logo
http://www.rrtv.cz




1. kapitola
Úvodní slovo

Rok 2003 byl pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání obdobím její téměř úplné personální obměny. Rada v předchozím složení byla předsedou vlády na návrh Poslanecké sněmovny dne 4. dubna odvolána a činnost Rady byla tak na dobu několika týdnů přerušena. Rada v novém složení zahájila činnost až dne 27. května, přičemž jediný její člen měl s činností v regulačním orgánu z předchozího období nějaké zkušenosti.

Na nějaké delší sbírání zkušeností však nebyl čas. Rada se v novém složení musela rychle ujmout svých kompetencí a rozhodnout v desítkách správních řízení, jejichž správní lhůta v důsledku přerušené činnosti Rady hrozila uplynout. Bylo to mimořádně náročné období a domnívám se, že nejen všichni členové Rady, ale i pracovníci Úřadu Rady se s ním dokázali dobře vyrovnat.

Personální obměna Rady je téma, které ani po uplynulých měsících zcela nezapadlo. Při zpracování Výroční zprávy za rok 2003 jsme proto byli postaveni před otázky, které přímo či nepřímo s touto obměnou souvisejí. Nakonec jsme se naprostou většinou shodli, že tu část roku 2003, po kterou byli ve funkci naši předchůdci, nebudeme opatřovat hodnotícími komentáři, ale že se jich naopak zdržíme i v těch případech, jejichž faktická i právní historie zasahuje do předchozích let. Nejsme samozřejmě lidmi bez názorů, ale tato Výroční zpráva je zprávou o činnosti Rady a nikoliv zprávou o názorech jejich členů na tu či onu událost z minulosti. Zpráva se tak v tomto ohledu omezuje pouze na faktografii nejsledovanějšího případu, a to sporu mezi firmou CME Czech Republic a Českou republikou.

Záhy po personální obměně Rady přišla naléhavá témata, související s rozvojem mediálního prostředí v naší zemi. Otázka digitalizace, klíčový proces, který ovlivní podobu mediálního prostředí v budoucnosti; příprava zákona o elektronických komunikacích, euronovela mediálního zákona. Zejména příprava digitalizace a práce nad aktualizovanou Koncepcí rozvoje digitálního vysílání znamenala podnětnou spolupráci s dalšími státními orgány – s Českým telekomunikačním úřadem, s Ministerstvem kultury a s Ministerstvem informatiky.

V roce 2003 se také dále vyvíjely některé sledované případy sporů o vlastnictví provozovatelů. Případ zřejmě nejkomplikovanější, spor o vlastnictví ve společnosti CET 21, s.r.o., která je provozovatelem televizní stanice Nova, ale ke konečnému a nespornému určení vlastnických vztahů v uplynulém roce ještě nedospěl. Rada se snažila v míře, v jaké jí to zákon umožňuje, k tomuto projasnění vlastnických vztahů přispět, a to zejména otevřenými jednáními s jednotlivými aktéry sporů v rámci návštěvních dnů. Obdobně se Rada snažila působit i v dalších sporech o vlastnictví provozovatelů, zejména ve sporu o vliv ve společnosti M-Publicity, s.r.o., který byl nakonec ukončen dohodou všech zúčastněných.

Radě se v novém složení v průběhu prvních měsíců podařilo zjednat si určitou autoritu v mediálním prostředí, vyvrátit obavy z přílišné politizace její činnosti a ukázat, že ve své činnosti dává přednost hlediskům věcným a odborným. Samotná rozhodovací činnost Rady má tak velmi konsensuální charakter a dochází-li k názorovým střetům v diskusích nad konkrétními otázkami z oblasti médií, nejde nikdy o vyhrocené a neřešitelné spory, nýbrž o postupné hledání společného stanoviska, s nímž jistě nemůže být beze zbytku spokojen každý, ale které je výrazem maximální dosažitelné míry shody.

Příprava výroční zprávy za rok 2003 byla provázena silným pocitem odpovědnosti ze strany všech členů Rady. Zpráva, kterou předkládáme Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, je jediným prostředkem kontroly naší činnosti. Věříme proto, že se nám podařilo shrnout všechny informace, které jsou pro hodnocení činnosti Rady Poslaneckou sněmovnou podstatné.

Petr Pospíchal,

předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání



< < <   předcházející obsah následující   > > >