logo





9

Informace o Využívání kmitočtového spektra určeného pro vysílání


9.1 Využívání kmitočtového spektra pro vysílání

V následujícím textu jsou výňatky zákona č. 231/2001 Sb., týkající se kmitočtů:

Dle § 5 odst. h) mediálního zákona Rada uděluje souhlas Českému telekomunikačnímu úřadu k vydávání povolení k provozování vysílačů pro jiné radiokomunikační služby v části kmitočtového spektra určené pro rozhlasové a televizní vysílání,
dle odst. i) zpracovává v součinnosti s Českým telekomunikačním úřadem část plánu přidělení kmitočtového spektra určeného pro rozhlasové a televizní vysílání,
dle odst. j) stanoví soubor technických parametrů, které jsou součástí oprávnění k provozování vysílání pro provozovatele vysílání podle § 3 odst. 1 písm. a) a b),
dle odst. k) podílí se svými stanovisky a návrhy na vytváření zásad státní politiky České republiky ve vztahu k vysílání a koncepci jeho rozvoje
Součinnost Rady a ČTÚ je při výkonu státní správy v oblasti kmitočtových pásem určených pro rozhlasovou službu (tj. rozhlasové a televizní vysílání) v  telekomunikačním zákoně č. 151/2000 Sb. specifikována §§ 56 a 64.
Zákon č. 483/1997 Sb. o České televizi ve znění pozdějších předpisů § 3, odst. 2 stanoví, že státní orgán, který vykonává správu kmitočtového spektra podle telekomunikačního zákona (v tomto případě ČTÚ), vyhradí po předchozím souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pro Českou televizi kmitočty umožňující provozování televizního vysílání v rozsahu stanoveném v odstavci 1 písm. a).

Všechna tato ustanovení zákonů dávají Radě možnost plnit své povinnosti vyplývající z mediálního zákona.


Kolize mezi kanály pro digitální a analogové televizní vysílání

Ve zprávě za rok 2000 jsme v kapitole II.6. uváděli situaci v plánování kanálů potřebných pro chystanou síť digitálních televizních vysílačů. Výstupem ze studií, které nechala Rada vypracovat byl soubor 12 kanálů, které nebyly doporučeny pro další přidělování analogovým vysílačům. Vzhledem k tomu, že plánování kmitočtů pro analogové vysílání průběžně pokračuje (zadání MDS a Rady) a situace se dále mění v závislosti na výsledcích mezinárodní kordinace, byl zvolen takový postup kdy v případě úvahy o jejich přidělení pro analogové vysílání bude vždy provedeno posouzení u příslušných zpracovatelů a teprve v kladném případě bude možné kanál přidělit.
Pro budování sítí digitální televize DVB-T ČTÚ usilovně koordinuje potřebné kanály. Velkou šanci umožnilo opuštění 54. kanálu MO ČR. Ke konci roku 2001 však bohužel nebyla koordinace v takovém stavu, aby mohl ČTÚ předat. Radě alespoň jednu zkoordinovanou síť.

Problematika zavádění T -DAB u nás a v zahraničí ve III. televizním pásmu se promítá do televizních kanálů 12 a 6. Vláda ČR projednala v červenci materiál MDS ČR - koncepci přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání v České republice, a uložila ČTÚ vyjasnění možnosti uvolnění 12. TV kanálu pro zavedení systému T-DAB na území České republiky s termínem vypracování do konce roku 2001. Tento materiál byl předložen a termín opuštění 12. TV kanálu  byl stanoven na rok 2003. Příjem na kanále 6 je problematický z hlediska vysílání T-DABu v Sasku a Polsku.

V souvislosti se žádostí o prodloužení licence společnosti CET 21 pro program televize NOVA si Rada vyžádala stanovisko Českého telekomunikačního úřadu k dalšímu využití kanálů, na kterých je tento program vysílán. Stanovisko ze dne 29. 11. 2001 obsahuje tabulku, ve které jsou jednotlivé vysílací kanály zhodnoceny. Z celkem 574 stanovišť vysílačů a převaděčů je bez problémů pouze 336. Na ostatních stanovištích buď může dojít k rušení digitálního vysílání, anebo naopak může být provoz tímto vysíláním rušen. Je tedy nutné počítat v blízké budoucnosti s kmitočtovými úpravami a v některých případech i s ukončením analogového provozu.

Z důvodu existující a nastávající kmitočtové tísně v televizních pásmech se hledají možnosti umístit rozhlasové a televizní vysílání v dalších částech kmitočtového spektra. V průběhu roku 2001 projednala Rada možnost použití kmitočtového pásma 11,7 až 12,5 GHz a připustila zde realizaci vysílacích systémů za předpokladu, že nezpůsobí rušení družicovému provozu, který zde má přednost.
Dalším diskutovaným pásmem pro vysílání je dle Národní kmitočtové tabulky 40,5 – 43,5 GHz. V tomto pásmu bude možno dle stanoviska ČTÚ využít systémy MVDS, ale pouze v digitální verzi.

Sdílení kmitočů regionálních a celoplošných programů

V televizním vysílání byl shledán problém v technickém řešení dodávky signálu na menší TV převaděče TV PRIMA. Ty jsou zpravidla napájeny přímo signálem z větších TV vysílačů s velkým dosahem. Pokud na vysílači, který se převádí na TV převaděči, je šířen sdílený program dalšího provozovatele dochází automaticky k jeho přebírání i na tomto menším sekundárním vysílači (převaděči). Tím může dojít k pokrytí území, které není uvedeno v licenci tohoto dalšího (regionálního) provozovatele
Rada tyto případy projednávala a na svém 22. zasedání dne 18.12. 2001 a rozhodla, že netrvá na technicky a ekonomicky náročném řešení, kterým by bylo nové vybavení všech těchto malých převaděčů satelitními přijímači a vysílači. To by přineslo několikanásobně zvýšené náklady pro provozovatele a ohrozilo by to provoz daného převaděče. Rada ale samozřejmě trvá na uvedení stavu vysílání v daných lokalitách do souladu se zákonem.K tomuto byli vyzváni všichni provozovatelé sdíleného vysílání na Primě prostřednictvím jejich asociace.

Informace o kmitočtové problematice

Technický odbor Úřadu Rady sděluje žadatelům, provozovatelům a veřejnosti následující informace:
informace o technických parametrech kmitočtů, na něž je vyhlášeno licenční řízení
informace o oblastech pravděpodobného nerušeného příjmu vyhlášených kmitočtů
informace o předaných volných zkoordinovaných kmitočtech, na něž dosud nebylo vypsáno licenční řízení.

Rozhlasovým provozovatelům s licencí nebo veřejnoprávním provozovatelům se poskytují:
informace o dosahu přidělených kmitočtů
konzultace při výskytu rušení
konzultace při žádostech na dokrytí
konzultace při výběru nových kmitočtů (TO neprovádí výběr nových kmitočtů, ale prověřuje kompatibilitu navržených kmitočtů, které jsou předloženy na základě měření v zájmové oblasti nebo na základě zpracované studie kompetentním pracovištěm či odborníkem)
řešení problémů s leteckou a navigační službou
konzultace při nastalých technických problémech.

Televizním provozovatelům s licencí nebo veřejnoprávním provozovatelům se poskytují:
informace o dosahu přidělených kanálů
informace o rušících vysílačích, které omezují dosah provozovaného kanálu
výběry kanálů pro dokrytí na základě měření kanálové obsazenosti z požadované zájmové oblasti
konzultace při nastalých technických problémech.

Obcím se poskytují:
informace o průběhu vyřizování žádosti o dokrytí TV programem
informace o tom, jak postupovat v případě, že obec má zájem o dokrytí, ale dosud nebyl vytvořen projekt na dokrytí
informace o dalších technologických možnostech dokrytí území požadovanými programy (televizní kabelové rozvody, MVDS apod.)

Kontrola dodržování technických parametrů vysílání

Ve vztahu k § 64, odst. c) provádí Rada ve spolupráci s ČTÚ, odborem státní inspekce radiokomunikací, kontroly dodržování technických parametrů vysílání. Ty mohou být iniciovány jak stížnostmi jiných provozovatelů nebo veřejnosti, tak i na základě vlastních zjištění. Předmětem spolupráce Úřadu Rady a ČTÚ v této oblasti může být též šetření nepovoleného vysílání.

Ve sledovaném období byly evidovány dva případy nepovoleného rozhlasového vysílání. Výsledky kontrol jsou následující: V Praze na kmitočtech 102,7 a 103,2 MHz (podnět právnické osoby ze dne 3.4.2001) ČTÚ dopisem dne 27.4.2001 sdělil, že nepovolené vysílání nebylo zjištěno. V dalším případě byla ČTÚ postoupena žádost Úřadu Rady ze dne 12.11.2001 o prošetření vysílání v Pardubicích na kmitočtu 107,8 MHz. ČTÚ dopisem ze dne 3.1.2002 sdělil, že při šetření nebylo zjištěno nepovolené vysílání ani jiný provoz.

> Další kapitola: 9.2 Vývoj a změny souborů technických parametrů
> ZPĚT NA OBSAH