logo



Komentář

1. ZPRAVODAJSTVÍ

1.1 ČT

1.1.1. Události
Téma

V pořadu Události převažovala témata Zahraničí a Domácí politika, která tvořila více než jednu polovinu všech příspěvků z hlediska jejich počtu i délky.

a) Počet příspěvků. Téma Zahraničí bylo zastoupeno mimo prosinec rovnoměrně a v průběhu roku nebyly zaznamenány výrazné odchylky od průměrného počtu 200 zpráv v měsíci. V tématu Domácí politika bylo zveřejněno v průměru 100 zpráv měsíčně s nepatrnými vyššími odchylkami v jednotlivých měsících. Lokální extrémy v srpnu a říjnu lze vysvětlit absencí jiných zpráv a senátními a krajskými volbami. Ostatní 4 témata se vyskytovala měsíčně v průměru méně než stokrát. Zájem o témata Společnost a Bezpečnost kulminoval v září v souvislosti se zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Téma Domácí ekonomika se v Událostech vyskytovalo rovnoměrně, nejčastěji však v polovině října. Počet zpráv o kriminalitě v průběhu roku klesal, ale v září došlo k obratu a od té doby má průběhová křivka rostoucí trend až do listopadu.

b) Délka příspěvků. Při srovnání témat z hlediska celkové délky příspěvků je vidět, že téma Zahraniční ztratilo svou jednoznačnou prioritu a má kratší průměrnou délku. Až na výjimky (téma Ekonomika v prosinci) jsou celoroční trendy u všech sledovaných témat obdobné jako u počtu příspěvků. Rozdíly jsou pouze v lokálních odchylkách, způsobených například časově náročnějšími reportážemi věnovanými stěžejním událostem.

Politické strany

Nejvyšší počet příspěvků o politických stranách byl odvysílán v první polovině roku. Nebyl překonán ani v listopadu, kdy se konaly senátní a krajské volby. Délka příspěvků ještě zvýraznila rozdíl mezi první a druhou polovinou roku.

a) Počet příspěvků. Nejvíce příspěvků v Událostech mají ČSSD (789) a ODS (393), ale celkový počet odvysílaných příspěvků o těchto stranách má klesající tendenci, podobně jako celkový počet příspěvků za ostatní politické strany celkem. Dílčí opačný trend zaznamenaly KDU-ČSL a Unie svobody. Průběhové křivky těchto dvou stran jsou takřka totožné. Zatímco rozdíl mezi ČSSD a ODS zůstával v průběhu roku přibližně stejný, rozdíl mezi ODS na jedné straně a KDU-ČSL a Unií svobody na straně druhé se snižoval.

b) Délka příspěvků. Zatímco u ČSSD lze sledovat stejný klesající trend, podobně jako u počtu příspěvků, u ODS je vidět pouze mírné snížení. Rozdíl mezi oběma stranami se tak během roku snižoval. Shodnost křivek KDU-ČSL a Unie svobody byla i v tomto parametru zachována a jejich trend ve sledovaném období stagnoval. Ostatní politické strany, vyjma KSČM v listopadu, se během roku v Událostech výrazněji neprojevily.

1.1.2. Události plus

Celkový počet příspěvků celoročně mírně klesal, ale jejich celková délka zůstávala stejná. To znamená, že v průběhu roku došlo ke zvýšení průměrné délky jednoho příspěvku.

a) Počet příspěvků. Ze sledovaných témat měly obdobně jako v Událostech převahu Zahraničí (86) a Domácí politika (63). Větší počet příspěvků byl věnován tématu Domácí ekonomika (43). V průběhu celého roku dominovala Kriminalita nad Bezpečností. Zahraniční témata kulminovala v září, Domácí ekonomika v březnu, červnu a listopadu. Domácí ekonomika byla současně oproti ostatním tématům zastoupena vyrovnaně, zatímco téma Společnost mělo klesající tendenci.

b) Délka příspěvků. Ačkoli v počtu příspěvků bylo téma Domácí ekonomika zastoupeno relativně málo, co do délky příspěvků dosáhlo výrazného extrému (téměř 15 hodin). Vliv senátních a krajských voleb se projevil v listopadu u tématu Domácí politika. Témata Domácí ekonomika, Domácí politika a Zahraničí byla zastoupena v Událostech plus v souhrnu vyrovnaně. Méně vysílacího času mělo téma Společnost (toto téma kopíruje trend počtu příspěvků).

1.1.3. "21"
Téma

V pořadu "21" byla patrná převaha tématu Zahraničí (977). Tato převaha zahraniční tematiky je zvýrazněna tím, že pořad "21" vysílaný v neděli je věnován výhradně zahraničním událostem. Zářijové propady lze vysvětlit vysíláním přenosů z olympijských her.

a) Počet příspěvků. Poměrně rovnoměrně se v celém období věnoval pořad "21" tématům Domácí zpravodajství (349), Domácí ekonomika (257) a Společnost (255).

b) Délka příspěvků. Vývoj zájmu o Domácí politiku a Domácí ekonomiku lze popsat jako nepravidelnou sinusoidu. V několika bodech je rozložení délky příspěvků těchto dvou témat souběžné, například v polovině března a září, jinde je naopak nárůst jedné položky kompenzován poklesem druhé (červen).

Politické strany

V roce 2000 se v pořadu "21" nejčastěji hovořilo o ČSSD (224). U tohoto pořadu se projevila skutečnost, že ČSSD je vládní stranou a na obrazovce se vyskytovali její představitelé z pozice svých ministerských funkcí.

a) Počet příspěvků. Nejvíce příspěvků týkajících se ČSSD bylo v "21" vysíláno v lednu (33), v dalších měsících je výskyt víceméně rovnoměrný. Počet příspěvků o ODS je stabilní, výjimkou jsou podzimní měsíce, kdy mírně klesá. Počet příspěvků o KDU-ČSL a Unii svobody byla podobná a mírně vzrostla po senátních volbách. V prosinci se dostává do středu zájmu volba lídra čtyřkoalice. O něco vyšší počet příspěvků věnovaných Unii svobody lze vysvětlit angažovaností některých členů této strany v krizi v České televizi v závěru roku.

b) Délka příspěvků. Délka příspěvků přibližně kopíruje graf počtu příspěvků. Délka příspěvků týkajících se ČSSD od ledna postupně klesá. Krátce po propadu způsobeném vysíláním z olympijských her, dochází k nárůstu délky příspěvků u většiny politických stran, což je dáno nadcházejícími senátními volbami. V prosinci narůstá objem času věnovaný Unii svobody, jejíž představitelé se jako jediní již od začátku vyjadřovali ke krizi v České televizi.

1.2 Nova

1.2.1. Televizní noviny
Téma

V roce 2000 se Televizní noviny věnují jednotlivým tématům rovnoměrně. Poměr jednotlivých témat co do počtu příspěvků zůstává v Televizních novinách konstantní. Počet příspěvků k těmto tématům v čase nijak zásadně nekolísá.

a) Počet příspěvků. Struktura Televizních novin nereaguje výrazněji na žádnou z událostí minulého roku. Nejvíce příspěvků je věnováno tématu Zahraničí (2158). Po něm následuje Společnost (1271), Domácí politika (712) a Domácí ekonomika (617). Jednotlivým tématům je věnován po celé období přibližně stejný počet příspěvků.

b) Délka příspěvků. Stejně jako v případě počtu příspěvků, dominují celému období délkou příspěvků témata Zahraničí a Společnost. Na přelomu listopadu a prosince odchází u obou témat k mírnému poklesu, naopak délka příspěvků v tématu Domácí politika mírně roste. Stejně tak v září roste délka příspěvků věnovaných tématu Bezpečnost v návaznosti na demonstrace v rámci zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové bance. Téma Kriminalita mělo své vrcholy v lednu, kdy bývají zveřejňovány statistické údaje za předešlý rok a v letních měsících, kdy vyplňuje letní sezónu.

Politické strany

Televizní noviny měla nejvíce příspěvků ČSSD (774). ODS zaznamenala o třetinu méně příspěvků než ČSSD (526).

a) Počet příspěvků. Stejně jako v případě témat není z grafu zřejmé, že by Nova nějak výrazně reflektovala aktuální události na politické scéně. Průběhové křivky jednotlivých stran jsou si výrazně podobné.

b) Délka příspěvků. Z hlediska délky příspěvků je rozdíl mezi první a druhou polovinou roku výraznější než u počtu příspěvků. V první polovině roku byl rozsah příspěvků znatelně větší než v pololetí druhém. Výjimkou je KSČM, která si udržela konstantní pozici po celý rok s mírným nárůstem v listopadu a začátkem prosince. Podobně je na tom i ODA, které k většímu zájmu pomohly senátní volby a následná volba lídra čtyřkoalice.

1.3. Prima TV

1.3.1. Deník
Téma

Stejně jako Česká televize a Nova, má i Prima TV ve své hlavní zpravodajské relaci nejčastěji zastoupeno téma Zahraničí (1530 příspěvků). Počet příspěvků k tématu Společnost narůstá v letních měsících (70-90 příspěvků měsíčně).

a) Počet příspěvků. V září se demonstrace proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance projevily zvýšením počtu příspěvků věnovaných tématu Bezpečnost (24). Tématu Kriminalita se Deník věnuje nejvíce v únoru (40), kdy policie vydává statistické údaje za uplynulý rok. Počet příspěvků k Tématům Domácí politika a Domácí ekonomika je bez větších výkyvů. Mírný nárůst z prvních tří měsíců se opakuje v listopadu, po senátních volbách.

b) Délka příspěvků. Z hlediska délky příspěvků dominuje v Deníku téma Zahraničí. Mírný pokles v lednu, únoru a březnu je provázen nárůstem délky příspěvků v rámci tématu Domácí politika. Pokles v letních měsících je opět kompenzován nárůstem tématu Společnost. Poslední výkyv v prosince se opět kryje s nárůstem domácího zpravodajství. V září se výrazně zvedá délka příspěvků na téma Bezpečnost v souvislosti s demonstracemi při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. V letních měsících shodně klesají délky příspěvků ke třem tématům - Domácí ekonomice, Domácímu zpravodajství a Zahraničí.

Politické strany

Počet příspěvků je nejvyšší začátkem roku, postupně klesá a znovu stoupá až v polovině září. Tuto křivku kopírují i příspěvky věnované ČSSD a ODS. Poněkud jiný trend vykazují KDU-ČSL a Unie svobody.

a) Počet příspěvků. KDU-ČSL a Unie svobody nejvíce příspěvků zaznamenávají až koncem roku (15-20 měsíčně). Tato skutečnost souvisí se zájmem médií o čtyřkoalici po senátních volbách a volbou lídra tohoto politického uskupení. Zatímco poměr mezi četností příspěvků o ODS a ČSSD zůstává v celém období přibližně stejný, rozdíl mezi KDU-ČSL a Unií svobody se ke konci roku zvyšuje.

b) Délka příspěvků. Mezi prvním a druhým pololetím je patrný rozdíl v délce příspěvků, a to především v případě ČSSD a KDU-ČSL. ODS se pohybuje spíše v sinusoidě, zatímco pro Unii svobody je úspěšnější závěr roku. Nestraníkům délka příspěvků v květnu rapidně klesá a znovu roste v říjnu.

<<< Úvod Komentář - Publicistika >>>