logo





3.3 Rozhlasové a televizní vysílání a převzaté vysílání digitální zemské

V roce 2002 nebylo na území České republiky uskutečněno žádné zemské digitální rozhlasové vysílání. Experimenty prováděné v dřívějších letech ve spolupráci Českého rozhlasu a Českých Radiokomunikací zřejmě poskytly všechny podstatné informace o této vysílací technologii a protože nebyly zatím zaznamenány požadavky posluchačů nebo vysílatelů na zahájení pravidelného provozu, nebyl připraven žádný další projekt digitálního vysílání. Blíže viz kapitola 10 této zprávy.

V roce 2002 pokračovaly dva experimenty zemského televizního digitálního vysílání.na území hlavního města Prahy. Společnost České Radiokomunikace a.s. vysílala na 25. kanále v jednofrekvenční síti SFN z vysílačů Praha - město (ERP cca 5 kW) a Praha - Cukrák (ERP cca 2,5 kW) v módu OFDM 8k se šířkou ochranného intervalu 1/8 a kódováním 2/3. Byly vysílány programy ČT 1, ČT 2, Nova, Prima televize a TV 3 cz (do ukončení jejího vysílání) a rozhlasové programy ČRo 1, ČRo 2 a ČRo 3. Kromě tohoto vysílání bylo experimentováno rovněž s datovým tokem. V závěru roku požádal experimentátor o prodloužení licence a Rada této žádosti vyhověla s termínem ukončení experimentu 31.12.2003.

Druhý experiment digitálního zemského televizního vysílání uskutečnila společnost Czech Digital Group a.s., která vysílala rovněž v oblasti Prahy na kanálu 46 rovněž v jednofrekvenční síti SFN v módu 8k. V provozu byly vysílače Strahov (ERP 10 kW), Ládví (ERP 5 kW) a Zelený Pruh (ERP 4 kW). Vysílán byl program ČT 1, ČT 2, Nova, Prima televize, ČRo 1, ČRo 2, Radio Proglas a rovněž přídavný datový tok. Rovněž této společnosti povolila Rada pokračování v experimentu v roce 2003. Další informace o televizním digitálním vysílání jsou též uvedeny v kapitole 10.

3.4 Rozhlasové a televizní vysílání a převzaté vysílání prostřednictvím družice a kabelových systémů

S nabytím účinnosti zákona o vysílání, o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ode dne 4.7.2001 došlo k rozlišení oprávnění k vysílání na dva základní typy: na licence k vysílání a registrace k převzatému vysílání. Podle uvedeného zákona byli stávající provozovatelé vysílání v kabelovém systému nebo prostřednictvím družice povinni požádat ve lhůtě do 12 měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona o licenci k původním (nepřevzatým) programům, jinak oprávnění šířit takový program zaniklo.

Pokud byly žádosti stávajících provozovatelů podány v zákonné lhůtě, byly osvobozeny od platby správního poplatku. V případě, že žádost o licenci zahrnovala změnu oproti rozsahu původního oprávnění (registrace), podléhala tato změna správnímu poplatku podle § 74 odst. 2 zákona o vysílání (položka 66 písm. d).

Na rozdíl od terestrického vysílání, kdy licenční řízení zahajuje z vlastního podnětu Rada vyhlášením licenčního řízení, je licenční řízení k provozování vysílání šířeného prostřednictvím družic a kabelových systémů zahájeno z podnětu žadatele a účastníkem řízení je pouze žadatel o licenci. Žadatel, jehož žádost splňuje náležitosti dle § 13 a § 14 zákona o vysílání, předkládá Radě na ústním jednání návrh programové skladby. Licenci, na jejíž udělení není dle všeobecného ustanovení dle § 12 téhož zákona právní nárok, neudělí Rada žadateli o licenci k vysílání prostřednictvím družice a kabelových systémů pouze v případě, pokud žadatel nesplňuje podmínky dle § 13 odst. 3 nebo pokud navrhovaná programová skladba nesplňuje požadavky dle § 31 a § 31 odst. 1.

3.4.1 Rozhlasové a televizní vysílání a převzaté vysílání prostřednictvím družice

K 31.12.2002 evidovala Rada 12 provozovatelů s oprávněním k provozování rozhlasového nebo televizního vysílání prostřednictvím družice. V rámci tohoto údaje jsou u 2 subjektů (CET 21 s.r.o. a METEOPRESS s.r.o.) nadále v platnosti stávající oprávnění (registrace) šířit původní programy. Jedná se o provozovatele, kteří v zákonné lhůtě požádali o udělení licence a u těchto žádostí je v současnosti přerušené řízení. Dále je zde zahrnuto oprávnění TV 3 a.s. , kde bylo zahájeno a probíhá řízení o zrušení registrace.

Povinnost požádat o licenci k původnímu programu se vztahovala na 14 subjektů s registrací k vysílání prostřednictvím družice. Pěti provozovatelům stávající oprávnění zaniklo, neboť žádosti o licence na tyto programy nebyly ve stanovené lhůtě nepodali (In Store Radio s.r.o., ČNTS s.r.o., INTV s.r.o., MEGA TV s.r.o., RTV Gemma s.r.o.).

V období od 1.1.2002 do 31.12.2002 projednávala Rada 11 žádostí o udělení licence k provozování vysílání původních programů šířených prostřednictvím družice, z uvedeného počtu byla jedna žádost podána před 1.1.2002. V rámci licenčních řízení na tento typ vysílání udělila Rada k 31.12.2002 8 licencí, ve dvou případech je v současnosti přerušené řízení a dále jedno řízení bylo zastaveno na základě zpětvzetí žádosti o udělení licence (TV 3 a.s.).

Z uvedeného počtu 8 udělených licencí je 5 licencí k provozování televizního vysílání: (ASPERA TV s.r.o. - program TV DOMA (TVD) a jeho regionální mutace Regionální televize Turnov (RTT), Česká programová společnost s.r.o. – programy placené televize Spektrum (dokumentární) a Supermax (dětský), HBO Česká republika s.r.o. – program placeného programu HBO (filmový), Galaxie sport s.r.o. – sportovní kanál Galaxie sport, Stanice O a.s. – hudební kanál s názvem O) a 3 licence k provozování rozhlasového vysílání (Radio Proglas s.r.o. – program Radio Proglas, RFE/RL, Inc., organizační složka – program Radio Free Europe/radio Liberty v příslušných jazykových mutacích určených jednotlivým cílovým územím: afgánské, arménské, ázerbájdžánské, běloruské, bulharské, estonské, gruzínské, irácké, jihoslovanské, kavkazské, kazašské, kosovské (albánské), kyrgyzské, litevské, lotyšské, makedonské, perské, rumunské, ruské, slovenské, tatarsko-baškirské, tádžické, turkmenské, ukrajinské a uzbecké; dále WebVALC s.r.o. – multikanálová rozhlasová stanice Radio VALC (Radio VALC (Radio VALC live), Radio VALC 1 (Radio VALC - 1 gold), Radio VALC 2 (Radio VALC – 2 country), Radio VALC 3 (Radio VALC – 3 hit), Radio VALC 4 (Radio VALC – 4 rock), Radio VALC 5 (Radio VALC – 5 classic), Radio VALC 6 (Radio VALC – 6 Valcarka).

Licence Galaxie sport s.r.o. a WebVALC s.r.o. zahrnují oprávnění na vysílání prostřednictvím družice i kabelových systémů.

Ve sledované mobdobí bylo zastaveno řízení u jedné přihlášky k registraci převzatého vysílání prostřednictvím družice podané před 1.1.2002, neboť přihlašovatel vzal návrh na zahájení řízení zpět (RTV Galaxie a.s.).

K 31.12.2002 Rada eviduje jednoho provozovatele převzatého vysílání prostřednictvím družice (FTV Premiéra s.r.o.).

V současné době se šíří digitálně české rozhlasové a televizní programy přes následující družice:

Eurobird 1 na pozici 28,5 °východní délky na kmitočtu 12,607 GHz. Programy zachytitelné v packetu Czech Link MPEG II/DVB - ČT 1, ČT 2, Prima televize, O, ČRo 1 (Radiožurnál), ČRo 2 (Praha), ČRo 3 (Vltava), ČRo 5 (Regina), ČRo 6, ČRo 7, Radio Proglas. Televizní programy Prima televize, ČT 1 a ČT 2 jsou kódovány systémem Cryptoworks (Prima zcela, ČT 1 a ČT 2 částečně), televizní program O a rozhlasové programy jsou volně přístupné.

V rámci packetu Czech Link prostřednictvím družice Eurobird 28,5° východní délky na kmitočtu 12,507 GHz, horizontální polarizace, má být šířen cca od 1. pololetí 2003 nekódovaně též multikanálový rozhlasový program Radio VALC (7 programů) společnosti WebVALC s.r.o.

Vysílání slouží hlavně pro distribuci signálu na síť pozemních vysílačů a kabelových rozvodů. Individuální příjem je možný již od průměru parabol 80 cm. Dekódovací karty jsou distribuovány spolu se zakoupením digitálního přijímače. Odkrytí karty následuje po vyplnění přihlašovacího formuláře. Žadatel musí být českým rezidentem. Pro příjem veřejnoprávních programů musí navíc předložit potvrzení o zaplacení koncesionářských poplatků dle zákona č. 252/94 Sb. Příjem paketu Czech link se stává stále populárnější, neboť ceny přijímačů se zabudovaným dekodérem Cryptoworks klesají (aktuální cena ke konci roku za nejjednodušší přijímač činila 8900 Kč). Příjem tohoto paketu je žádán zejména tam, ke není kvalitní signál z pozemních vysílačů.

Amos 1, pozice 4,0° W, kmitočet 11224,5 MHz, horizontální polarizace, symbolová rychlost 27500 Msymb/s, FEC 3/4 – programy v packetu HBO v normě MPEG II – HBO, Spektrum (původní název Max 1) a SuperMax slouží výhradně k distribuci signálu do kabelových rozvodů, programy jsou kódovány systémem Acientific/Atlanta, verze 1,5.

Družici Hotbird 3, 13° E, frekvence 12,484 GHz, vertikální polarizace, symbol rate 8 300, FEC 3-4 využívá k šíření vysílání 25 jazykových mutací programu stanice Radio Free Europe/Radio Liberty společnost RFE/RL. Inc., organizační složka.

Eutelsat W2, pozice 16° východní délky, vysílací frekvence 14 187 MHz, přijímací frekvence 12 687 MHz, horizontální polarizace, FEC 2-3, symbol rate 3 333,44, využívá k šíření vysílání sportovního programu Galaxie sport společnost Galaxie sport s.r.o. Program je kódován systémem IRDETO.

Dalším zdrojem českých TV stanic na orbitu je packet společnosti UPC Česká republika a.s., nazvaný UPC Direct a uskutečňuje se prostřednictvím družice Astra. Digitálním přijímačem je možno podmíněným přístupem získat příjem cca 20 televizních programů – většinou to jsou vzdělávací, dokumentární nebo seriálové programy a dále výběrový balík prémiových kanálů (HBO, Private Gold). Služba UPC direct je placená digitální satelitní televize určená pro individuální příjem. Toto je další velmi populární placený paket. V odborné diskuzi se očekává jeho další zatraktivnění zařazením celoplošných „pozemních programů“.

Eutelsat II-F2, pozice 10.0°E, FEC 1/2, modulace QPSK, bitová rychlost 192 kB/s, horizontální polarizace, kmitočet 12600 MHz rádio Frekvence 1, kmitočet 12608 MHz rádio Evropa 2. Vysílání slouží výhradně k distribuci signálu na pozemní vysílače. Pro distribuci signálu využívá ještě družici Intelsat 707 na pozici 1°W síť rádií Kiss.


3.4.2 Rozhlasové a televizní vysílání a převzaté vysílání v kabelových systémech
Provozování rozhlasového a televizního vysílání (TKR)

Za rozhlasové a televizní vysílání, podléhající udělení licence k vysílání šířeném prostřednictvím družic a kabelových systémů je považováno šíření původních rozhlasových a televizních programů, včetně místního vysílání (tzv. infokanály), a teletextu, určených k příjmu veřejnosti v kódované nebo nekódované podobě.

Povinnost požádat o licenci k původnímu programu se vztahovala na 56 provozovatelů s registrací k vysílání v kabelových systémech (klasické kabelové rozvody) a 12 provozovatelů samostatného programového kanálu v kabelových systémech. Tyto žádosti, za předpokladu, že byly podány v zákonné lhůtě, byly osvobozeny od správního poplatku. V případě, že žádost o licenci zahrnovala změnu oproti rozsahu původního oprávnění (registrace), podléhala tato změna správnímu poplatku podle § 74 odst. 2 zákona o vysílání (položka 66 písm. d).

Patnácti provozovatelům stávající oprávnění šířit původní programy zaniklo, neboť žádost o licenci na tyto programy nepodali (Radio Triangl s.r.o., Aston&Cooper a.s., CATR s.r.o., Intercable CZ s.r.o., K+K cable v.o.s., Kabelová televize Elektronika Olomouc s.r.o., Kabelová televize Kadaň a.s., Kabelová televize Klášterec nad Ohří s.r.o., MEC Turnov s.r.o., Městské inženýrské sítě Studénka a.s., Open-net projekty a stavby s.r.o., REGION-TV s.r.o., „SLAMONT ŠŤĚTÍ s.r.o., SBD „Život“, TOP Spirit s.r.o.), z toho 2 provozovatelé oznámili ukončení vysílání původních programů (CATR s.r.o., K+K cable v.o.s.). V některých z těchto případů zaniklých oprávnění požádal o udělení licence dodavatel programu.

K 31.12.2002 evidovala Rada celkem 56 subjektů s licencí udělenou dle § 25 zákona o vysílání. Mimo tento údaj je nadále u 19 subjektů v platnosti stávající oprávnění (registrace) šířit původní programy; jedná se o provozovatele, kteří v zákonné lhůtě požádali o udělení licence. V současnosti je u těchto žádostí přerušené řízení. Dále jeden program je šířen prostřednictvím systému MMDS (LOCAL TV Plus s.r.o. - Kamýcký infokanál).

V období od 1.1.2002 do 31.12.2002 bylo podáno celkem 72 žádostí o udělení licence k provozování vysílání v kabelových systémech (z toho 2 žádosti o rozhlasové vysílání Joe Media s.r.o., WebVALC s.r.o.). Mimo uvedený počet bylo 9 žádostí podáno ještě v období po nabytí účinnosti zákona o vysílání, tj. od 4.7.2001 do 31.12.2001; z tohoto počtu byly 3 licence uděleny již v roce 2001 (Franel Music v.o.s., Mimoňská komunální a.s. a TELCOM s.r.o.) a 6 licencí uděleno v roce 2002 (ASPERA TV s.r.o., KATRO-SERVIS s.r.o., Kulturní a společenské středisko Chodov s.r.o., NTV cable s.r.o., Roudnická televizní s.r.o. a TETA s.r.o.).

Z celkového počtu všech podaných 82 žádostí v období od 4.7.2001 – 31.12.2002 se jedná ve 21 případech o zcela nové žádosti subjektů, které dříve neměly žádné oprávnění k vysílání (ASPERA TV s.r.o., Forcable s.r.o., Franel Music v.o.s., Jaroslav Heindl, Joe Media s.r.o., KATEL s.r.o., Kulturní a společenské středisko Chodov s.r.o., Mimoňská komunální a.s., NAT 1 s.r.o., Radio Milenium s.r.o., Roudnická televizní s.r.o., Josef Švanda, TELCOM s.r.o., TV Lyra s.r.o., Květoslava Vitvarová, WebVALC s.r.o., ZIPP Communication s.r.o., Galaxie sport s.r.o., BUSSMARK PRODUCTION s.r.o., Vlastimil Němec – NEMSAT, Grundig s.r.o.).

Z celkového počtu 72 žádostí podaných v období od 1.1.2002 – 31.12.2002 byla licence udělena 47 subjektům, 2 licence zahrnují oprávnění k vysílání prostřednictvím družice a kabelových rozvodů (sportovní televizní kanál provozovatele Galaxie sport s.r.o. a rozhlasové vysílání provozovatele WebVALC s.r.o.).

V případě 22 žádostí je přerušeno řízení z důvodu nedostatků podání (3C spol., s r.o., AQUA a.s., B.H.Centrum a.s., BUSSMARK PRODUCTION s.r.o., CABTEL mont Zlín s.r.o., Czech Infoline s.r.o., Grundig s.r.o., K.T.V.M. s.r.o., Kabel Ostrov s.r.o., Kabelová televize CZ s.r.o., Kabelová televize Přerov a.s., KELI s.r.o., Městské technické centrum Kuřim s.r.o., Vlastimil Němec – NEMSAT, Ladislav Osif – OSEX, PROKABEL Ústí nad Labem s.r.o., RTV – 5 s.r.o., SATER v.o.s., STAR – nova s.r.o., TES Media s.r.o., TKR Jašek s.r.o., WEST BUILDING TECHNOLOGIES s.r.o.).

Dále bylo u 1 žádosti zastaveno řízení (Městské kulturní středisko Studénka), 2 žádosti byly odmítnuty (RT Media s.r.o. a Jaromír Hurt), protože žadatelé ve stanovené lhůtě neodstranili nedostatky žádostí. Uvedeným subjektům dnem nabytí právní moci rozhodnutí o odmítnutí žádosti o licenci pozbyla jejich původní oprávnění (registrace) platnosti.

V naprosté většině licencovaných programů se jedná o místní vysílání (tzv. informační kanály), 1 licence je udělena k provozování televizního teleshoppingového kanálu, 2 licence k provozování rozhlasového vysílání. Dalším typem vysílání je provozování tzv. PAY TV v hotelových kabelových systémech (B.H. Centrum a.s. a Grundig s.r.o.).

Provozování převzatého rozhlasového a televizního vysílání (TKR)

K 31.12.2002 Rada evidovala celkem 87 zaregistrovaných subjektů k provozování převzatého vysílání prostřednictvím kabelových systémů.

V období od 1.1.2002 do 31.12.2002 byly 2 registrace na žádost provozovatelů zrušeny (2 registrace Kabel Net Holding a.s.), registrace jednoho subjektu zanikla (Dattelkabel a.s.).


Rada ve sledovaném období od 1.1.2002 do 31.12.2002 celkově projednala 6 přihlášek k registraci převzatého rozhlasového a televizního vysílání v kabelových systémech, z toho 4 přihlášky podané před 1.1.2002. Ve všech 6 případech byla registrace udělena. Mimo uvedený počet byla jedna přihláška k registraci vrácena, neboť ji podal subjekt (Město Luhačovice), který k tomu nebyl oprávněn. Dle zákona o vysílání se právnická osoba může stát provozovatelem vysílání s licencí nebo provozovatelem převzatého vysílání mj. za předpokladu má-li právní formu obchodní společnosti a je-li zapsána v obchodním rejstříku. Právnické osoby obce a města tuto podmínku nesplňují.

Z celkového počtu 87 registrovaných subjektů mají provozovatelé, patřící do 3 velkých uskupení se zahraničním společníkem (akcionářem), v oblasti vysílání prostřednictvím kabelových systémů v rámci ČR majoritní postavení.

Jedná se o provozovatele UPC Česká republika a.s. (UPC Czech Holding B.V., Nizozemí náležející United Pan-Europe Communications N.V., Nizozemí), Intercable CZ s.r.o. (VISION NETWORKS TSJECHIE HOLDING B.V., Nizozemí) a TES Media s.r.o. (Central Europe Cable Holdings a.s., ING Baring, USA).

V této skupině kabelových provozovatelů došlo ve sledovaném období k významné změně týkající se dalšího slučování společností (druhého a třetího nejsilnějšího kabelového operátora v České republice) vlastněných zahraničním společníkem. V průběhu roku 2002 probíhala jednání o sloučení mezi společnostmi Intercable CZ s.r.o. a TES Media s.r.o., která byla v srpnu 2002 završena dohodou obou subjektů a následným povolením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Televizní vysílání a převzaté televizní vysílání systémem MMDS

MMDS (2,1 –2,3 GHz ) / MVDS (40,5 – 42,5 GHz, 10,7 – 12,5 GHz) / 10,308 – 10,574 GHz

MMDS – multikanálový mikrovlnný distribuční systém v pásmu 2,1 – 2,3 GHz

MVDS – mikrovlnný videodistribuční systém v pásmu 40,5 – 43,5 GHz; 10,7 – 12,5 GHz

Televizní vysílání v omezeném kmitočtovém pásmu 2252 až 2300 MHz, dočasně uvolněném a provozovaném na základě opatření MH ČR č.j. 710836/93-42, je možné dle sdělení ČTÚ z 10.12.2002 nadále provozovat minimálně do 31.12.2004. Omezující podmínkou pro využívání přidělených kmitočtů systémy MMDS je, mimo stávající omezení na šest distribučních televizních kanálů, zajištění nerušeného využívání uvedeného kmitočtového pásma přednostními službami (družicový průzkum Země a kosmický výzkum).

Systém umožňuje bezdrátový přenos šesti televizních kanálů (původně 8 nebo 16, i více) od vysílače k uživatelům. Systém nahrazoval přenos v klasických kabelových rozvodech v místech, kde bylo TKR obtížné, zdlouhavé nebo vůbec nemožné budovat. Jednalo se především o staré historické části měst nebo i odlehlé, řídce osídlené lokality, v nichž byla výstavba TKR málo efektivní, jeho hlavní výhodou byla možnost rychlého zavedení.

Další rozvoj MMDS je možný v kmitočtovém pásmu 40,5 – 43,5 GHz. Uvedené kmitočtové pásmo, jako náhrada za pásmo 2,1 – 2,3 GHz, je v souladu s rozhodnutím CEPT/ERC/CEC/(99) 15 z 1. 6. 1999 určeno pro rozvoj digitálních multimediálních bezdrátových systémů. Dle rozhodnutí CEPT/ECC/CEC/(02) 04 z 15.3. 2002 je v pásmu 40,5 – 42,5 GHz preferováno využití aplikací MWS (multimediální bezdrátové systémy (Multimedia Wireless Systems)) s tím, že nekoordinované zemské stanice v družicové pevné službě nebo v družicové rozhlasové službě nemohou požadovat ochranu před stanicemi v pevné či rozhlasové službě. Na základě uvedeného rozhodnutí CEPT vydal v září 2002 ČTÚ plán využití kmitočtového spektra v pásmu 39,5 – 43,5 GHz.

Rozvoj vysílání v pásmu 40 GHz (v současnosti ve světě realizováno ve 3 lokalitách) je však omezen specifičností tohoto pásma spočívající např. v malém dosahu vysílání (cca do 5 km oboustranně), nutnosti digitálního vysílání, atd. Další vývoj nadále naráží na finační náročnost (cena jednoho zařízení se pohybuje kolem cca 15 miliónů Kč). Zároveň však sílí obavy potencionálních provozovatelů vysílání, aby uvedené pásmo nebylo ovládnuto společnostmi provozujícími datové služby. Více o tomto pásmu je pojednáno v kapitole Nové technologie.

Vysílání (vysílání a převzaté vysílání) systémem MMDS, které spadá dle § 2 písm. s zákona o vysílání do kategorie kabelového systému, je provozováno na základě licence. Při udělování licencí systémem MMDS byla aplikována podobná pravidla jako u terestrických licencí s tím, že licence pro využití kmitočtového pásma 2,1 – 2,3 GHz (popř. 40,5 – 43,5 GHz) v konkrétní lokalitě může být udělena pouze 1 subjektu na základě vyhlášeného licenčního řízení dle § 15 zákona o vysílání, které zahajuje z vlastního podnětu Rada (na rozdíl od licenčního řízení k provozování vysílání šířeného prostřednictvím družic a kabelových systémů dle § 25 téhož zákona).

V případě televizního vysílání systémem MMDS se jedná u všech provozovatelů (TES Media s.r.o., MWTv Local s.r.o. /3 oprávnění/, LOCAL TV Plus s.r.o.) o převzaté vysílání s tím, že v rámci oprávnění LOCAL TV Plus s.r.o. je též šířen jeden původní program (Kamýcký infokanál).

Dne 17.12.2002 souhlasila Rada, na základě žádostí všech výše uvedených provozovatelů a v souladu s povolením ČTÚ, se změnou licenčních podmínek licencím spočívající v prodloužení provozu systémů MMDS do 31.12.2004.

Ve sledovaném období se neuskutečnilo, s ohledem na omezený časový horizont uvedeného typu vysílání v systémech MMDS, žádné licenční řízení. Jeden subjekt, Česká mediální společnost a.s., požádala v rámci žádosti o udělení krátkodobé licence k televiznímu terestrickému vysílání i o udělení licence k vysílání systémem MMDS (viz Kapitola 6).

Dne 15.2.2002 vydala Rada sdělení, v kterém upozornila potenciální žadatele o povolení ČTÚ k provozování rádiového zařízení v pásmu 10,7 – 12,5 GHz na to, že pokud mají v úmyslu toto povolení využívat k provozování rozhlasového a televizního vysílání nebo převzatého rozhlasového a televizního vysílání, musí k provozování vysílání nebo převzatého vysílání předem od Rady získat příslušné oprávnění. Toto upozornění se přiměřeně vztahuje i na zájemce o provozování pevných vysílacích rádiových zařízení (stanice) pro přenos televizních, rozhlasových, hovorových a datových signálů na základě generální licence ČTÚ č. GL-14/R/2000 v pásmu 10,308 – 10,574 GHz (která však výslovně v odst. 6 uvádí, že takové stanice nesmějí být provozovány k přímému šíření vysílání).

K 31.12.2002 evidovala Rada 2 provozovatele televizního vysílání a převzatého televizního vysílání v pásmu 10,7 – 12,5 GHz (Kabelová televize Kopřivnice s.r.o. ve Štramberku a SATTURN Holešov s.r.o. v Luhačovicích).

Rada dále evidovala k 31.12.2002 jednoho provozovatele televizního vysílání v pásmu 10,3 – 10,6 GHz dle generální licence ČTÚ č. GL-14/R/2000 (ASPERA TV s.r.o. v lokalitách Turnov, Mladá Boleslav, Liberec, Česká Lípa, Děčín, Jablonec nad Nisou, Jičín, Kolín, Nymburk, Pardubice, Poděbrady, Semily, Teplice a Ústí nad Labem).


< < <   předcházející obsah následující   > > >