rada rozhodovat v roce 2002.

Pásmo středních vln (SV)

Provozovatelem s licencí k celoplošnému vysílání v pásmu SV byla RFE/RL Inc. (Rádio Svobodná Evropa), která vysílala svůj slovenský program v časovém rozsahu 4 hodin denně ve všední dny a 3 h 10 min v sobotu, v neděli a ve svátek. V ostatních časech vysílal na uvedených kmitočtech v rámci zákonem přiděleného druhého vysílacího okruhu (zákon č.468/91 Sb., § 9, odst.4) Český rozhlas program ČRo 6.

Provozovatel požádal o ukončení vysílání a dle ustanovení § 24 písm. f) zák.č.231/2001 Sb. licence zanikla dnem 10.10.2001. Vysílání bylo podle sdělení provozovatele ukončeno v návaznosti na dohodu mezi Českým rozhlasem, RFE/RL,Inc. a RSE Inc. o vzájemné dělbě nákladů souvisejících se společným vysílacím projektem Český rozhlas 6/Rádio Svobodná Evropa. Kmitočty 1233 kHz, 1071 kHz a 1287 kHz, které ve výše uvedeném časovém rozsahu patřily k licenci RFE/RL Inc., Rada přidělila Českému rozhlasu.

Společnost RFE/RL Inc. má také zaregistrováno oprávnění k současnému úplnému a nezměněnému šíření rozhlasového vysílání cizojazyčných programů (arménské, ázerbájdžánské, běloruské, bulharské, estonské, gruzínské, irácké, jihoslovanské, kazašské, kirgizské, litevské, lotyšské, perské, rumunské, ruské, slovenské, tatarsko-baškirské, tádžické, turkmenské, ukrajinské a uzbecké) stanice Radio Free Europe/Radio Liberty prostřednictvím satelitu.

> Další kapitola: 3.2 Televizní vysílání
> ZPĚT NA OBSAH