![]() ![]() |
7. kapitola PODPORA EVROPSKÉ TVORBY, EVROPSKÉ NEZÁVISLÉ A SOUČASNÉ TVORBY Povinnost provozovatelů televizního vysílání o podpoře evropské tvorby, evropské nezávislé a evropské současné tvorby vyplývá z ustanovení §§ 42 – 44 mediálního zákona. Tato úprava byla přijata v rámci procesu harmonizace české mediální legislativy s předpisy Evropské unie (Směrnice Rady EU č. 552 Televize bez hranic) a Rady (Evropská úmluva o přeshraniční televizi). Hlavním nástrojem této podpory jsou v mediálním zákoně kvóty na objem odvysílaných podporovaných děl. 7.1 Povinnosti provozovatelů při vysílání evropských děl, evropské nezávislé a soudobé tvorby podle mediálního zákona Podle ustanovení § 42 mediálního zákona jsou provozovatelé povinni, „…tam, kde je to proveditelné, vyhradit pro evropská díla nadpoloviční podíl celkového vysílacího času každého svého programu. Do celkového vysílacího času programu, z něhož se určuje podíl vysílacího času vyhrazeného pro evropská díla, se nezapočítává čas určený vysílání zpravodajských pořadů, sportovních událostí, soutěží, teletextu, reklamy a teleshoppingu.“ Další povinnost, která plyne z mediálního zákona, se týká nezávislé evropské tvorby, které musí provozovatel vyhradit 10 % celkového vysílacího času u evropských děl (bez započtení určených typů pořadů). Nedílnou součástí této kapitoly je i podpora soudobé tvorby, u níž je provozovatel povinen zajistit, aby v rámci vysílacího času vyhrazeného pro vysílání evropských děl vyrobených nezávislými tvůrci tvořilo vysílání děl, od jejichž prvního uvedení neuplynulo více než pět let, alespoň 10 %. Všechny tyto povinnosti se podle § 45 mediálního zákona vztahují na provozovatele s celoplošným pokrytím, tedy na oba programy České televize, Prima televizi a televizní stanici Nova. 7.2 Výsledky kontroly a zhodnocení plnění mediálního zákona ve věci podpory evropské tvorby, evropské nezávislé a současné tvorby Na základě zkušeností se zpracováváním údajů za rok 2002 postupoval Úřad Rady shodně i při vyhodnocování údajů za rok 2003, a sice ověřením celkové stopáže všech odvysílaných pořadů, kontrolou správného zařazování děl do žánrových kategorií a číselnou kontrolou evropské produkce a evropské nezávislé produkce. Kontrola byla provedena u všech celoplošných televizních stanic, přezkoumávání bylo podrobeno u provozovatele CET 21, s.r.o., 8220 položek, u provozovatele FTV Premiéra, s.r.o., 4236 položek a u České televize 11 974 položek. Originální podklady dodané provozovateli v rámci této kontroly jsou značně rozsáhlé, a proto jsme je do výroční zprávy nezařadili. Tab. č. 1: Statistika odvysílaného podílu programů evropské tvorby, evropské nezávislé a současné tvorby za období leden až prosinec 2003 (v hodinách)
Tab. č. 2: Statistika odvysílaného podílu programů evropské tvorby, evropské nezávislé a současné tvorby za období leden až prosinec 2003 (v %)
Na základě prověření dodaných podkladů Rada konstatuje, že všichni provozovatelé celoplošného televizního vysílání v roce 2003 zákonnou povinnost dodrželi. Rada poskytla provozovatelům předdefinované formuláře, aby byla možná následná kontrola dodaných údajů. Od provozovatelů Rada požadovala tyto údaje: název pořadu, typ pořadu, stopáž pořadu (v čistém čase bez reklamy, v minutách), rok výroby, země výroby. Provozovatelé měli k dispozici i vysvětlení jednotlivých pojmů, seznam členských států Rady Evropy a seznam typů pořadů byl rozdělen na ty, které lze řadit do kvót a které naopak dle zákona do této kategorie nenáleží. Kontrolu bylo možné provést u provozovatelů s licencí, kteří postupovali přesně dle stanovených pokynů. Rada však konstatuje, že ne všechny podkladové materiály dodané provozovateli byly kvalitně zpracovány. Česká televize sice podklady dodala rovněž v programu Excel, ale Úřadu Rady je předala v uzamčené podobě a navíc zpracované sumárně za oba dva programy. S tímto souborem tudíž nebylo možné pracovat a provádět početní kontrolu. Namátková prověrka rovněž prokázala nedostatky v sumarizaci uváděných pořadů – jejich výčet nebyl kompletní. V roce 2002 vykazovala Česká televize 21 589 sledovaných pořadů, což je téměř o polovinu víc než v roce 2003. Pochybnost vzbuzuje i uvádění všech losovacích her (Losování Šťastných deset, Sportka, apod.) do celkového vysílacího času. Provozovatel FTV Premiéra, spol. s r. o., vykazoval 100 % současné evropské nezávislé tvorby na základě toho, že jako nezávislého výrobce uvádí společnost TV Produkce, s.r.o. Podle ustanovení § 43 odst. 3 mediálního zákona se však za nezávislého výrobce považuje právnická nebo fyzická osoba, která není provozovatelem televizního vysílání anebo jejíž dodávky děl pro jednoho provozovatele televizního vysílání nepřesáhnou v průběhu 3 let 90 % její celkové výroby. Poslední podmínku nebylo možno ověřit, vzhledem k tomu, že tříletá lhůta přesahuje dosavadní platnost mediálního zákona, přičemž tato právní norma neobsahuje žádné přechodné ustanovení upravující tuto problematiku. Provozovatel CET 21, s.r.o. dodal požadované podklady dle daných dispozic.
|