logo





NEWTON - Information Technology:

Tematická a obsahová analýza zpravodajských a publicistických pořadů České televize, televize Nova a Prima TV za rok 2000



Úvod

Cílem této analýzy je zmapovat obsah a strukturu vysílání zpravodajství a publicistiky na 4 celoplošných českých televizních kanálech ČT 1, ČT 2, Nova a Prima TV za rok 2000.

Přehled sledovaných pořadů

a) Zpravodajství

Program Pořad Období vysílání v roce 2000
ČT 1 Události
Události plus
Události - redaktorské vysílání
Události plus - redaktorské vysílání
celý rok
celý rok
24.12. - 31.12.
27.12. - 31.12.
ČT 2 "21"
"21" - redaktorské vysílání
celý rok
26.12. - 31.12.
Nova Televizní noviny celý rok
Prima TV Deník celý rok

b) Publicistika

Program Pořad Období vysílání v roce 2000
ČT 1 Tady a teď
V pravé poledne
Naostro
Černé ovce
Fakta
Klekánice
Na hraně
Přísně veřejné
Tady a teď - redaktorské vysílání
Černé ovce - redaktorské vysílání
celý rok
1.1. - 30.7.
3.9. - 31.12.
celý rok
celý rok
celý rok
celý rok
1.1. - 7.6.
25.12. - 31.12.
28.12.
ČT 2 Ekonomický týdeník
Klub Netopýr
Sněží
celý rok
celý rok
celý rok
Nova 7 čili sedm dní
Sedmička
Kotel
Na vlastní oči
Občanské judo
1.1. - 15.10.
22.10. - 31.12.
celý rok
celý rok
celý rok
Prima TV K věci
Nedělní partie
celý rok
celý rok

Metodika

Základní jednotkou celého zpracování je pořad. Prvotní členění pořadů je provedeno na úrovni zpravodajství / publicistika (viz Přehled sledovaných zdrojů). Každý pořad je dále posuzován zvlášť z hlediska počtu příspěvků a délky příspěvků.

Každý odvysílaný pořad je rozdělen na zprávy. Zprávou rozumíme tematicky ucelenou část pořadu. Zpravodajské pořady se skládají obvykle z většího počtu zpráv. Naopak publicistické pořady se často věnují pouze jedné nebo několika málo zprávám. U každé zprávy sledujeme délku vysílání s přesností na vteřiny. Výsledné relativní zastoupení v rámci pořadu je uváděno zaokrouhleně na celá procenta.

Každé zprávě je přiřazeno jedno hlavní téma. V současné době rozlišujeme 6 základních témat: domácí politika, domácí ekonomika, zahraničí, společnost, bezpečnost a kriminalita. Specifickým tématem je téma "ostatní". Do tohoto tématu jsou zařazovány sportovní zprávy, zprávy o počasí, kuriozity, apod. Pod toto označení jsou zahrnovány i zprávy, které jsou pouze čteným přehledem stručných informací, jenž se z technických důvodů zaznamenává jako jedna zpráva.

Dalším sledovaným parametrem televizních pořadů jsou příspěvky vystupujících osob. U každé zprávy rozlišujeme příspěvky účastníků, tj. moderátora nebo redaktora a vystupujících. Moderátorem označujeme pracovníka televize, který uvádí jednotlivé části pořadu, klade otázky vystupujícím, případně komentuje jejich odpovědi. Pojem redaktor používáme pro pracovníka televize, který zpracovává jednu část pořadu, obvykle reportáž. Vystupující je účastník vysílání zprávy, který reaguje na dotazy moderátora nebo redaktora. S přesností na vteřiny měříme délku příspěvku každého z výše uvedených účastníků.

Každého z vystupujících zaznamenáváme jeho jménem a příjmením a uvádíme jeho politickou příslušnost, tak, jak byla uvedena redaktorem nebo moderátorem. Nebyla-li uvedena, doplňujeme ji. U členů stran čtyřkoalice uvádíme jejich politickou příslušnost ke konkrétní straně.

Jednotlivé televizní kanály jsou v analýze řazeny vždy v pořadí Česká televize, Nova a Prima TV. I když jsou zaznamenávány pořady všech čtyř televizních programů, pro účely srovnání je sloučeno vysílání ČT 1 s ČT 2 a analyzuje se Česká televize jako celek včetně zdvojeného vysílání v období od 24.12.2000 do 31.12.2000.

Všechny hlavní zpravodajské pořady jsou posuzovány z hlediska tematického rozdělení a z hlediska prezentace politických stran. Ostatní zpravodajské pořady jsou posuzovány z hlediska tematického rozdělení.

Publicistické pořady Na hraně, Přísně veřejné a Kotel jsou posuzovány z hlediska tematického rozdělení a z hlediska politických stran. Ostatní publicistické pořady jsou posuzovány pouze z hlediska tematického rozdělení, protože v nich zpravidla vystupovali odborníci na příslušné téma. Publicistický pořad Katovna je věnován kulturním záležitostem (recenze filmů, výstav, apod.), proto do analýzy není zařazen.

Ve zvláštní kapitole jsou zpracovány kauzy, které měly v průběhu roku významný dopad na celospolečenské dění.

Politické strany jsou posuzovány v rámci zpravodajství a publicistiky každé televizní stanice odděleně.

V poslední části analýzy jsou zpracovány žebříčky mluvní přítomnosti veřejně činných osob ve zpravodajských a publicistických pořadech každé televize. Do každého žebříčku byly zařazeny osoby s největším počtem příspěvků / nejdelším celkovým časem stráveným na obrazovce tak, aby se počet osob v žebříčku nejvíce přiblížil počtu 50, a současně byli na konci žebříčku uvedeny všechny osoby se shodným počtem příspěvků. Ani v jednom případě neměli vystupující osoby na 50. místě žebříčku shodnou celkovou délku vystoupení s následující osobou. V případě počtu příspěvků jsou minimální hodnoty počtu příspěvků zaznamenány v tabulkách 5.0.1. a 5.0.2.

V grafické části jsou primární data zpracována do sloupcových průběhových, spojnicových průběhových a statických koláčových grafů. V průběhových grafech jsou jednotlivé měsíce značeny římskými číslicemi. Všechny časové údaje jsou ve formátu H:MM:SS.

<<< Obsah Komentář - Zpravodajství >>>