logo



Komentář

2. PUBLICISTIKA

2.1. Česká televize

2.1.1 Tady a teď

Vzhledem k tomu, že pořad Tady a teď je pořadem publicistickým, je rozložení příspěvků jiné než ve zpravodajství. Struktura pořadu je méně předvídatelná a nepravidelná. Tento pořad výrazně odráží aktuální dění.

a) Počet příspěvků. Nejrovnoměrněji se v pořadu Tady a teď vyskytuje téma Zahraničí (60), které sílí na jaře (6-9 příspěvků měsíčně) a poté v podzimních měsících, kdy probíhala volba amerického prezidenta. Počet příspěvků věnovaných tématu Bezpečnost narůstá v březnu (3), kdy začínají první debaty o zajištění bezpečnosti při zářijovém zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Zájem o téma Domácí politika sílí na podzim, s blížícími se senátními volbami ( v září 7 příspěvků).

b) Délka příspěvků. Co se délky příspěvků týče, je kolísavá. Stopáž tématu Domácí politika začátkem roku prudce roste, vzápětí klesá a dostává se do popředí teprve koncem léta v souvislosti se zasedáním Mezinárodního měnového fondu a senátními volbami. Zájem o téma Domácí ekonomika sílí začátkem roku, poté postupně klesá.

2.1.2 V pravé poledne
Téma

Pořad V pravé poledne se v červenci přestal vysílat, proto údaje v tomto období končí. Pořad V pravé poledne se soustředil především na témata Domácí politika (17) a Domácí ekonomika (17).

a) Počet příspěvků. Zatímco zájem o domácí politickou scénu stoupá, počet příspěvků věnovaných tématu Domácí ekonomika se pohybuje ve stále stejné poloze. Téma Bezpečnost se výrazně objevuje pouze jednou (v lednu 3 příspěvky).

b) Délka příspěvků. Graf délky příspěvků názorně ukazuje převahu témat Domácí politika a Domácí ekonomika v tomto pořadu. Zájem o téma Domácí politiku narůstá na přelomu června a července. Krátce po tomto nárůstu byl pořad zrušen.

Politické strany

V pořadu má dle stopáže nejvíce prostoru ČSSD (4 hodiny 29 minut), kterou poměrně těsně následuje ODS (2 hodiny 52 minut).

a) Počet příspěvků. Zatímco rozložení příspěvků o ČSSD je rovnoměrné, u ODS se projevuje vzestupná tendence. Parlamentní strany čtyřkoalice se v pořadu V Pravé poledne objevují přibližně stejně často. Unie svobody se v některých měsících prosazuje více oproti dlouhodobému průměru (únor, březen, červen a červenec, v každém měsíci po dvou příspěvcích).

b) Délka příspěvků. Průběhové křivky ODS a ČSSD jsou ještě odlišnější než u počtu příspěvků. V prvních měsících se křivky rozcházejí, od května se částečně kopírují. Vývoj stopáže u KDU-ČSL a Unie svobody se naopak doplňuje, klesá-li délka příspěvků u jedné ze stran, roste u druhé. Délka příspěvků nestraníků v lednu roste, poté strmě klesá.

2.1.3. Naostro
Téma

Pořad Naostro je vysílán od října 2000. Věnuje se téměř výhradně tématu Domácí politika (9 příspěvků za sledované období).

a) Počet příspěvků. V říjnu a prosinci reaguje pořad Naostro na situaci v české ekonomice (pokaždé jedním příspěvkem), ale většinu vysílacího času zabírá pouze domácí politická scéna.

b) Délka příspěvků. Stejně jako v počtu příspěvků, i co do délky dominuje téma Domácí politika. Ke konci období narůstá objem příspěvků týkajících se tématu Bezpečnost. Minimum příspěvků je věnováno tématu Domácí ekonomika a ostatním tématům.

Politické strany

Počet příspěvků od října celkově klesá, teprve v prosinci dochází k mírnému nárůstu. Ten je způsoben přítomností mimoparlamentní strany - DEU a ODA, které se zapojily do jednání o volbě lídra čtyřkoalice.

a) Počet příspěvků. Na rozdíl od většiny ostatních pořadů má mírnou převahu v počtu příspěvků ODS (8) před ČSSD (6). ODS se pohybuje ve všech měsících na stejné úrovni (2 příspěvky za měsíc), počet příspěvků představitelů ČSSD postupně klesl. Unie svobody a KDU-ČSL se navzájem doplňují - ve chvíli, kdy klesá počet příspěvků jedné z těchto stran, roste naopak straně druhé.

b) Délka příspěvků. Graf znázorňující délku příspěvků podtrhuje vývoj okolo příspěvků věnovaných ČSSD - pokles. Ten je způsoben přítomností Miloše Zemana a Stanislava Grosse v pořadu v září. Obdobná situace se pak už do konce roku neopakovala.

2.1.4. Černé ovce

Pořad Černé ovce se nejčastěji zabývá tématem Společnost (119 příspěvků za sledované období).

a) Počet příspěvků. V období od března do Domácí ekonomika (3-6 příspěvků měsíčně). V květnu a červenci je v souvislosti s očekávanými demonstracemi proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance zařazeno i téma Bezpečnosti (1 příspěvek měsíčně).

b) Délka příspěvků. Graf délky příspěvků potvrzuje zaměření pořadu na společensky ožehavé otázky. Krátkodobě se objevuje i téma Domácí ekonomika.

2.1.5. Fakta

Pořad Fakta se věnuje tématům, která se týkají Společnosti (59). Znatelný je počet příspěvků věnovaných tomuto tématu v letních měsících (7-9 příspěvků měsíčně), zatímco v zimních měsících roste podíl vysílání věnovaný tématu Kriminalita (2-6 příspěvků měsíčně).

a) Počet příspěvků. O tématu Zahraničí pořad Fakta referuje pravidelně, rozsah však kolísá. Témata Domácí politika i Domácí ekonomika se v pořadu objevují spíše sporadicky, v případě tématu Domácí politika je výjimkou podzim (3 příspěvky měsíčně), kdy probíhaly volby do Senátu.

b) Délka příspěvků. Nejvíce času je v pořadu Fakta věnováno tématu Společnost. Stejně jako v případě počtu příspěvků, v zimě roste čas věnovaný tématu Kriminalita. Téma Domácí politika se dostává ke slovu na podzim, v době senátních voleb a v letních měsících. Tématu Domácí ekonomika se Fakta věnují v prosinci, stejně jako tématu Bezpečnost.

2.1.6. Klekánice

Pořad Klekánice nejčastěji reflektuje témata Společnost (61 příspěvků) a Kriminalita (20).

a) Počet příspěvků. Témata Společnost a Kriminalita se vyskytují rovnoměrně ve všech měsících. Největší počet příspěvků mělo téma Kriminalita v březnu a dubnu (3-4 příspěvky za měsíc). Pořad téměř nereaguje na politické dění v ČR, tématu Domácí ekonomika se věnuje také jen sporadicky (celkem 13 příspěvků).

b) Délka příspěvků. Zaměření na společenské otázky se ukazuje i v grafu zobrazujícím délky příspěvků. V březnu, dubnu, srpnu a září se také Klekánice ve větší míře věnuje tématu Kriminalita.

2.1.7. Na hraně
Téma

Pořad Na hraně se věnuje tématům Společnost (27 příspěvků) a Domácí politika (11).

a) Počet příspěvků. Mírně dominuje téma Společnost, které vyvažují témata z oblasti Domácí politiky. Ta tvoří asi třetinu náplně pořadu.

b) Délka příspěvků. Délka příspěvků potvrzuje dominanci společenských otázek a ukazuje i na stabilní místo tématu Domácí politika v pořadu. Více příspěvků tématu Domácí politika věnoval pořad Na hraně na podzim, zřejmě v souvislosti s demonstracemi proti Mezinárodnímu měnovému fondu a se senátními volbami.

Politické strany

V pořadu Na hraně dominují příspěvky věnované ODS (celkem 10) a ČSSD (8).

a) Počet příspěvků. V největším počtu příspěvků pořad Na hraně referuje o ODS, měsícem s nejvyšším počtem příspěvků byl pro tuto stranu v tomto ohledu říjen. Příspěvky o ČSSD se vyskytují v celém sledovaném období rovnoměrně, s výjimkou ledna a dubna, kdy se vůbec nevyskytují.

b) Délka příspěvků. Nejdelší vysílací čas pořad Na hraně věnoval ODS, pro kterou jsou v tomto ohledu vrcholem květen a říjen. ČSSD získala nejdelší vysílací čas v březnu.

2.1.8. Přísně veřejné
Téma

Pořad přísně veřejné referuje především o stavu Domácí ekonomiky (9) a o Domácí politice (10). Témata se střídají. Vysílání pořadu bylo zastaveno v červnu 2000.

a) Počet příspěvků. Zatímco v lednu se pořad Přísně veřejné věnuje pouze tématu Domácí politika (3 příspěvky), o měsíc později se v pořadu toto téma nevyskytuje. Jednou se v pořadu objevuje v souvislosti s chystanými bezpečnostními opatřeními v rámci zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky téma Bezpečnost.

b) Délka příspěvků. Co se délky příspěvků týče, lze soudit, že zájem pořadu Přísně veřejné o téma Domácí politika postupně opadá, naopak ekonomická témata se drží v stabilně v popředí.

Politické strany

Nejvíce příspěvků i nejdelší stopáž zaznamenala v pořadu Přísně veřejné ČSSD (18 příspěvků resp. 2 hodiny 50 minut).

a) Počet příspěvků. ODS měla 8 příspěvků. Druhou nejčastěji prezentovanou stranu následují s malým odstupem nestraníci (6), Unie svobody (6) a KDU-ČSL (5). Pouze jedenkrát se v pořadu prezentuje KSČM a ODA, obě v květnu.

b) Délka příspěvků. Za ČSSD následuje ODS (55 minut) a KDU-ČSL (52 minut). ČSSD dosahuje výrazného vrcholu v březnu, kdy se blíží hranici jedné hodiny.

2.1.9.Ekonomický týdeník

Pořad Ekonomický týdeník se nejčastěji věnuje tématům týkajícím se tématu Domácí ekonomika. Z celkových 265 příspěvků jí bylo věnováno 190.

a) Počet příspěvků. Přestože se pořad zabývá především ekonomikou, okrajově se dotýká i tématu Společnost (3 příspěvky). V říjnu a listopadu se pořad Ekonomický týdeník věnoval i tématu Domácí politika (celkem pěti příspěvky).

b) Délka příspěvků. I v případě délky jednotlivých příspěvků jednoznačně dominuje ekonomika. Nejčastěji se téma Domácí ekonomika objevuje v říjnu v souvislosti se zasedáním Mezinárodního měnového fondu. V souvislosti s tímto zasedáním také mírně roste počet příspěvků věnovaných tématu Bezpečnost.

2.1.10. Klub Netopýr / Netopýr

Pořad Klub Netopýr byl v březnu přejmenován na Netopýr.

a) Počet příspěvků. Každý pořad je věnován zvlášť jedné konkrétní události a rovnoměrně se zabývá tématy Domácí politika (2), Bezpečnost (1), Domácí ekonomika (1) a Společnost (4).

b) Délka příspěvků. V první části je roku je nejdelší vysílací čas věnován tématům Bezpečnost a Domácí politika, zatímco v závěru roku se pořad soustřeďuje na celospolečenské problémy.

2.1.11. Sněží

Pořad se věnuje tématům Domácí politika (1) i Domácí ekonomika (3), Kriminalita (1) a Společnost (2).

a) Počet příspěvků. Téma Domácí ekonomika je v pořadu nejfrekventovanějším tématem, objevuje se zde však i téma Společnost.

b) Délka příspěvků. Jednotlivým tématům se pořad věnuje rovnoměrně a střídají se. Výrazněji preferuje pouze témata Domácí ekonomika a Společnost.

2.2. Nova

2.2.1. 7 čili sedm dní / Sedmička
Téma

Pořad 7 čili sedm dní byl naposledy vysílán v říjnu roku 2000, poté jej nahradil pořad Sedmička. Změna nastala pouze v názvu, struktura pořadu však přetrvává. Dominují témata týkající se Domácí politiky a Domácí ekonomiky.

a) Počet příspěvků. V prvních měsících roku se pořad 7 čili sedm dní také částečně věnuje tématu Společnost. V září a říjnu referuje o tématu Bezpečnost, v souvislosti s demonstracemi při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. V těchto měsících se také mírně zvyšuje počet příspěvků týkajících se tématu Zahraničí.

b) Délka příspěvků. Délka příspěvků věnovaných tématu Domácí politika od začátku roku mírně klesá a v srpnu klesne na nulu. Ve stejné době klesá i čas věnovaný tématu Domácí ekonomika. Zároveň se zvyšuje počet příspěvků věnovaných tématu Společnost. V září v návaznosti na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky roste délka příspěvků věnovaných tématu Bezpečnost.

Politické strany

Největší počet příspěvků byl v roce 2000 v pořadu 7 čili sedm dní / Sedmička věnován ČSSD (160). Těsně ji následuje ODS (134).

a) Počet příspěvků. Unie Svobody a KDU-ČSL mají v Sedmičce podobný počet příspěvků (50 a 64). KSČM dostává slovo přibližně třikrát méně než ostatní parlamentní strany (22 příspěvků).

b) Délka příspěvků. Graf délky příspěvků ukazuje, že ve chvíli, kdy klesá délka příspěvků věnovaných ČSSD či ODS, roste objem vysílacího času věnovaného stranám čtyřkoalice. Jednotlivé strany v pořadu nevystupují permanentně, celoroční průběh vývoje stopáže lépe vystihuje sinusoida.

2.2.2.Kotel
Téma

V Kotli dominují témata Domácí politika (23), Společnost (8) a Domácí ekonomika (7). Nejvýrazněji je z hlediska délky příspěvků i jejich četnosti prezentováno téma Domácí politika.

a) Počet příspěvků. Co do počtu příspěvků dominuje v pořadu Kotel téma Domácí politika, částečně také Domácí ekonomika. Pořad poměrně pravidelně pokrývá i téma Společnost. Na přelomu března a dubna se objevuje v souvislosti s přípravami na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky také téma Bezpečnost.

b) Délka příspěvků. Ačkoliv v počtu příspěvků bylo téma Domácí ekonomika zastoupeno relativně často, co do délky příspěvků dosáhlo ve srovnání s ostatními tématy nižších hodnot. Téma Domácí politika je tak nejvýraznějším tématem pořadu. S výjimkou přelomu března a dubna, kdy se pořad Kotel soustředil na téma Domácí ekonomika, tvoří téma Domácí politika majoritní část obsahu pořadu.

Politické strany

a) Počet příspěvků. Podle počtu příspěvků dominuje v pořadu Kotel ČSSD (16). Tato skutečnost je dána tím, že jde o stranu vládní, která se v Kotli vyjadřuje ke krokům, které podnikla. Nejméně jsou v Kotli zastoupeny KSČM (2) a ODA (1).

b) Délka příspěvků. Co se délky příspěvků týče, dominovala pořadu také ČSSD (5 hodin a 29 minut). Ostatní strany ji následují se značným odstupem - ODS (1 hodina a 19 minut) a KDU-ČSL (hodina a 17 minut). ČSSD má vývoj méně rovnoměrný než ostatní strany - výrazné vrcholy má v lednu, dubnu a květnu.

2.2.3. Na vlastní oči

Pořad Na vlastní oči se nejčastěji věnuje tématu Společnost (88). Pravidelně se vyskytují také příspěvky o tématech Kriminalita (18) a Domácí ekonomika (15).

a) Počet příspěvků. V prvních podzimních měsících se pořad Na vlastní oči věnuje v souvislosti s demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky také tématu Bezpečnost (9).

b) Délka příspěvků. Porovnání témat z hlediska délky příspěvků ukazuje na dominanci tématu Společnost. Délka příspěvků k tomuto tématu od začátku roku postupně klesá. V prosinci tento trend navíc doplňuje rostoucí počet příspěvků věnovaný tématu Kriminalita. V březnu dochází k výraznému nárůstu příspěvků týkajících se tématu Zahraničí.

2.2.4. Občanské judo

Nejvíce příspěvků bylo vysíláno k tématu Společnost (146). Pravidelně se pořad Občanské judo věnuje také tématům Kriminalita (10) a Domácí ekonomika (20).

a) Počet příspěvků. Na přelomu října a listopadu dochází k nárůstu počtu příspěvků na téma Bezpečnost. Přímá souvislost s demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky však v tomto případě není zřejmá.

b) Délka příspěvků. Délka příspěvků ještě zdůrazňuje dominanci tématu Společnost. Téma Domácí ekonomika se sice v pořadu Občanské judo objevuje pravidelně, délka příspěvků však kolísá. Naopak vysílací čas věnovaný tématu Kriminalita je víceméně konstantní.

2.3. Prima TV

2.3.1. Nedělní partie
Téma

Nedělní Partie se věnuje především tématům Domácí ekonomika (68) a Domácí politika (24). Rozložení příspěvků se liší měsíc od měsíce.

a) Počet příspěvků. Zatímco průběhová křivka tématu Domácí ekonomika tvoří sinusoidu, je počet příspěvků o tématu Domácí politika v jednotlivých měsících vyrovnaný. Výjimku tvoří srpen a září, kdy toto téma ustupuje tématům Společnost a Bezpečnost, která reflektovala demonstrace proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Krátkodobě se zvyšuje zájem i o téma Kriminalita a to v dubnu a květnu.

b) Délka příspěvků. Stejně jako v případě počtu příspěvků, je nejdelší vysílací čas věnován tématům Domácí politika a Domácí ekonomika. Průběhové křivky obou témat se víceméně kopírují. Obě tvoří sinusoidy. Od dubna do začátku května se pořad Nedělní partie věnuje také tématu Kriminalita. V červenci a začátkem srpna se v tomto pořadu dostává ke slovu i téma Společnost, což lze vysvětlit nedostatkem jiných zpráv v tomto období.

Politické strany

Největší počet příspěvků měly v pořadu Nedělní partie ČSSD a ODS. Poměr počtu příspěvků věnovaných oběma politickým subjektům je většinou vyrovnaný s mírnou převahou ČSSD.

a) Počet příspěvků. Relativně vysokým počtem příspěvků referuje pořad Nedělní partie i o Unii svobody (celkem 35) a KDU-ČSL (celkem 36), které v některých měsících dosahují stejného počtu příspěvků jako ČSSD či ODS. Příspěvky týkající se KSČM se v pořadu objevují spíše zřídka, nejvýrazněji však v prvních čtyřech měsících.

b) Délka příspěvků. Zatímco počet příspěvků ukazuje na dominanci ČSSD a ODS ve vysílání, z hlediska délky jednotlivých příspěvků je vysílání vyrovnanější. Začátkem a koncem roku se zvyšuje objem vysílacího času, v němž dostávají prostor nestraníci. V období od října do prosince je možné tuto skutečnost přičíst výsledkům voleb do senátu.

2.3.2. K věci

Struktura příspěvků v pořadu K věci je poměrně pestrá, dominují témata Domácí politika (83) a Domácí ekonomika (75).

a) Počet příspěvků. V letních měsících výrazněji roste počet příspěvků věnovaných tématu Společnost. V září a říjnu, v návaznosti na demonstrace proti Mezinárodnímu měnovému fondu, se pořad K věci více zaměřuje na téma Bezpečnost. Pravidelně se objevují také příspěvky s tematikou Kriminality.

b) Délka příspěvků. Porovnání témat z hlediska délky příspěvků ukazuje, že rozdíly mezi délkou času věnovaného tématům Domácí politika a Domácí ekonomika nejsou nijak výrazné. V červnu a září je více příspěvků věnováno tématu Společnost. V březnu a na podzim zase roste délka příspěvků o tématu Bezpečnost; v březnu v souvislosti s přípravami na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a v září a říjnu se zasedáním samotným.

<<< Komentář - Zpravodajství Komentář - Kauzy >>>